Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Práce  |  02.05.2024 16:41:26

Prace.cz: Kolik je aktuálně minimální mzda. A u kterých profesí se zvedla mzda zaručená

Víte, o kolik je letos vyšší minimální mzda oproti loňskému roku? Od ledna 2024 je to o 1 600 za měsíc, výše minimální mzdy tak vzrostla na 18 900 měsíčně. Na hodinu to činí 112,50 . Jak v souvislosti s navýšením minimální mzdy stouply mzdy zaručené? Na tato témata se podívali odborníci pracovního portálu prace.cz.

Co je minimální mzda

Minimální mzda je nejnižší možná odměna, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit za jeho práci. Minimální mzda se vztahuje nejen na všechny zaměstnance v pracovním poměru, ale i na ty, kteří pracují na dohody (DPP a DPČ).

„Nerozlišuje se ani, jde-li o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou nebo o souběžné pracovní poměry. V jednotlivých kolektivních smlouvách lze dohodnout minimální mzdu vyšší, než uvádí nařízení vlády o minimální mzdě, nikoli však nižší,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

Jak se minimální mzda přepočítává

Zaměstnanci, který má sjednanou kratší pracovní dobu nebo který neodpracoval v kalendářním měsíci stanovenou týdenní pracovní dobu, se minimální mzda snižuje úměrně odpracované době. Například: Zaměstnanci organizace se 40hodinovou stanovenou týdenní pracovní dobou, jehož týdenní pracovní doba je sjednána pouze na 20 hodin týdně, nenáleží minimální mzda ve výši 18 900 , ale pouze ve výši 9 450 za měsíc.

Pokud je ale týdenní pracovní doba stanovena kratší, obvykle bývá v některých provozech místo 40 hodin týdně pouze 38,75, případně 37,5 hodin, přepočítá se hodinová odměna tak, aby za splnění této stanovené týdenní pracovní doby náležela zaměstnanci také měsíční minimální mzda 18 900 korun.

Co je to zaručená mzda

V organizacích, ve kterých není uzavřena kolektivní smlouva nebo nejsou mzdové podmínky v kolektivní smlouvě sjednány, platí vedle minimální mzdy také zaručené mzda.

Zaručená mzda je nejnižší možná mzda s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost vykonávané práce. Čím složitější a zodpovědnější práce je, tím je vyšší i zaručená mzda. Profese jsou podle toho rozděleny do 8 skupin s různou výší zaručené mzdy. Nejnižší úroveň zaručené mzdy pro 1. skupinu prací je shodná s výší minimální mzdy,“ přibližuje Tomáš Pavlíček.

U kterých profesí vzrostly zaručené mzdy

Kromě minimální mzdy stouply od ledna také zaručené mzdy, ale jen u některých skupin prací. Logicky k tomu došlo v 1. skupině u nejméně složitých a zodpovědných prací, jako jsou pomocné práce v kuchyni, drobné šicí práce, výkup lahví, běžný úklid či doručování zásilek. Tam je navýšení shodné s navýšením minimální mzdy.

K nárůstu došlo i ve druhé skupině, kam patří zaměstnanci, jako jsou kopáči, popeláři, školníci, skladníci, sanitáři, trafikanti nebo prodejci u čerpacích stanic. Jejich zaručená mzda letos vzrostla ze 17 900 na 19 500 korun.

„Navýšily se zaručené mzdy i ve třetí skupině, kam spadají zednické, klempířské, instalatérské a topenářské práce, dále manipulace s hotovostí v pokladnách či odborné holičské či kadeřnické práce. V tomto případě stoupla výše odměny z 19 700 na 21 300 ,“ doplňuje Tomáš Pavlíček z Prace.cz.

Minimum se zvyšuje i u osmé skupiny, která zahrnuje psychicky velmi náročné profese, jako jsou vědečtí pracovníci, finančníci operující na kapitálovém trhu či obchodníci s cennými papíry, a to ze současných 34 600 na 37 800 korun.

Pokud mzda nedosahuje stanoveného minima, musí zaměstnavatel doplatit, co chybí. Jinak se pracovník může domáhat svých práv u Státní inspekce práce nebo u soudu. 

02.05. 17:17  U koho se zvedla mzda (Janek z dědiny)
02.05. 16:58  U koho se zvedla mzda (mamka2310)

Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688