Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  08.04.2024 09:22:35

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje. Každého majitele jednoho dne čeká prodej nebo předání společnosti novému vlastníkovi. Bylo by naivní si myslet, že si nemusíte v průběhu budování firmy klást otázku: Jak svou firmu na budoucí prodej nejlépe připravit? Ačkoliv i tuto naivitu v očích některých majitelů v praxi občas vídám.

„Prodej“ firmy v rodině

Ač se to na první pohled nemusí zdát, i na mezigenerační předání společnosti v rámci rodiny je dobré se dívat jako na transakci prodejní. Při prodeji firmu dříve nebo později opustíte, přenecháte ji novému vlastníkovi a její další osud již nebudete ovlivňovat. A tuto realitu je nutné přijmout i v případě mezigeneračního předání. Pokud ji přijmete, jste připraveni realizovat potřebné kroky k tomu, abyste postupně minimalizovali své role uvnitř společnosti a budovali její nezávislost na vaší osobě.

Příběh ze života

Jeden z našich klientů vybudoval se svým bratrem za 30 let podnikání velmi úspěšnou společnost zabývající se strojírenskou výrobou. Ve firmě v průběhu času pracovala celá rodina od manželek až po všechny děti obou sourozenců. Po 30 letech dosáhli majitelé věku, kdy již cítili potřebu změny ve vlastních životech. Také vnímali, že firma dosáhla velikosti, ve které se jí otevírají nové možnosti a projekty, které budou vyžadovat další investice a následnou intenzivní práci s horizontem 5 – 10 let. To přesahovalo věkové limity, které si stanovili.

Proto poslední roky věnovali intenzivní práci NA FIRMĚ. Budovali interní systémy řízení, najali profesionální management a firmu začali pomalu připravovat na svůj odchod.

Dalším důležitým krokem byly moderované diskuze s jednotlivými členy rodiny zapojenými i nezapojenými do provozu firmy. Následovala rodinná setkání, která vyústila ve vytvoření rodinné ústavy, kde jsou shrnuta společná hlediska na současnou rodinu, její hodnoty a cíle, na rodinný business i na budoucí generace.

V tomto případě bylo technickým výsledkem celého procesu zachování společnosti ve vlastnictví rodiny a předání do rukou další generace. Společnost řídí jeden z členů rodiny pod dohledem rodinné rady a s podporou profesionálního managementu.

Výsledkem bylo i finanční vypořádání se současnou generací a vytvoření rodinné banky, kam byl vložen nejen majetkový podíl na rodinné firmě, ale také značná část inkasovaných prostředků. Tyto peníze se vytvořily z nerozdělených zisků společnosti doplněných o bankovní financování. V součtu se jednalo o částku v řádu vyšších stovek milionů korun. Vložené prostředky nyní rodina investuje a z generovaných výnosů naplňuje jednotlivé cíle, které si v rámci rodinné ústavy určila.

Jak vidíte, ani předání firmy v rámci rodiny nemusí nutně znamenat bezplatnou transakci. Nákup společnosti za pomoci financování bankovním úvěrem přináší další možnosti, jak pracovat s rodinným bohatstvím.

Prodej firmy krok za krokem

Příklad výše ukázal, jak postupujeme s našimi klienty v případě mezigeneračního předávání. Pojďme se nyní podívat, jak by naše spolupráce vypadala při prodeji firmy mimo rodinu.

 1. Před zahájením samotného procesu prodeje společnosti spouštíme přípravnou předprodejní fázi.
  • Seznámíme se se společností a provedeme „bleskovou“ právní, daňovou a finanční analýzu, testujeme několik obvykle kritických oblastí.
  • Odhadneme pravděpodobné rozpětí transakční hodnoty.
  • Identifikujeme rizika ohrožující úspěšné dokončení transakce.
  • Prezentujeme vám výsledky přípravné předprodejní fáze a odsouhlasíme si očekávané cenové pásmo.
 2. Připravíme prezentační materiály a seznam potenciálních zájemců.
  • Vypracujeme prezentační materiál pro potenciální investory (teaser).
  • Připravíme seznam potenciálních zájemců (longlist).
  • Připravíme dohody o zachování důvěrnosti informací (NDA).
  • Určíme základní dokumenty k založení dataroomu.
 3. Vyhledáme vhodné zájemce o investici.
  • Sestavíme zúžený seznam zájemců (shortlist).
  • Aktivně oslovíme potenciální zájemce ze shortlistu, zajistíme podpis NDA, předáme prodejní profil zájemcům.
 4. Zajistíme vyjednávání s potenciálními zájemci o investici.
  • Operativně komunikujeme s potenciálními zájemci a jejich poradci.
  • Zorganizujeme osobní schůzky/videohovory/telefonáty mezi vámi a vybraným zájemcem, při těchto schůzkách asistujeme.
  • „Q&A sessions“ – zajistíme vaše odpovědi na dotazy zájemců.
  • Zajistíme správu virtuální místnosti, kde budou uložena data pro realizaci prověrky společnosti zájemci (dataroom).
  • Asistujeme při přípravě podkladů, které budou zájemci vyžadovat za účelem provedení hloubkové prověrky, sbíráme indikativní nabídky a asistujeme při jejich vyhodnocení.
  • Asistujeme při vyjednávání podmínek transakce s vybraným zájemcem.
 5. Na závěr celého procesu prodeje připravíme smluvní dokumentaci.
  • Sestavíme a projednáme tzv. termsheet s protistranou.
  • Připravíme smluvní dokumentaci a její projednání.
  • Zajistíme podpis a vyřízení transakce, advokátní úschovy i nezbytných rejstříkových změn.

Doba trvání celého procesu od jeho úplného začátku bývá běžně 6 – 12 měsíců.

Něco končí a něco jiného začíná

Odcházející majitelé firem mají často obavu, jak správně naložit s časem, který odchodem ze společnosti získají. Mají strach, jestli se nebudou nudit nebo jestli se z nich nestanou „důchodci v papučích“, jak sami svou obavu popisují.

Taková obava je ale zbytečná. Ukončením svého podnikání většinou uzavíráte jednu svou životní kapitolu – kapitolu podnikatele. Otevíráte ale zcela novou kapitolu vašeho života – kapitolu INVESTORA. Ta s sebou přináší nové výzvy, které budou otevírat nové dveře k růstu nejen vám, ale i celé rodině. Rozhodně se máte na co těšit.

Tímto procesem jsme již provedli nebo nyní provádíme řadu našich klientů. Nemusíte se tak vše učit od nuly, ale můžete využít zkušenosti našeho týmu. Jsme připraveni být vaším partnerem na celé cestě od prvotních diskuzí a úvah, přes přípravu rodinné ústavy, zajištění celého prodeje společnosti na klíč, až po vytvoření family office, která se bude dlouhodobě starat o správu vašeho majetku získaného prodejem.

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:13  Pohonné hmoty dále zlevní. Kolik budeme tankovat v létě? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 12:51  Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po 10:04  Spotřebitelská inflace (duben 2024) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Po   9:59  Inflace atakuje horní hranici tolerančního pásma Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Po   9:26  Gamestop roste o 100 % za 2 týdny. Jsou meme akcie zpět? Petr Lajsek (Purple Trading)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688