Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Okénko investora  |  15.05.2024 12:51:34

Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat

Technologický gigant Microsoft uzavřel klíčové partnerství se švédskou energetickou společností Stockholm Exergi v rámci průlomového kroku v boji proti změně klimatu. Spolupráce představuje významný krok v iniciativách zaměřených na řízení emisí uhlíku a partnerství mezi technologickým lídrem a dodavatelem energie poukazuje na to, jak může společné úsilí vést k významnému pokroku směrem k udržitelnější a uhlíkově neutrální budoucnosti.

 

Bude odstraněno 3,3 milionu tun CO2

Společnosti Microsoft (MSFT) a Stockholm Exergi spojily začátkem května své síly v rámci dohody o cíleném odstraňování emisí oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry. Desetiletá dohoda mezi společnostmi, označovaná za největší svého druhu na světě, by mohla pomoci trvale odstranit 3,3 milionu tun oxidu uhličitého v rámci projektu Bioenergie se zachycováním a ukládáním uhlíku (BECCS). V rámci tohoto úsilí získá společnost Microsoft od roku 2028 odpovídající uhlíkové kredity. Stockholmská společnost Exergi, která vyrábí energii z biomasy z lesnických a papírenských zbytků, bude podle ESGtoday zachycovat CO2 ze spalin a ukládat jej ve zkapalněné verzi na dně Severního moře, kde se bude časem mineralizovat. Tento proces bude podle tiskové zprávy společnosti probíhat v jejím nejnovějším zařízení BECCS ve stockholmské oblasti Värtane, které bude integrováno se stávající elektrárnou, a projekt již získal povolení k ochraně životního prostředí. Očekává se, že výstavba bude zahájena již v příštím roce poté, co výrobce energie obdrží investiční rozhodnutí pro tento projekt, k čemuž má dohoda s technologickým gigantem významně přispět. Kromě toho hodlá společnost Stockholm Exergi získat finanční podporu od vládních subjektů nebo dalších soukromých společností.

 

Krok směrem k uhlíkové negativitě

Cílem společnosti Microsoft je stát se do roku 2030 nikoli uhlíkově neutrální, ale přímo uhlíkově negativní, a tato spolupráce jí k tomuto cíli nejen pomůže, ale také odráží strategii společnosti, která upřednostňuje snižování emisí a zajišťuje kvalitní odstraňování uhlíku. Brian Marrs, ředitel společnosti Microsoft pro energetiku a odstraňování uhlíku, zdůrazňuje význam udržitelného získávání biomasy a účinných procesů zachycování uhlíku. V tiskové zprávě společnosti Stockholm Exergi se rovněž uvádí, že dohoda společností zajišťuje vysoké standardy kvality, včetně řady kritérií v rámci udržitelnosti, odstraňování a monitorování, které společně vypracovaly. Kromě toho společnosti doufají, že budou inspirovat další společnosti k podobnému postupu, protože Stockholm Exergi prodává certifikáty dalším společnostem a pomáhá jim dosahovat jejich emisních cílů.

 

Miliony tun CO2

V rámci boje proti klimatickým změnám již americký gigant uzavřel několik partnerství zaměřených na odstraňování oxidu uhličitého, za které získává uhlíkové kredity, což potvrzuje mnohostrannou strategii při sledování svého emisního cíle. Díky spolupráci se společnostmi, jako je Neustark ve Švýcarsku, která zachycuje CO2 a ukládá jej do minerálního odpadu, získává Microsoft uhlíkové kredity odpovídající 27 600 tunám CO2 za šest let. Mezitím projekty, jako je agrolesnictví společnosti Catona Climate v Keni a úsilí brazilského startupu Mombak o zalesňování v brazilské Amazonii, dále přispívají do portfolia uhlíkových kreditů společnosti, které dohromady představují miliony tun odstraněného CO2. Na podobném principu jako stockholmská společnost Exergi funguje také partnerství se společností Carbonfuture, která zachycuje CO2 při výrobě biocharu a ukládá jej do půdy, čímž zlepšuje její úrodnost. To přidává společnosti Microsoft 32 000 tun odstraněného CO2 ve formě kreditů.  Partnerství se společností Running Tide navíc podtrhuje závazek společnosti Microsoft urychlit odstraňování CO2 prostřednictvím přirozeného pohlcování oceány, což svědčí o komplexní strategii při dosahování ambiciózních emisních cílů. Kromě těchto společností si Microsoft zajistil partnerství se společnostmi Climate Robotics, Land O'Lakes nebo Heirloom. 

 

Na historických maximech

Umělá inteligence a technologie nejsou jedinými důvody, které činí Microsoft pro investory tak atraktivním. Jeho závazek chránit přírodu a snižovat dopady klimatických změn také zvyšuje hodnotu společnosti, a to nejen z etického, ale i finančního hlediska. Podle serveru Companiesmarketcap.com je stále na prvním místě v žebříčku společností s největší tržní kapitalizací, která činí více než 3 biliony USD. K 7. květnu 2024 činila hodnota akcií 413 USD.* Od začátku loňského roku akcie navzdory krátkodobým poklesům vykazují rostoucí trend a v březnu letošního roku dosáhly historického maxima 428 USD. Na konci dubna společnost zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2024, které předčily očekávání a potvrdily její vedoucí postavení.

Výkonnost akcií společnosti Microsoft za posledních 5 let (Zdroj: Trading Economics) *

 

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

 

[*] Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.Wonderinterest Trading Ltd

Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.

Více informací na https://www.wonderinterest.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 16:38  Benzín ještě zlevní. O kolik ušetříte? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 10:45  Investice pro děti „tata banka“ Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Út 14:24  Nový zlatý rekord a stříbro na nejvyšší hodnotě od roku 2012 Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Út 11:20  Optimální investiční portfolio do příštích let Mgr. Timur Barotov (BHS)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688