Ranní okénko - Očekává se potvrzení inflačních čísel v eurozóně
Poslední den tohoto týdne nabídne pouze finální hodnotu dubnové inflace v eurozóně. Obvykle se úvodní odhady Eurostatu potvrdí a i v tomto případě trh očekává, že tomu tak bude. Dubnová inflace by tak měla zůstat stejně jako v březnu ve výši 2,4 %. Jádrová inflace by měla poklesnout z 2,9 % na 2,7 %, když zvláště pozitivním zjištěním je, že se poprvé od loňského listopadu snížila inflace v oblasti služeb pod 4 %. Prvnímu snížení sazeb na červnovém zasedání ECB tak v tuto chvíli nic nebrání. S tímto krokem také počítá dlouhodobě naše prognóza. V rámci tohoto roku by bankovní rada mohla snížit sazby celkem třikrát, vždy po 25bb.
Ze Spojených států amerických dorazí na závěr týdne výsledek tzv. Leading indexu, který by měl naznačit další vývoj amerického hospodářství. Nicméně ten dlouhé měsíce naznačoval, že americká ekonomika spadne do recese, ale ta překonávala všechny odhady. V minulém roce vzrostla o 2,5 % a letos by se podle aktuálních odhadů mohl růst pohybovat okolo 2 %.
Pohled zpět:
Včera dorazily ekonomické údaje pouze ze Spojených států amerických. Tím patrně nejpodstatnějším byl o vývoji průmyslové výroby. Ta meziměsíčně v dubnu stagnovala, zatímco trh očekával velmi mírný růst (+0,1 %). Zároveň byl korigován březnový výsledek směrem níže, kdy se průmyslová produkce nakonec oproti únoru nezvýšila o 0,4 %, ale jen o 0,1 %. Důvodem jsou problémy zejména zpracovatelského průmyslu, který čítá tři čtvrtiny celkové výrobní produkce. Ten čelí rostoucím cenám vstupů a nekonzistentní poptávce. Rovněž rostou výpůjční náklady, což omezuje jejich kapitálové výdaje. Dále jsme se dozvěděli dílčí data z nemovitostního trhu, v dubnu byla zahájena stavba celkově 1360 tis. nových domů, což je o více než 70 tis. více než v březnu. Naopak počet stavebních povolení v meziměsíčním srovnání mírně poklesl. Ve čtvrtek pravidelně dostáváme zprávy z amerického trhu práce o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Nové žádosti byly téměř v souladu s predikcí trhu (222 tis.), pokračující žádosti předčily očekávání trhu (1794 tis. vs 1780 tis.).
Akciové trhy skončily včerejší den v červených číslech. Americký index S&P 500 odepsal 0,2 %, německý DAX pak dokonce 0,7 %. Ani pražská burza se nevyhnula poklesu (-0,4 %), když oslabily její hlavní akciové tituly, tedy ČEZ a většina bank. Koruna se na začátku dnešního dne obchoduje kolem 24,70 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři