Jan Dvořák (Salutem Fund)
Okénko nemovitosti  |  13.10.2023 08:50:02

Inflace v České republice může bankovní radě uvolnit ruce pro snížení úrokových sazeb

Před pár dny byla zveřejněna zářijová míra inflace v České republice. Meziroční míra inflace se z červencových 8,8 % a srpnových 8,5 % prudce snížila na 6,9 %. Bankovní rada České národní banky očekávala meziroční zářijovou inflaci ve výši 7,2 %. Meziměsíční míra inflace je dokonce záporná ve výši -0,7 %.  

Graf Českého statistického úřadu ukazující vývoj meziroční míry inflace. Zářijová míra inflace je nejnižší od prosince 2021, kdy dosahovala 6,6 %.

Po zveřejnění prosincové míry inflace 2021 na nejbližším únorovém zasedání 2022 zvýšila bankovní rada České národní banky dvoutýdenní repo sazbu na 4,50 %. Při srovnatelné míře inflace dosahuje aktuální dvoutýdenní reposazba 7,00 %. Zahájení snižování úrokových sazeb se blíží, k prvnímu snížení o 0,25 % může dojít ještě letos.  

Z pohledu inflace je nejzajímavějším a málo diskutovaným ukazatelem meziměsíční míra inflace. Zde je přehled jejího vývoje za posledních 12 měsíců. Přidávám i součty za kratší období.  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kumulativně za poslední 3 měsíce vychází nulová inflace, za posledních 6 měsíců 0,4 %. Při výpočtu míry inflace v únoru 2024 vypadne z meziroční míry inflace skoková inflace v lednu 2023, nastane její prudký pokles. Tohle očekávání je nejspíše jedním z hlavních důvodů, proč bankovní rada České národní banky mluví o prudkém snížení meziroční inflace v 1. pololetí příštího roku.

Meziměsíční míra inflace 0,2 % - 0,3 % odpovídá meziroční míře inflace 2,4 % - 3,6 %. Návrat až k cílové 2% úrovni zůstává otázkou. Od bankovní rady lze očekávat udržování úrokových sazeb nad meziroční mírou inflace. Snižování úrokových sazeb bude pomalé, do konce přišitého roku je však jejich snížení o 2 procentní body možné. Letos, stejně jako v roce 2022, proběhne 8 měnově politických jednání bankovní rady. Stejný počet lze očekávat i v příštím roce. Osmero snížení úrokových sazeb o 0,25 % odpovídá snížení o 2 procentní body. V případě, že by se inflace stabilizovala blízko 2% úrovně, může být snížení úrokových sazeb ještě rychlejší.

Pří takovém vývoji lze očekávat snižování úrokových sazeb hypoték, a tedy i velikosti splátek hypotečních úvěrů. Vzhledem ke vzájemné korelaci mezi výší úrokových sazeb o objemem hypoték bude nejspíše pokračovat růst jejich objemu. Výsledkem bude tlak na růst cen nemovitostí, který nebude dramatický, pro investory se může stát zajímavým.

 

Jan Dvořák

Jan Dvořák působí v týmu Salutem Fund jako Head of Research a věnuje se makroekonomickým tématům a analýzám realitního trhu. Pravidelně sleduje jednotlivé trendy, které mají vliv na vývoj tuzemského i zahraničního trhu s nemovitostmi a dává je do kontextu investičních příležitostí na realitním trhu.

Během své více než 20leté praxe se pět let věnoval auditu v PwC či internímu auditu v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank). Patnáct let působil v oblasti kontrolingu u mezinárodní společnosti, zabýval se i kontrolingem v oblasti investic do nemovitostí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a ve Velké Británii získal titul Fellow Chartered Certified Accountant.


Salutem Fund

SALUTEM FUND SICAV, a. s., je fond kvalifikovaných investorů formy akciové společnosti s proměnným kapitálem a je obchodovaný na Burze cenných papírů v Praze. Salutem Fund byl formálně založen roku 2020, v jeho portfoliu se ale nachází nemovitostní společnosti s mnohaletou historií. Patří mezi ně například Real-Vita Prostějov a.s. (www.real-vita.cz), ASPELL a. s. (www.aspell.cz), Salutem Services s. r. o. (www.salutemservices.cz), Salutem – Realitní I, s.r.o. (www.salutem-jedna.cz). Činnost Fondu dozoruje Česká národní banka. Depozitářem fondu je Československá obchodní banka, a. s., obhospodařovatelem je TILLER investiční společnost a.s. a auditorem renomovaná společnost NEXIA AP a. s.

Více informací na www.salutemfund.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko nemovitosti:

22.03.2024  Hrozí České republice deflace? Jan Dvořák (Salutem Fund)
30.01.2024  Výhody investic do malých fondů Jan Dvořák (Salutem Fund)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688