Směrem k čtyřdennímu pracovnímu týdnu? - Víkendář
Mohl by čtyřdenní pracovní týden řešit problém vyhoření? Tuto otázku si v souvislosti se zveřejněním výsledků nové studie zaměřené na toto téma kladli na Yahoo Finance. Studie se týkala 61 společností ve Velké Británii a zjišťovala, co se stane, pokud zaměstnanci budou pracovat jen 80 % času s nezměněnou mzdou. Podle výsledků se zlepšilo „mentální zdraví“ zaměstnanců sledovaných firem, nový systém může mít pozitivní dopady i na produktivitu.
O tématu na Yahoo Finance hovořila ekonomka Boston College Juliet Schor. Podle ní popsaný systém přináší výborné výsledky na straně spokojenosti zaměstnanců. Týká se to široké škály měřítek od celkového stresu, mentálního zdraví, míry vyhoření až po únavu či lepší spánek. Na straně společností se pak snížil obrat zaměstnanců, zlepšila se jejich docházka do zaměstnání a také některá finanční měřítka.
Obrat zaměstnanců během testovacího půl roku klesl v průměru o 57 %, firmy zvýšily své tržby o 1,4 % a zlepšila se produktivita. Schor k tomu dodala, že za ní chodí nové společnosti, které mají problém se získáváním nových zaměstnanců nebo udržením těch stávajících. Nový systém chápou jako výraznou konkurenční výhodu na trhu práce a jeví o něj zájem. Během zmíněného testu přitom neklesl počet týdenních odpracovaných hodin ze 40 na 32, protože někteří zaměstnanci museli pracovat pár hodin i ve svém volném dnu. Nicméně zhruba se nová pracovní doba v průměru skutečně rovnala 32 hodinám týdně.
Podle expertky testy ukazují, že systém čtyřdenního pracovního týdne je skutečně proveditelný pro řadu firem. Změna organizace a procesů eliminuje pokles množství odpracovaných hodin, lidé jsou spokojenější a jsou schopni podat stejné výsledky jako s delším pracovním týdnem. Schor tak míní, že do značné míry jde jen o rozšíření povědomí o tom, že alternativa skutečně funguje.
Ekonomka zmínila, že do testu se zapojily firmy, které mohly mít větší prostor pro přechod na nový systém. Ne každá „náhodná“ společnost by tak mohla v krátké době dosáhnout stejného úspěchu. Některé firmy například vyžadují plné nasazení po celých pět dní v týdnu. Za příklad expertka uvedla některé společnosti v oblasti zdravotní péče. Pokud by i takové firmy chtěly přejít na nový systém, musely by více využívat služby. I ony ale podle expertky budou řešit to, že své zaměstnance přetěžují a ti nejsou spokojení. A i to nese své náklady. Ve výsledku tak může být systém čtyř pracovních dnů vhodný pro všechny.
Zdroj: Yahoo Finance
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů