Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  29.04.2024 10:09:55

Distribuční sazba nebo poplatek za jistič. Co všechno ovlivňuje cenu elektřiny?

Cenu elektřiny tvoří hned několik různých sazeb a poplatků. Kromě tarifu, který si zákazník u dodavatele sám vybírá, sem patří třeba pevně nastavená distribuční sazba nebo poplatky za jistič a obnovitelné zdroje. K tomu všemu se pak samozřejmě připočítává i daň z přidané hodnoty.


Dodavatel a distributor

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem nemusí být na první pohled zřejmý – a mnozí tyto dva pojmy zaměňují. Tak si v nich na úvod pojďme udělat pořádek. Dodavatel je ten, s kým zákazník podepisuje smlouvu na dodávky energií. Jemu také za energie platí. Dodavatele si může každý vybírat podle svého uvážení. Na trhu jsou nejen velcí, ale také takzvaní alternativní dodavatelé. Pečlivým porovnáváním jejich nabídek lze získat příznivější cenu. Právě sazba od dodavatele je jedinou složkou z celkové ceny, kterou zákazník může ovlivnit, proto se porovnávání skutečně vyplatí.   

To distributora už si vybírat nemůžete, ten je přidělován automaticky na základě lokality odběrného místa. Distributor vlastní veškerou infrastrukturu a odpovídá za přenos elektřiny od dodavatele k zákazníkovi. Za jeho služby se platí distribuční poplatky, zákazníci je ovšem mají započítané v celkové ceně, kterou najdou na faktuře od dodavatele. V Česku máme jen tři distributory elektřiny, a to ČEZ Distribuce, EG. D (dříve E.ON Distribuce) a PREdistribuce.

 

 Distribuční sazba elektřiny

Jedním z faktorů, které ovlivňují finální cenu energií, je distribuční sazba. Na rozdíl od tarifu, který si u dodavatele jakožto zákazníci sami vybíráte, je distribuční sazba pevně stanovená. Odvíjí se od typu spotřebičů využívaných v domácnosti. Sazbu nastavuje přímo Energetický regulační úřad (ERÚ), dodavatel ani distributor energií její výši ovlivnit nemohou. Dodavatelé pak s distribučními sazbami pracují přímo ve svých cenících, kde k nim přiřazují ceny vlastních tarifů. 

Distribuční sazby se dělí na jednotarifní a dvoutarifní. U prvního typu platí zákazník během celého dne stejně, u dvoutarifních sazeb se potom pracuje s takzvaným nočním proudem, tedy nižším tarifem, který lze v určitých časech využívat. Zákazník si mezi jednotarifní a dvoutarifní distribuční sazbou nemůže sám vybírat, rozhodující je už zmíněný typ spotřebičů v domácnosti. Pro nastavení dvoutarifní sazby jsou zpravidla zapotřebí takové spotřebiče, které jsou z hlediska energií náročnější na provoz. V tuto chvíli rozlišujeme následující distribuční sazby:


 Jednotarifní sazby

 D01d

Domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny. 

 D02d

Domácnosti se všemi běžnými spotřebiči a střední spotřebou elektřiny (sem spadá většina českých domácností).


 Dvoutarifní sazby

 D25d

Domácnosti, které využívají k ohřevu vody elektrický bojler (nižší tarif platí osm hodin denně).

 D26d

Domácnosti vytápěné akumulačním topením (nižší tarif platí osm hodin denně).

 D27d

Majitelé elektromobilů (nižší tarif platí osm hodin denně).

 D57d

Domácnosti s elektrickým vytápěním, tedy tepelným čerpadlem, elektrokotlem, přímotopy nebo podlahovým vytápěním (nižší tarif platí dvacet hodin denně). Tato sazba nahradila dříve dostupné sazby D35d, D45d a D56d, které bylo možné získat dříve. 

 D61d

Chaty, chalupy a další objekty využívané primárně během víkendů (nižší tarif platí od pátečních 16 hodin do nedělních 22 hodin).

 

 Změna distribuční sazby 

Změna způsobu vytápění, výrazně vyšší spotřeba než v předchozím období nebo nastěhování nových obyvatel domu. To všechno mohou být důvody k přepočítání distribuční sazby. Pokud dojde k výraznějším změnám, může se stát, že sazba už neodpovídá a zákazník pak platí zbytečně vysoké účty za elektřinu. Sazbu je možné měnit jednou ročně, ohledně dalšího postupu vždy kontaktujte svého dodavatele. Raději si rovnou připravte revizní zprávu, která potvrdí například instalaci tepelného čerpadla či jiné změny. 


 Poplatek za jistič

Dalším poplatkem, který je třeba připočítat, je sazba za jistič. Odvíjí se nejen od typu jističe a lokality odběrného místa, ale také od distribuční sazby. Výše poplatku se pohybuje v řádech stovek až nižších tisíc korun ročně. Nejvíc si připlatí zákazníci s vysokým odběrem, zpravidla tedy ti, kteří elektřinou vytápějí. S poplatkem je třeba počítat i tehdy, když v danou chvíli vůbec žádnou energii neodebíráte. Platíte totiž za to, že je pro vás v síti stále místo a máte tu rezervované množství energie odpovídající vaší maximální spotřebě. 

Základem je správný výběr jističe. Je třeba, aby byl přesně dimenzovaný na počet spotřebičů v domácnosti. Pokud je jistič příliš slabý, může docházet k jeho přetížení, a tedy i přerušení dodávek elektřiny. Jistič s příliš velkou kapacitou zase znamená zbytečné náklady v podobě vyššího poplatku. 

 

 Poplatky za obnovitelné zdroje

Poplatek za obnovitelné zdroje (POZE) se v posledních letech hodně řešil. V loňském roce ho zákazníci dočasně neplatili, aby lépe zvládli rychle rostoucí ceny energií. Následně se objevily i návrhy, aby jeho platbu trvale převzal stát. To ale nevyšlo, takže letos je poplatek zpět, a to v původní výši 599 Kč včetně DPH za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Poplatek hradí každý odběratel bez výjimky a přispívá tak k rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny.

 

 Nezapomeňte na DPH

Daň z přidané hodnoty (DPH) je nedílnou součástí většiny zboží a služeb. Energie přitom nejsou žádnou výjimkou. Jenže zatímco při běžném nákupu v obchodě máme DPH zahrnuto v ceně zboží, u energií se některé položky uvádějí bez daně. V takovém případě je vždy třeba připočítat základní, 21% sazbu DPH, abyste získali výslednou částku.

 

 Budeme potřebovat změnu modelu?

Energetika se rychle vyvíjí a s příchodem obnovitelných zdrojů se správné fungování přenosové soustavy stává čím dál tím větší výzvou. Distributoři musí pro každého zákazníka rezervovat v síti dostatek elektřiny. Často tak řeší nejen zdroje, ale také samotné odběratele, jejichž spotřeba je typická stále většími výkyvy. Narážíme tím například na využívání tepelných čerpadel, která umí vytápět místnosti a ohřívat vodu s velmi nízkou spotřebou. Majitel domu s tepelným čerpadlem tak najednou odebírá ze sítě mnohem méně elektřiny, než kolik využíval s klasickým elektrokotlem a bojlerem. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy teploty klesnou hluboko pod bod mrazu. Tepelné čerpadlo si totiž začne pomáhat přídavnou spirálou, která funguje jako „záložní elektrokotel“. Její zapnutí ovšem znamená až desetinásobné zvýšení spotřeby. A přesně na to musí být distributor spolu se svými sítěmi a rozvodnami připraven. 

Na první pohled to nemusí vypadat jako příliš velký problém. Když ale vezmeme v potaz, že domů s tepelnými čerpadly jsou tisíce a mrzne především během noci, kdy nepomáhají domácí fotovoltaické elektrárny a lidé třeba ještě k tomu všemu nabíjejí elektromobily, problém je na světě. U nás to zatím není tolik patrné, ale třeba v sousedním Německu, kde jsou tepelná čerpadla i elektromobily mnohem častější, už problém vidíme. Právě proto se tu možná schyluje i k poměrně radikálnímu řešení. Schvalovat by se mohl návrh, který distributorům při velkém náporu umožní omezení dodávek elektrického proudu do domácností. Omezená spotřeba by se při velkých mrazech týkala právě elektromobilů a tepelných čerpadel. Jak by se pak v takových domácnostech řešilo vytápění nebo jaké kroky do budoucna podniknou čeští zákonodárci, to zatím nevíme. Dříve či později ovšem bude nutné řešit vzniklou situaci i u nás. 

 


Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Čt 17:51  Smlouva na dodávku energií: Jakou zvolit strategii? Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Čt   8:00  Rodinný rozpočet na pár kliknutí. Aplikace pomáhají Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St 12:37  Tipy, jak vybrat spořicí účet: Nenechte se nachytat na podmínky bank Tomáš Rosenkranc (Ušetřeno.cz)
St 12:25  Jak se v poslední době daří investicím do luxusu? Marek Pokorný (Portu)
Út 15:19  Trpělivost jako nejlepší investiční strategie Lukáš Raška (Portu)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688