V4 Group (V4 Group)
Daně a účetnictví  |  12.07.2023 08:32:40

Zaměstnavatel vám může zpříjemnit léto. Půjčeným autem i dalšími benefity

Práce v létě nebývá zrovna příjemná. Každý stříhá metr, kdy vyrazí na delší dobu aspoň na chalupu, a po návratu vzpomíná, jaké to bylo. Ale léto vám může zpříjemnit i zaměstnavatel. Například tím, že vám přispěje na dovolenou nebo vám dovolí využít služební auto na prázdninovou cestu. Jaké jsou ale podmínky pro uplatnění těchto výhod?

Mezi nejlákavější prázdninové zaměstnanecké benefity patří příspěvek na dovolenou. Nemusí jít přitom o příspěvek jen pro zaměstnance, ale i pro jeho rodinného příslušníka. Možnost poskytnutí tohoto příspěvku neovlivňují ani různé typy pracovních poměrů. Je tedy možné poskytnout tento příspěvek jak zaměstnancům na hlavní pracovní poměr, tak zaměstnancům pracujícím na základě dohod konaných mimo pracovní poměr.

Z pohledu zaměstnance je příspěvek na dovolenou osvobozen jak od daně z příjmu, tak od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. To platí až do výše 20 tisíc korun za rok. Jak to funguje v praxi?

Zaměstnavatel přispěje zaměstnanci 40 000 korun na dovolenou. U zaměstnance se příspěvek rozpadne na dvě části. První část bude tvořit právě těch osvobozených 20 000 , ze kterých zaměstnanec neplatí daň z příjmů ani odvody na sociální a zdravotní pojištění. Druhou část tvoří zbývajících 20 000 , které již budou zdanitelným příjmem zaměstnance a budou rovněž zahrnuty do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

U zaměstnavatele se pak příspěvek také rozloží na dvě části. První část bude tvořit 20 000 jako nedaňový náklad zaměstnavatele. Druhá část bude tvořit zbylých 20 000 . „Tyto zbylé náklady již budou daňově uznatelné. Pojistné, které hradí zaměstnavatel z částky nad limit 20 000 , jež zaměstnanci zvyšuje vyměřovací základ pro odvod pojistného, bude opět jeho daňovým nákladem,“ dodává Jelínek.

Problematická u tohoto typu zaměstnaneckého benefitu je však forma, v jaké musí být poskytnut. Musí se totiž jednat o nepeněžní příspěvek, tedy je vyloučena možnost, že by si zaměstnanec sám dovolenou zaplatil a zaměstnavatel mu peníze až poté zaslal. Tím, kdo takovýto zájezd zakoupí, musí být jednoznačně zaměstnavatel. Peněžní příspěvek na dovolenou se automaticky stává součástí mzdy a veškeré výhody takovéhoto příspěvku jsou nenávratně ztraceny.

 Služebním autem do ciziny…

Zaměstnavatel vám může půjčit služební auto na dovolenou. Pro případnou kontrolu musíte mít písemný souhlas o užívání služebního vozu.

„Toto potvrzení musí obsahovat identifikační údaje jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele, identifikaci automobilu a v neposlední řadě také sdělení majitele vozidla, tedy zaměstnavatele, že se zapůjčením jeho vozidla souhlasí. Před cestou se navíc výrazně doporučuje zkontrolovat, zda auto splňuje veškeré zákonné podmínky, tedy zda je zákonně pojištěno nebo zda se v autě nacházejí veškeré doplňky nutné pro tzv. povinnou výbavu. Před odjezdem na dovolenou služebním automobilem se také doporučuje pořídit si kvalitní cestovní pojištění, a to nejlépe s připojištěním a asistenční službou pro případ poruchy nebo nehody,“ popisuje Michal Jelínek z V4 Group.

Půjčení vozu se pak musí vyřešit i po daňové stránce. V případě možnosti soukromého využití služebního vozidla je nutno navýšit základ daně pro výpočet zálohy na daň z příjmů a taktéž vyměřovací základ pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Základ daně, resp. vyměřovací základ, je nutno navýšit o 1 % ze vstupní ceny zapůjčeného automobilu.

„Zajímavou novinkou je pokus zákonodárců o zvýšenou podporu nízkoemisní mobility, která vyústila právě v zohlednění poskytnutí motorového vozidla nízkoemisního charakteru zaměstnavatelem zaměstnanci. Při bezplatném poskytnutí nízkoemisního motorového vozidla došlo ke snížení procentuální částky ocenění bezúplatného příjmu zaměstnance ze vstupní ceny z 1 % na 0,5 %,“ dodává Jelínek.

V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688