JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Daně a účetnictví  |  27.03.2024 09:11:40

Velké změny v DPH finančních služeb

Ministerstvo financí předložilo velmi rozsáhlý návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen ZoDPH). Novela je zásadní a dopadá do mnoha oblastí, přičemž v tomto textu se budeme věnovat novelizaci § 54 ZoDPH.

Uvedené ustanovení definuje tzv. finanční činnosti, které jsou poté v souladu s § 51 ZoDPH při splnění stanovených podmínek od daně bez nároku na odpočet osvobozeny.

Ve vztahu k investičním nástrojům jsou poté stěžejní činnosti, které návrh z § 54 ZoDPH vypouští, a tudíž se na ně osvobození od daně z přidané hodnoty dle nových podmínek nepoužije.

  • Obhospodařování majetku zákazníka na základě smlouvy se zákazníkem, pokud je součástí majetku investiční nástroj (asset management), s výjimkou správy nebo úschovy v oblasti investičních nástrojů. Osvobození by mělo být zrušeno od 1. 1. 2025. Znění důvodové zprávy uvádí, že poskytovatel této služby nejedná na základě zcela konkrétních pokynů k dispozicím s investičními nástroji podaných zákazníkem, ale naopak svojí povahou odpovídá pojmu správa a úschova, a tudíž tato služba nemůže být osvobozenou finanční činností.
  • Vedení evidence investičních nástrojů - osvobození by mělo být zrušeno od 1. 1. 2026. V tomto případě je však důležité doplnit, že v případě, že tato služba bude poskytována v rámci administrace investičních fondů, měla by být i nadále osvobozena dle § 54 písm. v), resp. dle § 54 písm. q) nově navrhovaného znění.

Novelizace se opírá o skutečnost, že se v případě uváděných činností nejedná o operace s cennými papíry, ale správu a úschovu, které podle směrnice o dani z přidané hodnoty a ve smyslu judikatury Soudního dvora EU, nemohou být od daně osvobozeny.

V původním znění návrhu byly z § 54 ZoDPH odstraněny i činnosti organizování regulovaného trhu s investičními nástroji a vypořádání obchodů s investičními nástroji, nicméně dle posledních informací by tyto měly být v rámci osvobození ponechány.

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688