Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Cestování  |  06.11.2023 15:05:47

Na hory chce v zimě vyrazit více než čtvrtina Čechů, nejčastěji na ty tuzemské

lyžování ilustrační

Podle průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu bylo v minulé sezoně na horách 23 % Čechů. Letošní zimu už na hory plánuje vyrazit 28 % Čechů. Většina (19 %) si vybere tuzemská střediska. 5 % lyžařů chce vyrazit i do zahraničí a 4 % budou dokonce lyžovat pouze v zahraničí. Výsledky tak potvrzují meziroční růst zájmu o dovolené na horách i vyšší poptávku po pobytech v zahraničí. Průzkumu se zúčastnilo tisíc respondentů.

Z výsledků dále vyplynulo, že naprostá většina lyžařů (75 %), kteří trávili minulou sezonu na tuzemských horách, vyrazí na stejnou dovolenou i letos. 51 % z těch, kteří preferují pouze zahraniční střediska, vyrazí i letos pouze do zahraničí. „Opravdoví nadšenci do lyžování, kteří jezdí na tuzemské i zahraniční hory, vyrazí na lyže či prkno v 97 % případů i letos. Rostoucí popularitu dovolených na horách potvrzuje i skutečnost, že 11 % z Čechů, kteří na horách loni nebyli, letos již vyrazí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Největší nápor v nadcházející sezoně lze očekávat tradičně v období jarních prázdnin, které letos vychází na období mezi 5. únorem a 17. březnem. Právě během „jarňáků“ na hory vyrazí zhruba polovina všech lyžařů. Po oblíbených tuzemských střediscích pak Češi nejčastěji za sněhem jezdí do Rakouska, Itálie, na Slovensko nebo do Francie. „Některé cestovky ale letos evidují i zvýšený zájem o letecké zájezdy do tureckých hor, které nabízí kvalitní podmínky pro lyžování,“ říká Vlastimil Divoký.

Po roční pauze pozor na úrazy

Ačkoli se zimní sporty provozují jen několik měsíců v roce, patří mezi značně rizikové. U mužů je lyžovaní druhým nejrizikovějším sportem hned po fotbalu. U žen se jedná o nejrizikovější sport vůbec. Statistiky ukazují, že třetina úrazů z lyží je vážná. U snowboardu je to dokonce polovina případů. Rozhodně by tak žádný lyžař neměl zapomínat na používání helmy a v ideálním případě i chrániče páteře. „Po letní pauze je také důležité zkontrolovat stav lyžařského vybavení, zejména skluznice, hran a vypínací síly vázání,“ říká Vlastimil Divoký.

 

EHIC karta při lyžování v zahraničí nestačí

Při lyžování v zahraničí je nutné si uvědomit, že Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze uplatnit pouze ve státních nemocnicích. Většina zdravotnických zařízení v zahraničních střediscích je ale soukromá a EHIC neakceptují. „EHIC pak nelze uplatnit ani v případě zásahu horské služby, potřeby transportu nebo vzletu záchranné helikoptéry,“ upozorňuje Vlastimil Divoký a dodává: „V některých zemích, například v Itálii, je dokonce povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jinému lyžaři. I z toho důvodu ho všechny naše varianty cestovního pojištění na hory automaticky obsahují.“

Vlastimil Divoký

manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688