(Kurzy.cz)
PRIMOCO chce bezpilotní letouny vyrábět také v Uzbekistánu
Výrobce bezpilotních letounů PRIMOCO UAV (dále jen PRIMOCO) v pondělí zveřejnil Výroční zprávu za rok 2023, která oproti předběžným údajům z úvodu ledna poodkryla nakonec o něco slabší příjmy, avšak poměrně mnohem výraznější provozní, potažmo čistý zisk. Na konsolidované úrovni příjmy tedy činily 597,5 mil. Kč, o výrazné marži společnosti vypovídá dosažený provozní zisk 273,5 mil. Kč. Čistý zisk po zdanění pak dosáhl 228,5 mil. Kč, což při přepočtu na každou akcii PRIMOCO znamená 48,50 Kč. Samotná společnost PRIMOCO za loňský rok vykázala zisk 170,6 mil. Kč. Jak společnost naloží s hospodářským výsledkem, rozhodnou akcionáři na valné hromadě. Pozvánku na ní společnost rovněž zveřejnila v úvodu týdne. Podrobnosti k ní zároveň poodkryly některé další záměry firmy. Setkání akcionářů se každopádně uskuteční v sídle společnosti v pátek 31. května. Kdo se bude chtít zúčastnit, musí akcie PRIMOCO vlastnit k rozhodnému dni 24.5.
Vývoj akcií PRIMOCO
Kromě tradičních bodů je na programu také „Udělení souhlasu s uzavřením smlouvy o poskytnutí know-how k výrobě bezpilotního letounu“. Z dalších zveřejněných podrobností vyplývá, že PRIMOCO je v pokročilé fázi jednání s vládou Republiky Uzbekistán o vzniku výrobního, výcvikového a servisního střediska poblíž Taškentu. Projekt s očekávanou výrobní roční kapacitou až 100 bezpilotních letounů by se měl spustit v příštím roce. Počítá s minoritní majetkovou účastí Republiky Uzbekistán a obdržením vládních pobídek z její strany.
Jinými slovy akcionáři by měli posvětit vznik dceřiné společnosti v Uzbekistánu, ve které by PRIMOCO mělo alespoň 80% podíl. PRIMOCO ke svému záměru mj. uvedla: „Společnost vnímá záměr jako důležitý krok pro budoucí plnohodnotnou obsluhu rychle rostoucího asijského trhu (samozřejmě vyjma zemí na sankčních seznamech EU/OSN, jako je například Ruská federace nebo Bělorusko). Případná realizace projektu závisí mimo jiné na obdržení všech potřebných licencí a povolení jak ze strany Republiky Uzbekistán, tak ze strany České republiky.“
Dle firmy každopádně pokračují již dříve zveřejňované kroky na rozšíření výroby u nás. Tedy nyní příprava projektové dokumentace pro revitalizaci areálu letiště Písek – Krašovice. Projekt má vedle nové montážní haly rovněž počítat s výstavbou řídicího střediska pro provoz letounů PRIMOCO po celém světě, moderní výcvikové centrum pilotů či výzkumné oddělení pro vývoj a testování nových technologií. Celková plánovaná investice činit zhruba 750 mil. Kč. Významná část této částky má směřovat do robotizace a strojového vybavení moderní továrny.
V kontextu lze zmínit, že ke konci roku firma disponovala hotovostními prostředky v objemu téměř 240 mil. Kč. Vzhledem k plánovaným investicím představenstvo navrhuje loňský zisk převést na účet nerozděleného zisku. Obecně schválit navrhovaná usnesení valnou hromadou by měla být spíše formalita.
I po březnovém vypořádání opce mezi zakladateli společnosti totiž zůstává Ladislav Semetkovský s podílem 50,4 % většinovým akcionářem. I přes dřívější prodeje na burze pak Gabriel Fülöpp v návaznosti navýšil podíl na 30,8 %. V rámci transakcí se mezi akcionáře zařadili také tři klíčoví manažeři společnosti Jakub Fojtík (obchodní ředitel), Radek Suk (hlavní pilot a konstruktér) a Josef Šťastný (výrobní ředitel). V souhrnu by měli vlastnit na 60 tis. akcií PRIMOCO, tedy dalších téměř 1,3 %.
V návaznosti na dnešní firemní zprávy akcie PRIMOCO posilují. Po pondělním poledni se drží na 930 Kč, tedy oproti pátku o 3,33 % výše.
Níže lze shlédnout zatím poslední vydanou video prezentaci firmy PRIMOCO.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři