Powell otevřel cestu ke zvýšení úroků o 50bps!
Powell včera trhům předestřel zcela reálnou představu, že na příštím zasedání (22. března) bude akcelerován cyklus zvyšování úrokových sazeb z +25 na +50 bazických bodů.
Kolik lidí musí Fed připravit o práci, aby zkrotil inflaci? Toť relevantní otázka, která zazněla při včerejším grilování šéfa americké centrální banky J. Powella v americkém Senátu. Powell přitom ukázal kuráž a trhům předestřel zcela reálnou představu, že na příštím zasedání (tj. již 22. března) bude akcelerován cyklus zvyšování úrokových sazeb z +25 na +50 bazických bodů. Tím se oficiální úrokové sazby v USA vyšplhají do pásma 5-5,25 %, přičemž ani zde se Fed velmi pravděpodobně nezastaví a to bude bolet…
Vrátíme-li se však k otázce ztráty pracovních míst indukovaných politikou Fedu, kterou včera J. Powellovi vystřelila ultralevicová senátorka za Demokratickou stranu Elizabeth Warrenová, tak se dostáváme k meritu současného makroekonomického paradigmatu aplikovaného v praxi. Existuje totiž krátkodobý trade-off, kdy centrální banka spoléhá na to, že svými restriktivními nástroji schladí poptávku v ekonomice, trh práce a v konečném stádiu také inflaci. Nepříjemnou pravdou je, že dojde k vynucenému zvýšení míry nezaměstnanosti, za kterou budou ovšem konkrétní propuštění z masa a kostí. Kolik jich bude, či lépe řečeno musí být, aby inflační saň byla setnuta a vedení Fedu bylo spokojeno? Senátorka Warrenová Powellovi včera v Senátu spočítala, že podle jeho současné (optimistické) prognózy to bude 2 milióny lidí bez práce navíc. Podle ní však historická zkušenost říká, že setrvačnost trhu práce a politiky Fedu způsobí, že to bude spíše o dalších 1,5 miliónu více. Takže podle Warrenové musí Fed “vyhodit” nějakých 3,5 miliónu lidí, aby byl s inflací spokojen. Dlužno dodat, že Powell k těmto počtům nemohl nic moc namítat, neboť vypadají velmi realisticky.
Po finanční krizi v roce 2008, kdy se mimochodem sazby Fedu vyšplhaly tam, kam je chce nyní centrální banka poslat, si centrální bankéři užívali relativně příjemné chvíle, kdy sice činili těžká rozhodnutí (pošleme úroky do záporu, nakoupíme miliardy vládních dluhopisů či FX rezerv), avšak v zásadě páchali dobro, když vytvářeli nová (zbytečná) pracovní místa. Nyní se karta obrátila a ve jménu obrany inflačního cíle bude třeba řadě lidí, firem a nakonec i vládám nutno stoupnout na kuří oko. Dodejme, že po včerejšku je Fed v páchání zla nepochybně oproti ostatním napřed.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
Ing. Tomáš Slavík, SLUTO
Jitka Weiss, SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.
Kdy a Kde Rezervovat Zimní Dovolenou, aby Vaše Peníze Pracovaly pro Vás?"