Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Osobní finance  |  14.02.2023 11:39:14

Regulace crowdfundingu se blíží. ČNB při čekání čistí trh od šedé zóny crowdfundingových poskytovatelů, udělila pokutu milion korun

V listopadu tohoto roku skončí již jednou prodloužené přechodné období, kdy mohou crowdfundingové firmy podnikat i bez licence. Pořídit si ji musí platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding. Naopak oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají. Řada českých platforem ale není jednoznačně představitelem úvěrového nebo investičního crowdfundingu. „Šedou zónou“ jsou z pohledu nové regulace investice do tzv. participací na úvěrech. A Česká národní banka nyní udělila jednomu z provozovatelů takové platformy pokutu jeden milion korun. Podle experta na právo v oblasti fintechu a startupů Filipa Murára z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr se tak ČNB snaží vyčistit trh od šedé zóny crowdfundingových poskytovatelů a chce jasně ukázat, že na dodržování pravidel crowdfundingu bude opravdu pečlivě dohlížet.

Realita je ještě drsnější, než se zdálo. Rozhodnutí o udělení milionové pokuty může být vnímáno jako kontroverzní, ale jednoznačně ukazuje, že ČNB chce mít trh pod kontrolou,“ říká expert na právo v oblasti fintechu a startupů Filip Murár z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

Rozhodnutí o pokutě milion korun potvrdila bankovní rada ČNB 26. ledna. Týká se platformy Investown, která dříve nabízela crowdfunding formou participací na úvěrech. Podle ČNB provozoval Investown tzv. pokoutný investiční fond – tedy bez licence ČNB shromažďoval peněžní prostředky od veřejnosti za účelem jejich společného investování, přičemž návratnost investice byla závislá na hodnotě nebo výnosu majetku, do kterého byly peněžní prostředky investovány. „Jinými slovy, crowdfundingový obchodní model, kdy provozovatel platformy prodává investorům participace na úvěrech, které pak sám poskytuje třetím osobám, přičemž vyplacení investorů je závislé na splacení takového úvěru touto třetí osobou, naplňuje podle ČNB znaky kolektivního investování a je k němu zapotřebí speciální licence ČNB podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech,“ vysvětluje expert na právo v oblasti fintechu a startupů Filip Murár z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

„Investown už tento model nenabízí, obchodní model změnil na úvěrový crowdfunding. Ale každá crowdfundingová platforma provozující model postavený na participacích by tedy měla skutečně zvlášť důkladně zrevidovat, co vlastně dělá, a v ideálním případě se přizpůsobit regulovaným formám crowdfundingu. Alternativou by totiž byla mnohem robustnější regulace fondového investování. Podle veřejných údajů se zdá, že na tomto problémovém principu běží crowdfundingové projekty Upvest, CroFUNgo, Rentier, Bondster, RONDA INVEST, Nafirmy, ZFP Finance, ROIER nebo InvestApp,“ doplňuje expert na právo v oblasti fintechu a startupů Filip Murár z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

Crowdfunding, neboli skupinové financování, je propojování velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování. Provozovatelé crowdfundingových platforem, kteří zajišťují úvěrový nebo investiční crowdfunding musí do 10. listopadu 2023 získat povolení ČNB (v případě českých platforem). Příslušný zákon implementující nařízení EU již loni v dubnu schválil Parlament a podepsal prezident. Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladené podobné regulatorní požadavky jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb. Zároveň ale nová zákonná regulace crowdfundingu zásadně usnadní českým crowdfundingovým platformám vstup na zahraniční trhy a zároveň umožní českým investorům snadnou participaci na mezinárodních projektech.

 

1.3.2023 Aktualizace - doplňujeme zprávu o vyjádření společnosti Upvest:

Business model Upvestu se zásadně odlišuje od zkoumaného modelu Investownu. Upvest nenaplňuje znaky pokoutného fondu, kterými ve svém rozhodnutí vůči Investownu ČNB argumentuje. Upvest, narozdíl od zmiňovaného Investownu, pro svůj obchodní model a právní nastavení od svého založení disponuje licencí ČNB poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. V souvislosti s novou evropskou regulací spočívající v nařízení o crowdfundingu má Upvest dle několika právních posudků stále za to, že se svým modelem pod tuto regulaci nespadá. Nicméně, pokud by byl názor regulátora ve věci výkladu evropského nařízení o crowdfundingu extenzivnější, tak jsme připraveni o tuto licenci zažádat či upravit obchodní model.

S ČNB jsme v kontaktu formou kvalifikovaných dotazů či neformální komunikace a aktuálně není s Upvestem ze strany ČNB vedeno žádné řízení.

Považujeme tedy zařazení Upvestu mezi problematické platformy bez detailnější znalosti našeho obchodního a právního nastavení za neodůvodněné.

 



K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688