Jan Dvořák (Salutem Fund)
Okénko nemovitosti  |  16.06.2021 15:57:41

Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy

V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy pak velmi tvrdě pověřila loňská koronakrize.

 

Zlato řada lidí vnímá jako investice omezující riziko, tedy velmi podobně jako nemovitosti. Pokud se ale podíváme na vývoj zlata v dolarech za posledních pět let, tak je patrná vysoká kolísavost, včetně růstových let 2019 a 2020.


 

Zdroj: https://www.macrotrends.net/

 

Zlatá horečka s kolísavou teplotou

Od roku 2016 do poloviny roku 2019 docházelo k fluktuaci ceny zlata v rozmezí přibližně 150 dolarů za unci. Cena z léta 2016 byla z dlouhodobého pohledu překonána až v polovině roku 2019, tedy po třech letech.

V létě 2019 započal růst ceny zlata kvůli spekulaci, že americká centrální banka Fed zastaví zvyšování úrokových sazeb zahájené v roce 2016 a přistoupí k jejich snižování. Na úroveň blízkou nule byly úrokové sazby skokově sníženy v březnu 2020. Důvodem byla podpora ekonomiky. Cena zlata následně reagovala prudkým vzestupem.  

Zde je nutné připomenout, že dlouhodobé držení zlata není investicí přinášející pravidelný výnos. Ten je v případě držení zlata generován pouze růstem jeho ceny. Navíc pokud chce investor zlato ve fyzické formě, musí do výnosu zahrnout náklady spojené s jeho držením, respektive uskladněním, například v bezpečnostních schránkách.

Pětiletý výnos z držení zlata činil 9 % ročně. Na první pohled se to může zdát velmi dobré, ale pětiletý výnos z jeho držení je celý postaven na růstu v posledních dvou letech z výše uvedených důvodů. S investicemi do nemovitostí je volatilita této komodity nesrovnatelná.

Cena ropy za duben 2020 se zapíše do historie

Ceny obou hlavních typů ropy (WTI a Brent) na světových trzích měly velmi podobný vývoj a nárůst ceny. Oba typy ropy začínaly v roce 2016 na ceně přibližně 50 dolarů za barel. Vývoj ceny byl ve sledovaném pětiletém období velmi volatilní.

Cena 1 barelu ropy WTI

 

 

Cena 1 barelu ropy Brent

 

 

 

Oba uvedené grafy:

https://www.macrotrends.net/

Na obou grafech je patrný velký propad v březnu a dubnu 2020. Milník pak nastal 20. dubna 2020, kdy byla cena ropy WTI dokonce v záporných číslech. To se ještě v historii nestalo a otázkou je, zda se v budoucnu taková situace bude opakovat. 

 

 

 

 

Růst ceny za pětileté období tedy činí u ropy WIT 25 %, u ropy Brent na úrovni 33 %. Minimální pětileté ceny byly dosaženy v polovině dubna loňského roku, kdežto ke konci roku 2018 ceny ropy Brent atakovaly 90 dolarů za barel. Aktuální je cena ropy WTI 72,5 dolaru za barel a ropy Brent 74,6 dolaru.  

Jak ukázaly příklady výše, tak v případě zlata a ropy investoři místo jasných faktů volí spíše „pověst“, kterou tyto komodity mají: Investice, která odolá jakékoli krizi. Jak je patrné, tak zlato ani ropa nebyly v pětiletém horizontu v poměru mezi výnosem a rizikem lepší investicí nežli nemovitosti. Pro investory je vhodnou volbou realitní fond Salutem Fund s minimálním výnosem 6 % ročně. Díky složenému úročení činí celkový výnos za 5 let 33,8 %. To je dokonce i v absolutní hodnotě více nežli růst ceny ropy ve zmíněném období. V porovnání je růst zlata sice větší, ale za cenu významně vyššího rizika. Proto nemovitosti vítězí i zde. 

  

 

 

Jan Dvořák

Jan Dvořák působí v týmu Salutem Fund jako Head of Research a věnuje se makroekonomickým tématům a analýzám realitního trhu. Pravidelně sleduje jednotlivé trendy, které mají vliv na vývoj tuzemského i zahraničního trhu s nemovitostmi a dává je do kontextu investičních příležitostí na realitním trhu.

Během své více než 20leté praxe se pět let věnoval auditu v PwC či internímu auditu v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank). Patnáct let působil v oblasti kontrolingu u mezinárodní společnosti, zabýval se i kontrolingem v oblasti investic do nemovitostí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a ve Velké Británii získal titul Fellow Chartered Certified Accountant.


Salutem Fund

SALUTEM FUND SICAV, a. s., je fond kvalifikovaných investorů formy akciové společnosti s proměnným kapitálem a je obchodovaný na Burze cenných papírů v Praze. Salutem Fund byl formálně založen roku 2020, v jeho portfoliu se ale nachází nemovitostní společnosti s mnohaletou historií. Patří mezi ně například Real-Vita Prostějov a.s. (www.real-vita.cz), ASPELL a. s. (www.aspell.cz), Salutem Services s. r. o. (www.salutemservices.cz), Salutem – Realitní I, s.r.o. (www.salutem-jedna.cz). Obhospodařovatelem fondu je certifikovaná investiční společnost. Činnost Fondu dozoruje Česká národní banka. Depozitářem fondu je Československá obchodní banka, a. s., auditorem renomovaná společnost NEXIA AP a. s.

Více informací na www.salutemfund.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko nemovitosti:

22.03.2024  Hrozí České republice deflace? Jan Dvořák (Salutem Fund)
30.01.2024  Výhody investic do malých fondů Jan Dvořák (Salutem Fund)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688