Češi podceňují asistenční služby v cestovním pojištění, chyby mohou stát i sto tisíc
Řada lidí stále podceňuje správné nastavení cestovního pojištění. Opomíjí zejména asistenční služby, klíčový prvek ochrany během zahraniční cesty. Češi se zaměřují především na limity léčebných výloh nebo storno zájezdu, kvalitu a rozsah asistencí opomíjejí. Mnohdy se spolehnou na cestovní pojištění, které je součástí jejich platební karty. To ale může být v řadě případů nedostatečné. Každoroční tradiční dovolená u moře se jim tak může prodražit.
Lidé se nejčastěji zaměřují na limity léčebných výloh, pojištění odpovědnosti nebo storna zájezdu. To vše je důležité, ale často jim v pojištění chybí asistence. Právě ta přitom rozhoduje, jak rychlou a efektivní pomoc v nouzi cestovatel dostane.
Bez kvalitní asistence dovolená muže stát i sto tisíc navíc
Pokud má turista poruchu auta na dálnici v Chorvatsku, zabouchne si klíče v Itálii nebo má nehodu ve Španělsku, asistenční služba mu pomůže zajistit odtah nepojízdného vozidla a náhradní dopravu domů, případně zařídí možnost pokračování v cestě. Asistence pomůže s překladem a komunikací s místní nemocnicí nebo policií a poskytne telefonickou lékařskou konzultaci v češtině.
„V praxi se setkávám s tím, že mnoho klientů má buď pouze základní asistenci s velmi nízkými limity, nebo dokonce žádnou a spoléhá se na nějaké číslo na kartičce. Když však dojde na krizovou situaci, mohou být náklady na repatriaci, právní služby nebo nouzové ubytování i ve vyšších desítkách tisíc korun. Ty bez rozšířené asistence nikdo neuhradí,“ upozorňuje Jakub Mazal, finanční specialista a analytik neživotního pojištění společnosti Sirius Finance. „Například repatriace vozidla do České republice v celkové délce 1 741 km vychází v průměru na 106 074 korun,“ dodává Jakub Mazal.
Peníze turistům ušetří i pojištění odpovědnosti
Lidé často opomíjí také pojištění odpovědnosti z běžného života. Většina si totiž myslí, že je automaticky součástí cestovního pojištění. Ve skutečnosti tomu tak ale není, a právě v zahraničí může mít zásadní význam.
„Toto pojištění kryje škody, které neúmyslně způsobíte jiné osobě, ať už na zdraví, majetku nebo jiném právem chráněném zájmu. Typickým příkladem může být situace na pláži, kdy při rekreačním sportu, například paddleboardingu nebo beach volejbalu, nešťastně zraníte jiného rekreanta. Škody na zdraví mohou být velmi vysoké a bez odpovědnostního pojištění je budete muset hradit z vlastních prostředků,“ varuje Jakub Mazal.
Například v Itálii je od roku 2022 pojištění odpovědnosti povinné při lyžování. Pokud ho lyžaři nemají, hrozí jim nejen pokuta, ale také zákaz vstupu na sjezdovku.
„Většina tuzemských pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti s územní platností po celé Evropě. Pokud ho máte, nemusíte řešit zvláštní připojištění k cestovnímu pojištění. Doporučuji mít toto pojištění sjednané celoročně, nejen před dovolenou. Je levné, ale může vás ochránit před velmi drahými následky,“ vysvětluje Jakub Mazal, finanční specialista a analytik neživotního pojištění společnosti Sirius Finance.
Cestovní pojištění k platebním kartám je mnohdy podmíněné
Cestovní pojištění, které je součástí platební karty, může stačit například při krátké cestě po Evropě bez větších rizik. Cestovatelé si ale musí být vědomi, že toto pojištění má svá omezení.
Ve většině případů poskytuje základní krytí s nízkými limity na léčebné výlohy. Často chybí důležitá připojištění, například pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel nebo úrazové pojištění. A právě tyto složky mohou hrát zásadní roli, zejména pokud se dovolenkář chystá na aktivní dovolenou.
„Klienti si obvykle neuvědomí, že některé banky podmiňují platnost pojištění například platbou letenky danou kartou nebo aktivním využíváním účtu. Proto doporučuji cestovní pojištění nepodceňovat a před cestou si ověřit rozsah krytí. V případě aktivní dovolené nebo cest mimo EU je vhodnější sjednat cestovní pojištění přímo u pojišťovny, ideálně s pomocí odborníka. Za pár korun navíc získáte jistotu, že budete opravdu chráněni, ať už půjde o úraz, nemoc, škodu na cizím majetku nebo ztracené zavazadlo,“ objasňuje Jakub Mazal.
Kdy ani pojištění nepomůže?
Ani to nejlepší pojištění neznamená automatický nárok na plnění. Klienti by si měli dát pozor na výluky, mezi které patří například události pod vlivem alkoholu či drog, porušení bezpečnostních pravidel nebo zhoršení zdravotního stavu kvůli již existující diagnóze.
„Zvláštní pozornost musí výletníci věnovat situaci, kdy si v zahraničí půjčují auto. Pojištění odpovědnosti z běžného života se obvykle nevztahuje na škody na pronajatých věcech, tedy ani na půjčené vozidlo. V případě nehody mohou jít veškeré náklady za klientem,“ uzavírá Jakub Mazal ze společnosti Sirius Finance.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Zdravotní pojištění pro nezbytnou zdravotní péči - Kdo ho platí a kolik stojí
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Zprávy z jižních Čech: Senioři můžou dostat od státu až 150 tisíc na zateplení domu, na výměnu dveří, oken i novou fasádu
- Brexit může ČR stát až 55 miliard. O práci by mohlo přijít až 40 tisíc lidí
- Češi podceňují aktualizaci pojištění nemovitostí - ČPP
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Petr Špirit, Bidli
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Češi na dovolených podceňují pojištění na rizikové aktivity, následky mohou stát desetitisíce
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Letní horké měsíce a jejich dopad na spotřebu energie. Jak optimalizovat náklady?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Lenka Rutteová, Bezvafinance
ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění na školu v přírodě: Klid pro rodiče, jistota pro děti
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť
?
Okénko pro podnikatele
Antonín Trunec, Software602
Bojíte se elektronického podepisování? A zkusili jste tuto bezplatnou aplikaci?
Jakub Šulák, Forscope
Jak modernizovat Microsoft software a zpeněžit nadbytečné licence?