Ranní okénko - Týden plný událostí a dat
Týden plný událostí odstartuje dnes prvotní odhad inflace v Německu. Trh očekává, že v dubnu došlo k mírnému zvýšení meziroční míry inflace jak podle národní metodiky (z 2,2 % na 2,3 %), tak metodiky Eurostatu (z 2,3 % na 2,4 %).
Úterý bude patřit výsledkům HDP v prvním kvartálu tohoto roku. V případě České republiky očekáváme mezičtvrtletní růst o 0,4 % zejména díky rostoucí spotřebě domácností. Německo by sice mělo zastavit pokles z minulého roku, ale predikovaný růst o 0,1 % má do ideálu daleko. To má dopad i na ekonomiku celé eurozóny, která byla podle revidovaných údajů na konci minulého roku v recesi. Tu se podle trhu podařilo překonat, když je odhadován růst o 0,2 % oproti předchozímu kvartálu. Zároveň ve stejný čas Eurostat zveřejní úvodní odhad dubnové inflace, která by dle predikcí měla zůstat na 2,4 %. Jádrová inflace by ovšem mohla dál poklesnout, tentokrát z 2,9 % na 2,6 %.
Ve čtvrtek je na pořadu dne měnově-politické jednání ČNB. Ta bude pokračovat v cyklu snižování úrokových sazeb vzhledem k velmi příznivému vývoji inflace v letošním roce. Bankovní rada ovšem stále shledává rizika jako proinflační, a proto podle nás opět sníží sazby o 50bb.
V pátek dorazí nejpodstatnější data z amerického trhu práce, konkrétně o změně pracovních míst mimo zemědělský sektor a o nezaměstnanosti. Očekávají se podobně silná data jako v minulých měsících, která tak brání výraznějšímu poklesu inflace.
Závěr týdne ukázal, že Fedem preferovaný jádrový cenový index PCE vzrostl v březnu meziročně o 2,8 %, tedy stejně jako v únoru, přičemž trh očekával snížení na 2,7 %. Dále osobní příjmy v březnu meziměsíčně stouply o 0,5 % oproti 0,3 % v únoru a osobní výdaje byly meziměsíčně vyšší o 0,8 %, tedy stejně jako v únoru, ale trh predikoval růst pouze o 0,6 %. To je jeden z dalších důkazů silné domácí poptávky.
Na pozadí velmi slušných výsledků amerických firem index S&P 500 vzrostl v pátek o 1 %. Rovněž evropským akciím se dařilo, když si německý DAX připsal dokonce 1,4 %. Naopak pražský PX téměř 1 % ztratil zejména z důvodu výraznějšího poklesu hodnoty akcií Monety. Koruna se dnes ráno obchoduje na úrovni okolo 25,15 EUR/CZK, kam na konci minulého týdne posílila.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- J&T ARCH INV CZK H - Akcie J&T ARCH INV CZK H aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- EUR euro, historie kurzů měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- EUR, euro - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets