Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls
Koruna může své zisky na horizontu 12-18 měsíců dále rozšiřovat.
Přibližně rok trvající trend slábnoucí koruny je u konce. Za poslední měsíc posílila česká měna vůči euru přibližně o tři procenta až na aktuálních 24,80 EUR/CZK. Dle našeho názoru má koruna to nejhorší již za sebou. A přestože může krátkodobě ustřelovat ke slabším úrovním, své zisky si koruna nejen udrží, ale může je na horizontu příštích 12-18 měsíců i dále rozšiřovat.
Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemských sazeb. ČNB vyrukovala s novou „jestřábí“ prognózou, která počítá na konci roku s podstatně vyšší repo sazbou na úrovni 4,4 % (oproti 3 % v zimní prognóze). V podobných intencích zaceňuje další kroky centrální banky i korunová křivka. Co je důležité, mezi centrálními bankéři panuje po dlouhé době souznění s vlastní prognózou, stejně jako očekáváním trhu.
S opatrnějším snižováním sazeb ČNB počítáme i v našem aktualizovaném výhledu. Centrální banka bude dále snižovat úrokové sazby tempem 25bps, což na konci roku implikuje základní sazbu na úrovni 4,0 % a terminální úroveň 3,5 % v prvním čtvrtletí 2025. Překvapivě vysoká inflace za duben šla sice do značné míry za volatilními potravinami (jádrová inflace mírně poklesla), z psychologického pohledu jde nicméně o další argument ve prospěch opatrnějšího postupu.
Vyšší očekávané sazby v Česku jsou hlavním důvodem, proč zůstává koruna imunní vůči razantnímu přehodnocení očekávané trajektorie sazeb v USA a eurozóně. V tomto roce počítají trhy již pouze s 50bps snížením sazeb v USA (start v září), resp. 75bps v eurozóně (červen), avšak rizika jsou vychýlená ve prospěch vyšších úrokových sazeb po delší dobu.
My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny – na konci letošního roku očekáváme kurz poblíž 24,70 EUR/CZK, v tom příštím pak 24,10 EUR/CZK. V tomto roce by měla koruna držet dobyté pozice spíše než mohutně rozšiřovat své zisky, a to i kvůli našemu očekávání o něco agresivnější ČNB. V delším horizontu ale sázíme na lepší domácí fundamenty - příkladem budiž návrat běžného účtu platební bilance, důležitého fundamentálního determinantu koruny, zpět do přebytkové pozice (na bázi 12M klouzavého průměru).
Již dnes v 10:00 budou naši analytici Jan Bureš a Dominik Rusinko diskutovat o vývoji tuzemských sazeb a koruně v dalším díle pořadu FRESH. Připojit se můžete na tomto odkaze: https://vimeo.com/event/4275553/320e4aab12
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů