Nákup novostavby s sebou nese rizika. Buďte obezřetní
Zakoupení novostavby zní lákavě, vidina moderního bydlení mnohé zaslepí natolik, že ztrácí obezřetnost. Upozorníme vás na rizika, které se pojí k nákupu novostavby od developera a poradíme, jak postupovat.
Prvním rizikem je zakoupení vidiny. Něčeho, co ještě není fyzicky hotové. Kupujete pouze dle plánu, vizualizace a líbivých obrázků. Máte předložen výpočet a harmonogram. Jenže mezi podpisem smlouvy a obvykle složením velké části peněz, uplyne mnoho měsíců do úspěšného předání klíčů. Může se stát, že výstavbě bude blokováno stavební povolení, investor odmítne financování, dojde ke zdražení materiálu, budou chybět řemeslné profese na zajištění výstavby a mnoho dalšího. Nemáte možnost zjistit, jací budou sousedé, nevíte, jak bude vypadat okolí domu po nastěhování a další neznámé faktory.
Motivací stavební společnosti je to, aby získala peníze co nejdříve, proto nabízí různá zvýhodnění těm, kteří zaplatí kupní cenu předem. Nezřídka se ale stává, že se opozdí dokončení, objeví se vady a překážky. Kupující nemají ani peníze ani bydlení. Často už splácí jak hypoteční úvěr na dosud neexistující byt, tak pronájem.
Ochranou může být přístup developera, kdy deponuje inkasované prostředky na separátním účtu a budou mu proplaceny až v případě dokončení projektu.
S železnou pravidelností se objevují větší nebo menší problémy během výstavby. Dochází ke zdražování nebo přímo nedostatku materiálu, mění se DPH nebo daně z nemovitostí. Ačkoliv jste na začátku počítali s určitou částkou, nemusí být konečná.
Do nákladů na pořízení bytu musíte započítat i nájemné, které platíte po dobu výstavby. A pokud se kolaudace posune o několik měsíců, náklady narostou o desítky tisíc.
Úskalím koupě bytu od developera je financování. Nemůžete si vzít klasickou hypotéku, protože nemůžete dát do zástavy byt. Obvykle totiž rozestavěnou stavbou ručí už developer za vlastní úvěr. V úvahu přichází zastavení jiné nemovitosti nebo průběžně čerpat financování podle prostavěnosti a odhadované budoucí hodnoty nemovitosti. V praxi se využívá i předání příslibu vzdání se zástavního práva od banky developera. Vše proces financování prodražuje.
Zjišťujte, kdo ručí za jednotlivé komponenty. Na výstavbě se podílí několik subdodavatelských firem, je pravidlem, že jedna firma dělá například omítky, jiná obklady v koupelně. Čí je to vina, že obklad v koupelně opadal? S kým budete řešit reklamaci? Proto pečlivě kontrolujte průběh výstavby, obvykle máte možnost dohodnout se s developerem na určitém intervalu osobních kontrol. Objevené závady hlaste okamžitě a žádejte nápravu. Před samotným podepsáním předávacího protokolu by měly být všechny závady odstraněny k vaší spokojenosti.
Alternativou je pořízení starší nemovitosti a sjednání úvěru na rekonstrukci. Pro pořízení nemovitosti i financování rekonstrukce můžete využít bankovní nebo nebankovní hypotéku. Parametry půjček si srovnejte na MojeNebankovka.cz.
Petr Holub
Po úspěšně ukončeném studiu financí na vysoké škole jsem se věnoval účetní a daňové problematice. Mám zkušenosti z oblasti řízení středních i velkých firem, orientuji se v dotačních titulech, obchodním právu, investicích, tržních analýzách a predikcích. Mám doktorát z ekonomie a rád pro vás pravidelně zpracovávám aktuality a důležité informace z dění na finančních trzích.
MojeNebankovka
Největší a precizně připravený srovnávač bankovních a nebankovních půjček v ČR pomáhá občanům i podnikatelům. Přináší pravidelně aktualizované recenze finančních produktů, sleduje aktuální dění, poradí v začátcích podnikání, v účetní i daňové oblasti. Portál, kde najdete nejen nejlevnější půjčky, ale i zajímavé a užitečné informace. Moje Nebankovka: vyhledává, radí, vzdělává.
Více informací na https://mojenebankovka.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna