Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Internet a telefony  |  23.05.2023 12:04:43

Braňte se podvodům na internetu, buďte obezřetní

Podvodů na internetu každým rokem přibývá, jen za rok 2022 řešili policisté více než 18 tisíc případů, což je jednou tolik než v roce předchozím. Útoky jsou navíc čím dál propracovanější a pro běžného uživatele je mnohdy obtížné na první pohled odhalit, že jde o podvod. I přesto však existuje způsob, jak riziko útoku a škody z něj vyplývající minimalizovat.

Firmy i jednotlivci se v současné době nejčastěji setkávají s takzvaným phishingem, což je metoda útoku pomocí sociálního inženýrství. Útočníci se v takovém případě snaží ze svých obětí vylákat přístupové údaje k službám, které používají, a to za pomoci podvodného e-mailu či SMS. Většinou jde o výzvu k ověření údajů s odkazem na podvrženou internetovou stránku, která vypadá velmi podobně jako oficiální webová stránka. Takto získané osobní údaje včetně loginů a hesel poté útočníci využívají dvojím způsobem. „Útočníci buď začnou získané přístupové údaje používat a opanují napadený účet oběti, nebo získané údaje prodají. Prodávají vlastně aktivní e-maily, které jsou provázané s konkrétními osobami a tato data se poté využívají pro spamové útoky,“ vysvětluje Petr Loužecký, odborník na kyberbezpečnost ze společnosti Algotech a dodává, že problémem při phishingových útocích je i síla uniklého hesla.

Útočníci vědí, že většina uživatelů si s unikátností a komplexností svých hesel příliš hlavu neláme a pokud takto unikne například gmailový účet, kterým se lidé přihlašují k mnoha různým službám, je velkou pravděpodobností, že i heslo k těmto službám bude stejné. Dokážou tedy z jednoho útoku získat přístup k mnoha různým účtům oběti. I to je důvod, proč by měla být hesla pro každou službu unikátní, dlouhá a využívat co nejvíce speciálních znaků i číslic. Podle Petra Loužeckého je také důležité svá hesla pravidelně měnit. „Je složité si zapamatovat řadu hesel, která nedávají žádný smysl, a ještě je každé tři měsíce obměňovat. Ale je to jeden ze základních stavebních kamenů bezpečnosti, tímto krokem mohou uživatelé riziko ztráty osobních a důvěrných údajů výrazně snížit.“

Riziko ztráty důvěrných údajů, nebo dokonce peněz lze ale snížit i dalšími způsoby. Když už uživateli do e-mailové schránky přijde výzva k ověření údajů, je důležité se podívat na adresu, z níž e-mail přišel a také na jeho jazyk. Jakmile je adresa naprosto nesmyslná nebo není na doméně společnosti, za níž se vydává, e-mail je nejlepší rovnou smazat a u dané společnosti si poté ověřit, zda takové e-maily rozesílají. To samé platí při pohledu na jazyk, jakým je e-mail napsaný. Pokud se ale stane, že uživatel na přiložený odkaz klikne, prohlížeč jej přesměruje na podvodné stránky, které vypadají velmi podobně jako stránky oficiální. „Důležité je v takový moment zkontrolovat adresní řádek. Odkaz v případě podvodu směřuje na pofidérní adresu, dále stránce chybí šifrovaný protokol umožňující zabezpečenou komunikaci, který v adresním řádku značí písmena https,“ pokračuje Petr Loužecký a druhým dechem dodává, že i tak už může být ale pozdě. Stránky totiž mohou být zavirované, a i když uživatel nevyplní žádný podvržený formulář a údaje neodešle, škodlivý kód se mu může do počítače dostat. Typicky jde o spam a reklamní malware, nebo skript pro těžbu kryptoměn, případně může jít i o ransomware.

Poměrně časté jsou také útoky, které těmito metodami cílí na získání přístupových údajů k bankovnímu účtu. Ať už se jedná o podvodné e-maily či SMS, které odkazují přímo na podvržené stránky internetového bankovnictví, nebo falešný zájem o koupi zboží přes bazar s nabídkou vyzvednutí zboží kurýrem. Ve všech těchto variantách jde útočníkům vždy o přístup k účtu oběti. Zde by měl být varovným signálem zejména fakt, že žádná česká banka nekomunikuje se svými zákazníky tímto způsobem. A druhým varováním je požadavek na vyplnění údajů o platební kartě včetně CVV, zejména v oblasti bazarového prodeje. „Pokud chce někdo poslat prodávajícímu peníze, kód CVV mu k ničemu není. Ten slouží pouze k autorizaci odchozích plateb a jakmile jej dotyčný vyžaduje, cílí jednoznačně na získání peněz z bankovního účtu,“ hodnotí na závěr Petr Loužecký.


Česká společnost Algotech se už 25 let řadí mezi průkopníky nových technologií. Svými výsledky patří v Česku mezi přední firmy oboru ICT. Nabídka služeb Algotechu je postavena na několika základních pilířích. Tím prvním jsou cloudové služby. Ve svém vlastním datovém centru nedaleko Prahy spravuje Algotech petabyty zákaznických dat a tisíce serverů. Díky tomu společnost garantuje uložení i pohyb dat výlučně na území Česka. Dalším pilířem Algotechu jsou řešení pro call centra. Krom toho se Algotech zabývá systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) a podnikovými informačními systémy (ERP). Algotech nabízí svým klientům také vývoj softwarů na zakázku. Celou nabídku služeb a produktů podporuje unikátní pracoviště ServiceDesku, které je dostupné v českém i anglickém jazyce 24/7. V rámci oboru IT i mimo něj odbornost společnosti pokrývá témata kyberbezpečnosti, digitalizace a ochrany osobních údajů včetně GDPR. Mezi klienty Algotechu patří například Komerční banka, Škoda Auto, Český rozhlas, Toyoda Gosei, Moneta Money Bank, Raiffeisen Bank a další. Služby jsou však vhodné i pro menší a středně velké firmy.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688