Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  07.02.2024 08:04:28

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny (Ranní zpráva z finančního trhu) (7.2.2024)

Světový kalendář je dnes poloprázdný. Ve Spojených státech bude zveřejněn vývoj bilance zahraničního obchodu za prosinec. Jeho deficit by se měl nepatrně zmírnit. Polská centrální banka na svém zasedání pravděpodobně ponechá sazby beze změny. Další snížení úroků očekáváme až v červenci. Domácí maloobchodní tržby za prosinec by měly vykázat růst. I tak ale úroveň poptávky zůstává nízká.

České maloobchodní tržby v prosinci zřejmě rostly

Silný růst exportů pomohl americké ekonomice v závěrečném čtvrtletí loňského roku k solidní ekonomické výkonnosti (HDP +3,3 % mezikvartálně anualizovaně). Meziročně vyšší byl vývoz energií i služeb. Celkový vývoz pak v Q4 stoupl o 6,3 % q/q. Při pohledu na vývoj zahraniční poptávky se však toto zřejmě nebude opakovat. Naopak očekáváme, že data z počátku letošního roku budou slabá. Dnes zveřejněná data za prosinec podle našeho odhadu ukáží na snížení deficitu zahraničního obchodu z listopadových 63,2 mld. USD na 62,2 mld. USD. V eurozóně je kalendář událostí prázdný.

Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny na stávající úrovni 5,75 %. Další uvolňování měnové politiky neočekáváme ani v první polovině letošního roku. Polská inflace sice výrazně zpomalila své tempo (na 6,2 % y/y v prosinci), tento vývoj byl ale dán především prodloužením nulové daně z přidané hodnoty na potraviny a dotacemi na energie. Podle guvernéra tamní centrální banky Glapinského se inflace v důsledku těchto opatření v kombinaci se silným polským zlotým, slabší domácí poptávkou i globálně klesajícími cenami energií může v Q1 24 vrátit do tolerančního pásma centrální banky, tedy 2,5 % +/- 1 pb. V závěru roku, kdy budou podpůrná opatření zrušena, však inflace dočasně zřejmě strmě vyskočí, a to až k úrovním okolo 6-8 % y/y. Vývoj ekonomiky v H2 24 je navíc dle guvernéra nejistý a inflace se podle jeho slov udržitelněji vrátí k cíli až v roce 2025. Z těchto důvodů se domníváme, že polské úrokové sazby zůstanou beze změny až do Q3 24, kdy očekáváme jejich další snížení (o 25 bb v červenci a říjnu). Vzhledem k dobré kondici tamní ekonomiky očekáváme posilování polského zlotého směrem k úrovním okolo 4,25 PLN/EUR v závěru letošního roku.

V Česku bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb za prosinec. Ty bez prodejů aut podle našeho odhadu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,7 % po listopadových +1 % m/m. Současná úroveň spotřebitelské poptávky zůstává nicméně stále velmi nízká. Listopadové tržby bez prodejů aut byly oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o 6 %. Pokud by v prosinci došlo ke zvýšení v námi odhadovaném rozsahu, tak i přesto by objem tržeb stále nedosahoval ani úrovně z ledna 2023. Pro celé čtvrté čtvrtletí roku 2023 by pak náš odhad implikoval nárůst o 0,8 % q/q. Meziročně tržby bez prodejů aut v prosinci podle našeho odhadu vzrostly o 0,8 %, ty celkové se pak zvýšily o 1,6 %.

Česká data v závěru roku vyzněla mírně optimisticky

V Česku byla včera zveřejněna tradiční sestava dat z reálné ekonomiky, tedy výsledek průmyslové produkce, stavebnictví a zahraničního obchodu za prosinec. Průmysl zakončil rok silným meziměsíčním nárůstem, když výrazně ožila především výroba automobilů. Na optimistické vlně jinak pesimistický loňský rok uzavřela i stavební výroba. Dařilo se však pouze pozemnímu stavitelství, když výstup inženýrského naopak meziměsíčně klesl. Zahraniční obchod zůstal i v prosinci v plusu, avšak nižším, než jsme my i finanční trhy očekávali. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3uu7qUo. Koruna na zveřejněná data nijak zásadně nereagovala. Celý den se pohybovala poblíž hladiny 24,95 CZK/EUR. Výraznějších změn nedoznaly ani kurzy ostatních regionálních měn. Polský zlotý se v odpoledních hodinách obchodoval za 4,35 PLN/EUR, maďarský forint pak za 386,6 HUF/EUR.

V Německu pozitivně překvapily tovární objednávky za prosinec. Ty vzrostly nečekaně o meziměsíčních téměř devět procent, když trh čekal jejich mírný pokles. Za vývojem však stály velké objednávky v několika málo sektorech (letadla, zpracování kovů a elektrická zařízení), objednávky motorových vozidel, strojů, zařízení a chemických produktů naopak poklesly. Ač byl tedy výsledek na první pohled příjemným překvapením, výraznou změnu v nepříznivém trendu vývoje německého průmyslu v něm spatřovat nelze. Společná evropská měna na zveřejněná data nereagovala a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,074 USD/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 17:28  Bitcoin roste o 4,80 % a prolomil 61 000 $ X-Trade Brokers (XTB)
Út 17:24  Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel Patria (Patria Finance)
Út 16:41  Česká ekonomika získává dynamiku. Táhne ji hlavně spotřeba domácností Roman Vykouřil (Wonderinterest Trading s.r.o.)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688