Maďarská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny (Ranní zpráva z finančního trhu)
Ústup cenových tlaků v tuzemské výrobní sféře by dnes měly potvrdit lednové ceny průmyslových výrobců. Maďarská centrální banka podle nás znovu ponechá úrokové sazby na stávající úrovni. Dolar by mohla podpořit únorová spotřebitelská důvěra z USA, od které očekáváme v prostředí napjatého trhu práce viditelné zlepšení.
Růst domácích produkčních cen zpomaluje
Cenové tlaky v tuzemské výrobní sféře v lednu zřejmě dále ustupovaly. Přestože meziměsíčně ceny podle našeho odhadu vzrostly o 1,2 %, jde primárně o efekt sezónnosti. Meziroční dynamika pravděpodobně zpomalila na 13,8 %, po 20,1 % y/y o měsíc dříve. Podílela se na tom zejména klesající cena ropy v kombinaci se silnější korunou a vysoká srovnávací základna loňského roku.
Maďarská centrální banka podle nás i tržního konsenzu dnes znovu ponechá úrokové sazby beze změny. Klíčová sazba tak po zasedání zůstane na 13 % a denní depozitní sazba na 18 %. Očekáváme, že druhá jmenovaná úroková sazba bude v Q2 23 snížena na 13 %. Tím by se srovnala s klíčovou sazbou, která by mohla do konce letošního roku poklesnout na 10 %.
Americký dolar na začátku týdne oslabil
Ekonomický sentiment v eurozóně se v únoru oproti lednu prakticky nezměnil. Zůstal tedy lehce pod dlouhodobým průměrem. Konsenzus trhu však se zlepšením celkové důvěry počítal, a tak byly údaje určitým zklamáním. Ve struktuře došlo na jednu stranu k mírnému zhoršení nálady ve službách a průmyslu, zatímco spotřebitelé, maloobchod a stavebnictví zaznamenaly zlepšení. Za očekáváním včera zaostaly i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které v únoru hlavně vlivem sektoru dopravy meziměsíčně klesly o 4,5 % (konsenzus -4,0 %), což je nejvíce od dubna 2020. Dolar ve výsledku do nového týdne vstoupil v páru s eurem oslabením o 0,5 % na 1,06 USD/EUR.
Koruna k euru drží silné pozice. Včera uzavřela na 23,62 CZK/EUR. Apreciační tendence koruny ze začátku roku sice mohou z našeho pohledu ještě krátkodobě přetrvat, střednědobě by však hlavně v návaznosti na zužování úrokového diferenciálu měla tuzemská měna tyto zisky korigovat. Radní ČNB T. Holub v rozhovoru pro E15 uvedl, že by mohl zvednout ruku pro růst úrokových sazeb i na nadcházejícím zasedání 29. března. Obává se totiž, že centrální banka by mohla být bez jejich dalšího zvýšení nakonec nucena držet repo sazbu na aktuálních 7 % po výrazně delší dobu. Podle našeho odhadu se ale v ČNB většina pro růst úrokových sazeb již nenajde. S ustupujícími inflačními tlaky na nabídkové i poptávkové straně a vzhledem ke zpoždění v transmisi měnové politiky se naopak pravděpodobně začne přibližovat zahájení debaty o jejich snižování, což naznačuje i aktuální prognóza centrální banky. Otázkou však stále zůstává ukotvenost inflačních očekávání.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna