cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  31.10.2023 00:00:00

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Září 2023

 

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v září největší změny u vkladů s výpovědní lhůtou. U nefinančních podniků doznaly největších změn jednodenní vklady.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila na 6,02 %. Úroková sazba jednodenních vkladů nepatrně poklesla na 1,56 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se zvýšila na 0,26 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou zaznamenala nárůst o 0,06 procentního bodu na 2,76 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků snížila na 6,50 %. V případě jednodenních vkladů sazba vzrostla o 0,07 procentního bodu na 2,06 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se zvýšila na 1,23 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) poklesla na 6,50 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v září k nejvýraznější změně u ostatních úvěrů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem od 7,5 mil. do 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba mírně snížila na hodnotu 6,86 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně poklesla na 9,52 %. V případě úvěrů na bydlení úroková sazba stagnovala, a to na hodnotě 5,50 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření vzrostla na 7,00 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se nepatrně zvýšila na 5,34 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 0,70 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů poklesla o 0,20 procentního bodu na 6,37 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nepatrnému poklesu úrokové sazby na 15,51 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba poklesla na 17,54 %. Úroková sazba z kreditních karet se zvýšila na 16,46 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo k nárůstu úrokové sazby na 8,54 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. se zvýšila na 8,30 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. poklesla o 0,07 procentního bodu na hodnotu 8,00 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. vzrostla na 8,65 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se snížila na 8,94 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů poklesla na 9,20 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v září měnily v rámci setin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o obdobné změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v září změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se měnily podobným tempem.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 3,96 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 3,07 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 2,92 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala nárůst na 8,67 % a sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na hodnotu 4,52 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům nepatrně vzrostla na 7,42 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se snížila na 9,15 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let stagnovala na hodnotě 8,60 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let se rovněž nezměnila a setrvala na úrovni 6,34 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688