cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  31.01.2024 14:19:28

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR Prosinec 2023

 

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v prosinci největší změny u vkladů s dohodnutou splatností. U nefinančních podniků doznaly největších změn jednodenní vklady.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila o 0,18 procentního bodu na 5,72 %. Úroková sazba z jednodenních vkladů nepatrně poklesla na 1,60 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se snížila na 0,27 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou mírně vzrostla na 2,82 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností sazba u nefinančních podniků poklesla na 6,10 %. V případě jednodenních vkladů se sazba snížila o 0,57 procentního bodu na 1,57 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech poklesla na 1,03 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) se snížila na 6,10 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v prosinci k nejvýraznější změně u pohledávek z karet. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní úroková sazba poklesla na hodnotu 6,54 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně vzrostla na 9,29 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba nepatrně snížila, a to na 5,41 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 6,83 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se nezměnila a setrvala na hodnotě 5,31 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 0,63 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na 6,14 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo ke snížení úrokové sazby na 15,52 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba poklesla na 17,42 %. Úroková sazba z kreditních karet se snížila o 0,28 procentního bodu na 17,18 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo k poklesu úrokové sazby na 8,17 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. se snížila na 7,76 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. poklesla na hodnotu 7,65 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. se snížila o 0,63 procentního bodu na 8,27 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet poklesla na 8,71 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů se snížila na 8,96 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v prosinci měnily v rámci setin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o výraznější změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v prosinci změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se měnily výrazněji.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 4,09 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 3,20 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 3,05 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala pokles na 8,76 % a sazba z ostatních úvěrů vzrostla na hodnotu 4,63 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům se snížila na hodnotu 7,33 %. U úvěrů se splatností do 1 roku sazba poklesla na 8,91 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let se snížila na 8,51 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let poklesla na 6,33 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688