cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  30.11.2023 00:00:00

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Říjen 2023

 

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v říjnu největší změny u vkladů s dohodnutou splatností. U nefinančních podniků doznaly největších změn jednodenní vklady a vklady s dohodnutou splatností.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila o 0,08 procentního bodu na 5,94 %. Úroková sazba z jednodenních vkladů mírně vzrostla na 1,59 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se nepatrně zvýšila na 0,27 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou se nezměnila a setrvala na zářijových 2,76 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků snížila o 0,05 procentního bodu na 6,45 %. V případě jednodenních vkladů sazba vzrostla o 0,05 procentního bodu na 2,11 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se nepatrně zvýšila na 1,24 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) poklesla na 6,45 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v říjnu k nejvýraznější změně u ostatních úvěrů a úvěrů z kreditních karet. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem do 7,5 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba snížila na hodnotu 6,70 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně poklesla na 9,37 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba snížila, a to na 5,42 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 6,92 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila na 5,30 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 0,67 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů vzrostla o 0,16 procentního bodu na 6,53 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby na 15,60 %. Z toho u kontokorentů se úroková sazba nepatrně zvýšila na 17,56 %. Úroková sazba z kreditních karet poklesla o 0,16 procentního bodu na 16,30 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke snížení úrokové sazby na 8,49 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. poklesla o 0,13 procentního bodu na 8,17 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. se mírně snížila na hodnotu 7,97 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. nepatrně vzrostla na 8,66 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se zvýšila na 8,95 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů vzrostla na 9,25 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v říjnu měnily v rámci setin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o obdobné změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v říjnu změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se měnily podobným tempem.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 4,01 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 3,11 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 2,96 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala nárůst na 8,69 % a sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na hodnotu 4,56 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům stagnovala na zářijové hodnotě 7,42 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se sazba snížila na 9,10 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let nepatrně vzrostla na 8,61 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let rostla stejným tempem na 6,35 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:11  USD níže po neuspokojivých datech MJ (BREAKING) X-Trade Brokers (XTB)
Pá 15:57  Ústup inflace v červnu u nás i v zámoří překonal očekávání (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Pá 14:38  USA: Ceny v průmyslu vzrostly ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688