Jan Dvořák (Salutem Fund)
Okénko nemovitosti  |  12.10.2023 12:22:29

Dluhopisy nejsou jistá investice

Na dluhopisy je často nahlíženo jako na bezpečnou investici, kdy je ztráta možná pouze za situace, kdy společnost, která vydala dluhopisy, krachuje. Toto však není zcela pravda. Tato situace nastává v okamžiku, kdy investor drží dluhopisy po celou dobu jejich splatnosti. V okamžiku, kdy investor nakoupí dluhopisy později, než byly vydány, nebo je prodá před jejich splatností, bude se jeho výnos lišit od výnosu oznámeného při emisi dluhopisu.  

V takový okamžik je cena dluhopisu spočítána na základě aktuálních tržních úrokových sazeb v porovnání s úrokovými sazbami, které tyto dluhopisy přináší. Cena dluhopisu je nepřímo úměrná aktuálním tržním úrokovým sazbám, a čím delší doba zbývá do termínu splatnosti dluhopisů, tím větší je dopad změny tržních úrokových sazeb na cenu tohoto dluhopisu.  

Následující graf ukazuje vývoj ceny dlouhodobých amerických státních dluhopisů, které jsou výrazně citlivé na výši tržních úrokových sazeb.

Během zvyšování úrokových sazeb ztratily dlouhodobé dluhopisy Spojených států přibližně polovinu své původní ceny. Cena desetiletých amerických státních dluhopisů klesla o 46 %, cena třicetiletých o 53 %. Pokud někdo bude chtít prodat před dobou splatnosti, musí počítat s realizací ztráty. Nutno podotknout, že pokud se dočteme informace o trhu dluhopisů, mluví se o jejich výnosu, ne o jejich ceně. Řada investorů bývá potom velmi překvapena.

Za druhou bezpečnou investici jsou považovány nemovitosti. Srovnatelný, tedy 50% pokles ceny nemovitostí z jejich loňského maxima, je podle mého názoru v České republice je naprosto nereálný. Jsou tak stabilnější investicí než státní dluhopisy Spojených států.


Jan Dvořák

Jan Dvořák působí v týmu Salutem Fund jako Head of Research a věnuje se makroekonomickým tématům a analýzám realitního trhu. Pravidelně sleduje jednotlivé trendy, které mají vliv na vývoj tuzemského i zahraničního trhu s nemovitostmi a dává je do kontextu investičních příležitostí na realitním trhu.

Během své více než 20leté praxe se pět let věnoval auditu v PwC či internímu auditu v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank). Patnáct let působil v oblasti kontrolingu u mezinárodní společnosti, zabýval se i kontrolingem v oblasti investic do nemovitostí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a ve Velké Británii získal titul Fellow Chartered Certified Accountant.


Salutem Fund

SALUTEM FUND SICAV, a. s., je fond kvalifikovaných investorů formy akciové společnosti s proměnným kapitálem a je obchodovaný na Burze cenných papírů v Praze. Salutem Fund byl formálně založen roku 2020, v jeho portfoliu se ale nachází nemovitostní společnosti s mnohaletou historií. Patří mezi ně například Real-Vita Prostějov a.s. (www.real-vita.cz), ASPELL a. s. (www.aspell.cz), Salutem Services s. r. o. (www.salutemservices.cz), Salutem – Realitní I, s.r.o. (www.salutem-jedna.cz). Činnost Fondu dozoruje Česká národní banka. Depozitářem fondu je Československá obchodní banka, a. s., obhospodařovatelem je TILLER investiční společnost a.s. a auditorem renomovaná společnost NEXIA AP a. s.

Více informací na www.salutemfund.cz.

13.10. 11:09  kontext (Lukas)
13.10. 10:00  kontext (Lukas)

Poslední zprávy z rubriky Okénko nemovitosti:

22.03.2024  Hrozí České republice deflace? Jan Dvořák (Salutem Fund)
30.01.2024  Výhody investic do malých fondů Jan Dvořák (Salutem Fund)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688