Tomáš Kadeřábek (Swiss Life Select)
Finanční rady  |  15.09.2023 10:24:13, aktualizováno 18.09.2023 07:18:02

Spoření na penzi v novém kabátě - Dlouhodobý investiční produkt, DIPOd 1. 1. 2024 chystá vláda v rámci důchodové novely nový produkt s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří. Pokud ještě nedojde ke změně, bude se tento produkt jmenovat Dlouhodobý investiční produkt a budeme ho znát pod zkratkou DIP. „Fungovat bude jako stávající třetí důchodový pilíř a jedná se o nový a státem podporovaný způsob spoření na důchod, který přibude k dnes již známým produktům, jako je staré penzijní připojištění, novější důchodové penzijní spoření anebo, dnes již tolik nevyužívané, investiční životní pojištění,“ říká Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Daňový odpočet

 Tento produkt bude mít za úkol nalákat více lidí k investování a zajištění se tak na stáří. Jeho velkou výhodou bude, že daňovou podporu získá i člověk, který investuje přímo do podílových fondů, akcií a jiných finančních instrumentů, aniž by investoval přes již známé důchodové produkty. „Dnes je možné provést daňový odpočet, jen pokud člověk investuje právě prostřednictvím penzijních fondů či investičního životního pojištění. Nově půjde daňový odpočet uplatnit až ve výši 48 000 Kč a nebude jen na jednu smlouvu, potažmo produkt, ale bude ho možné kombinovat přes všechny dostupné produkty (penzijní spoření, DPS, životní pojištění i DIP). Nyní je přitom možné provést daňový odpočet u produktů určených na stáří pouze ve výši 24 000 Kč. Po novelizaci tedy bude odpočet až dvojnásobný. Daňový odpočet ale bude výhodný i pro zaměstnavatele. Ten bude moci z daní odečítat částku ve výši 50 000 Kč, což povede k motivaci poskytovat zaměstnanci benefit právě v podobě příspěvku na stáří,“ uvádí Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.


Regulace a bezpečnost

 Tento produkt budou nabízet pouze regulované a dozorované instituce, jako jsou obchodníci s cennými papíry, banky a investiční společnosti, a klient tak nemusí mít strach, že by o prostředky přišel. Všechny tyto organizace mají k vykonávání činnosti licenci od ČNB. Produkt tedy bude podléhat přísné regulaci, čímž je zajištěna jeho dlouhodobá bezpečnost. Velikou změnou u tohoto produktu bude skutečnost, že vedle regulace a dlouhodobé bezpečnosti (na kterou jsem zvyklý i u stávajících produktů) přináší možnost vyššího zhodnocení. Toto zhodnocení není sice garantované, ale produkt umožní investovat i do aktiv, které dnes nakupovat v rámci spoření na důchod nelze. Jedná se o investice typu private equity, infrastrukturní projekty, alternativy, akcie a jiná dynamická aktiva, s nimiž jsou spojeny potenciálně vyšší výnosy. Těmto aktivům hraje do karet i dlouhodobý horizont, na který je produkt sjednáván, protože s delším horizontem klesá riziko investice.

 „Dlouhý investiční horizont potvrzuje změna, kdy klient bude muset spořit alespoň 120 měsíců a dosáhnout věku 60 let, aby si mohl produkt bez jakýchkoliv restrikcí vybrat. Aktuálně stačí u produktů na stáří splnit pravidlo šedesáti, tedy naspořit 60 měsíců a mít 60 let věku. Výčet novinek tímto ale ještě nekončí. V novele se také řeší státní příspěvky, které by se měly s rokem 2024 navýšit až na 340 Kč měsíčně z dnešních 230 Kč, což odráží růst cenové hladiny a nutnost zatraktivnit spoření ve třetím pilíři. Abyste na takový příspěvek dosáhli, budete muset spořit 1 700 Kč měsíčně, což je i horní hranice pro výpočet státního příspěvku. Nově totiž bude stát přispívat 20 % z úložky střadatele. Zároveň se ale zvýší i spodní hranice – dnes střadatel dostane státní příspěvek už při úložce 300 Kč, od 1. 1. 2024 bude muset být pro připsání nejmenšího státního příspěvku ve výši 100 Kč úložka alespoň 500 Kč, což odpovídá zmíněným 20 % z úložky,“ upozorňuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

 Všechny tyto změny mají vést k většímu využití důchodových produktů a k tomu, aby se lidé na svůj důchod zodpovědně připravovali. Není totiž dobré spoléhat se pouze na stát, jelikož poměr ekonomicky aktivních obyvatel na jednoho důchodce bude v roce 2050 přesně 1 : 1. To nejsou moc dobré vyhlídky pro budoucí generaci důchodců, a proto je dobré využít jakékoliv příležitosti, kdy nám stát nabízí při spoření pomocnou ruku.


Tomáš Kadeřábek

Vedoucí oddělení produktového managementu

Absolvent oboru Finance Vysoké školy ekonomické v Praze. Svoji kariéru zahájil ve společnosti Conseq, kde měl jako portfolio manažer na starosti správu investičních fondů. Poté byl tři roky v ČSOB, kde zodpovídal za produkty spotřebního financování. Od začátku roku 2023 je vedoucím produktového managementu Swiss Life Select.


Swiss Life Select a.s.

Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby té nejvyšší kvality. Je součástí švýcarské finanční skupiny Swiss Life, předního poskytovatele finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 165 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě více jak 240 mld. CHF, spolupracuje se 17 000 profesionálními finančními konzultanty a stará se o finance více než 4 milionů klientů. Akcie společnosti Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.

Více na https://www.swisslifeselect.cz.

18.09. 07:25  Žádné DIPy nebrat! (Přemek)
16.09. 04:17  nikdy více (Majlant)
15.09. 12:07  Takže snížení (Josef II Habsbursko lotrinský)
15.09. 12:05  sporeni na co? (R2)

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 13:59  Kde cítíme jistotu v době inflace? Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
10.07.2024  Změna na trhu s elektřinou: Dodavatelé již druhý měsíc zdražují Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)
10.07.2024  Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě? Marek Pokorný (Portu)
10.07.2024  Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
09.07.2024  Úrokové sazby klesají. Jak se zachovat? Marek Pokorný (Portu)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688