Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Bydlení  |  19.06.2020 06:56:05

Protokol o stavu stavby – co byste o něm měli vědět dříve, než požádáte o hypotéku?

Zhotovení protokolu o stavu stavby čeká každého žadatele o hypotéku, který požaduje postupné čerpání úvěru s postupným zhodnocováním nemovitosti, tj. setkáte se s ním u hypotečních úvěrů na výstavbu či rekonstrukci. O protokolu o stavu stavby se příliš nemluví a nepíše, na jeho výsledku však závisí to, jak rychle a hladce budete moci financovat stavební práce a nákup materiálu.

Protokol o stavby je dokument, který po místním šetření sestaví smluvní znalec banky, a to nejčastěji za poplatek 1 500 . Účelem protokolu o stavu stavby je zjistit aktuální zástavní hodnotu nemovitosti. Všeobecně platí, že banky svým klientům uvolňují peníze z hypotéky právě v závislosti na aktuální zástavní hodnotě určené protokolem o stavu stavby. Co to znamená v praxi?

Standardem na trhu je stále postup, kdy klient hradí náklady na stavební práce a stavební materiál z vlastních zdrojů s tím, že po dokončení těchto prací smluvní znalec banky zhotoví protokol o stavu stavby a banka následně vyplácí peníze klientovi, který je použije na další stavební práce a materiál. V případě, že smluvní znalec banky ocení protokolem o stavu stavby stavení práce na nižší částku, banka vám vyplatí nižší výdaje než jste původně očekávali, což komplikuje placení dalších výdajů.

Náklady na něj mohou šplhat do desítek tisíc korun

Jak již bylo uvedeno výše, poplatek za zhotovení každého jednoho protokolu o stavu stavby je zpoplatněno částkou cca 1 500 . Ke zhotovení protokolu dochází před každým čerpáním hypotéky. Pokud tedy například realizujete stavbu či rekonstrukci přes více stavebních firem a zároveň si zvlášť kupujete stavební materiál, budete téměř jistě potřebovat vysoký počet čerpání hypotéky (platby jednotlivým stavebním firmám, dodavatelům materiálu apod.), kterým bude přecházet investice cca 1 500 do protokolu o stavu stavby. Zkuste schválně odhadnout, kolik čerpání budete k dokončení výstavby či rekonstrukce potřebovat, a pak tuto číslo vynásobte částkou 1 500 , a ideálně i částkou cca 500 za poplatek za čerpání hypotéky.

Zde je dobré zvážit žádost o hypotéku u banky, která nevyplácí peníze z hypotéky výhradně dle výše aktuální zástavní hodnoty nemovitosti, ale i zálohově, tj. získáte peníze nad rámec aktuální ceny nemovitosti.


Zprávy a články k hypotékám









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688