Možné změny u předčasných důchodů. Část koalice chce úpravu valorizace předčasných penzí
Jde totiž o to, že vysoké valorizace penzí lidi přilákaly. Žádosti těch, kteří se rozhodli výhodnějších podmínek využít, zahltily úřady natolik, že objednat se na některé pobočky byl problém. Zatímco v roce 2021 požádalo o předčasnou penzi přes dvaatřicet tisíc lidí, rok na to už to byl zhruba dvojnásobek.
Loni bylo žadatelů ještě více, přes sto tisíc. Vláda na to reagovala zpřísněním podmínek. Část vládní koalice nyní chce úpravy i pro ty, kteří do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek již vstoupili.
„Člověk, který pracoval déle, dostává nižší důchod až o dva tisíce korun, ačkoliv do systému odvedl více peněz. Ti, kteří dostávají dneska více, aby měli do budoucna o něco pomalejší valorizaci po několik let. A naopak ti, co dneska dostávají méně, a měli by dostávat více, aby měli rychlejší valorizaci,“ zdůvodnil uvedený návrh části koalice předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) má uvedený návrh logiku v tom, že je dobře, aby dostávali vyšší penzi lidé, kteří setrvávají v zaměstnání déle než lidé, kteří odejdou do předčasného důchodu.
Proti je, kromě opozice, i část koalice
Záměr snížit valorizace u předčasných důchodů má podporu i TOP 09. Její zástupci se ale obávají, že by mohl narazit u soudu. Rozdíly v penzích by tak narovnali jinak. „Mně se to jeví po konzultacích s právníky tak, že právně by byla schůdná cesta mimořádného přidání těm, kteří si zažádali řádně, a takto jsou vlastně poškozeni,“ uvedl místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09).
Část vládních stran odmítá měnit zpětně podmínky. „Retrospektivně krátit něco, na co už lidé mají důchodový výměr, to mi určitě nepřijde z našeho pohledu dobře,“ prohlásila místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).
Přirozeně, že s navrženou úpravou nesouhlasí ani největší opoziční hnutí ANO. „Domnívám se, že retroaktivně jim to nějakým způsobem brát nebo snižovat je nejen nefér, ale je to i proti jakémukoliv demokratickému hodnotovému systému,“ řekl místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).
Podle reportáže České televize tyto změny chtějí Piráti navrhnout v rámci důchodové reformy. Sněmovnu čeká její druhé čtení na podzim.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna