Chile je rájem pro zelenou energii i těžbu strategických surovin
Chile, vzdálená země zaklíněná mezi Tichým oceánem a pohořím And v Jižní Americe, v posledních letech nabývá na významu jako slibná destinace pro české firmy, které hledají další příležitosti pro mezinárodní růst. Chile se v posledních letech konsolidovalo jako třetí nejvýznamnější obchodní partner Česka v regionu Latinské Ameriky a Karibiku, zejména v oblasti exportu.
Fotovoltaická elektrárna v poušti Atacama. Foto: Shutterstock
Se stabilním politickým prostředím, standardy země OECD, robustní ekonomikou a angažovaností ve volném obchodu se Chile stalo atraktivní destinací pro podnikatele a investory, kteří chtějí využít rozmanitosti trhu.
SLUNCE, VÍTR, VODÍK
Chile je světovým lídrem v oblasti budování kapacit zdrojů obnovitelné energie, zejména solární a větrné. Země má bohaté přírodní zdroje a téma udržitelnosti patří k prioritám chilské vlády. Poušť Atacama, jedno z nejslunnějších míst na Zemi, dělá z Chile ideální místo pro projekty solární energie. Stabilní vzdušné proudění na jihu země zase nabízí ideální podmínky pro projekty větrných elektráren.
V současnosti se Chile soustředí také na budování kapacit výroby a vývozu zeleného vodíku jako energetického zdroje budoucnosti. Chile bylo identifikováno v řadě studií (mj. McKinsey & Company) jako země s největším potenciálem pro výrobu zeleného vodíku s nejnižšími náklady díky ideálním podmínkám pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. V této oblasti již existují i podpůrné projekty Evropské unie jako například Team Europe Iniciative on Green/Renewable Hydrogen in Chile (TEI G-RH2), což je společná iniciativa EU a členských států k posílení spolupráce s Chile v oblasti rozvoje zeleného vodíku. Má sloužit k dekarbonizaci chilské ekonomiky, rozvoji zelených pracovních míst a k vytvoření obchodních příležitostí pro evropské a chilské společnosti. Cílem je také uspokojit evropskou poptávku po dovozu zeleného vodíku.
Dalším projektem je Team Europe Green Hydrogen Fund in Chile – společná iniciativa Evropské investiční banky (EIB) a německé rozvojové banky KfW, kterou řídí Delegace EU v Santiagu de Chile. Cílem je podpořit rozvoj trhu se zeleným vodíkem v Chile, dodavatelských řetězců a možných exportů zeleného vodíku do Evropy. Fond bude spravovat Chilská investiční agentura CORFO, která bude poskytovat kombinované financování projektů výroby a rozvoje zeleného/obnovitelného vodíku v jihoamerické zemi.
Chile i Česko sdílejí závazek rozvoje obnovitelných zdrojů energie, což z nich činí velmi zajímavou oblast pro spolupráci. České společnosti specializující se na řešení obnovitelných zdrojů energie, jako jsou právě solární a větrné technologie nebo zelený vodík, najdou v Chile dynamicky rostoucí trh. Příkladem úspěšné české firmy v tomto oboru je společnost Solek, která v Chile působí od roku 2014. Joint ventures, poradenské služby a transfery technologií mohou přispět k cílům Chile v oblasti obnovitelných zdrojů energie a poskytnout českým společnostem pevné místo na jihoamerickém trhu. Velký potenciál se nachází i v navazujících oborech, jako je například budování a modernizace přenosových soustav, skladování energie nebo výroba velkokapacitních baterií.
TĚŽBA V MODERNÍM HÁVU
Chile se může pochlubit významnými zásobami mědi, lithia a dalších nerostů, což z něj činí klíčového hráče v globálním těžebním průmyslu. Zvyšující se poptávka po těchto surovinách v různých sektorech nabízí dostatek příležitostí pro podniky zabývající se těžebním průzkumem, vývojem a transferem technologií a zařízení i celkově udržitelnou těžbou přírodních zdrojů. Především v oblasti lithia patří Chile v Latinské Americe k zemím s nejvyššími zásobami vedle Argentiny a Bolívie – dohromady ovládají zhruba 60 % světových zásob.
Chile je hlavním producentem lithia z ložisek solanky v pouštních oblastech Salar de Atacama na severu země. Kromě těžby lithia Chile počítá s ochranou ekosystémů solných plání v souladu s mezinárodními závazky, které přijalo v Úmluvě o biologické rozmanitosti. Při těžbě bude vyžadována implementace moderních technologií, které minimalizují dopad na životní prostředí. Česko se svou bohatou historií v hornictví a hutnictví může v prosperujícím chilském těžebním sektoru najít významné příležitosti.
Zástupci EU a Chile podepsali v červenci 2023 dohodu o budování dodavatelských řetězců kritických surovin, jež má do budoucna zajistit jejich stabilní přísun z Chile do Evropy, která je na dovozu většiny klíčových materiálů závislá. Součástí dohody je mimo jiné i spolupráce ve výzkumu a vývoji nových technologií, ochraně životního prostředí, transferu know-how a vzdělávání.
VITÁLNÍ AGRÁRNÍ SEKTOR
Rozmanité podnebí a geografie Chile vytváří příznivé podmínky pro širokou škálu zemědělských činností. Země je významným vývozcem ovoce, zeleniny, vína a mořských plodů. Česko, známé svými vyspělými zemědělskými postupy, má možnost navazovat partnerství v prosperujícím agrárním sektoru Chile. Příležitosti spočívají ve sdílení odborných znalostí v oblasti udržitelného zemědělství, vodohospodářství, zavádění pokročilých moderních technologií a zpracování potravin.
České agropodniky mohou proniknout do chilského exportně orientovaného zemědělského sektoru a přispět k výrobě a zpracování vysoce kvalitních potravinářských produktů pro domácí i mezinárodní trhy. Od roku 2007 úspěšně působí v Chile firma Rudolf Jelínek a z chilských hrušek vyrábí oblíbenou Hruškovici Williams.
MODERNIZACE ZDRAVOTNICTVÍ
Cesty ke spolupráci v Chile může najít také silný český zdravotnický a biotechnologický průmysl. Se stárnoucí populací a rostoucím důrazem na zdravotnictví v Chile mají české společnosti potenciál poskytovat zdravotnické vybavení, léčiva a expertizu v oblasti biotechnologického výzkumu a vývoje. Probíhající modernizace chilského státního zdravotního systému by měla být dokončena do roku 2026. Jedná se o historickou investici v hodnotě 10 miliard USD. Plán modernizace počítá se zaměřením na nové technologie, zavedením větší konkurence v laboratořích, ve farmaceutickém průmyslu a s podporou využívání bioekvivalenčních léků.
Radioteleskopy v poušti Atacama. Foto: Shutterstock
LÍDR KONTINENTU V INOVACÍCH
Podle Globálního inovačního indexu 2022 je Chile nejpokrokovější zemí v oblasti inovací v Latinské Americe a Karibiku. Celkově pak zaujímá 50. místo na světě s hodnotou indexu 34,0 (pro srovnání Česko je na 30. místě s indexem 42,8). Ačkoliv se investice do výzkumu, vývoje a inovací v Chile v posledních letech pohybují pouze kolem 0,35 % HDP (z veřejných prostředků plyne 0,20 % HDP), existuje velký zájem jak ze strany státu, tak i soukromého sektoru o jejich navýšení a rozvoj domácí základny pro výzkum, vývoj a inovace v klíčových sektorech jako těžba, zemědělství, energetika, klimatické změny, vesmír nebo antarktický výzkum.
Státní podpora pro výzkum a vývoj se řídí Národní politikou pro vědu, technologie, znalosti a inovace a z ní vycházejícího Akčního plánu. Podpora je poskytována přes řadu programů především pod patronací Ministerstva pro vědu, technologie, znalosti a inovace, Národní agentury pro výzkum a vývoj (ANID) nebo státní společnosti CORFO s širokým záběrem od programů pro startupy přes sdílení informací po výzkumné granty. Aktuálně přispívá k podpoře česko-chilské vědecké spolupráce vzájemná dohoda mezi Akademií věd ČR a chilskou agenturou ANID a také bilaterální meziuniverzitní dohody.
DOHODA S EU „NOVÉ GENERACE“
Evropská unie a Chile podepsaly loni v prosinci Pokročilou rámcovou dohodu (španělsky Acuerdo Marco Avanzado, anglicky Advanced Framework Agreement), která modernizuje a nahrazuje Asociační dohodu EU-Chile z roku 2002. Chile se stalo první zemí regionu Latinské Ameriky a Karibiku, která s EU podepsala tuto dohodu nové generace.
Nová dohoda modernizuje vzájemný institucionální rámec na základě posílení politického dialogu, otevírá nové oblasti spolupráce a hájí udržitelný rozvoj, větší transparentnost a zapojení občanské společnosti. Zároveň zahrnuje aspekty, jako je rovnost pohlaví v obchodu nebo digitální obchod. Dále zvyšuje environmentální a sociálně-pracovní standardy vzájemných ekonomických vazeb, podporuje roli malých a středních podniků, diverzifikaci chilského exportního portfolia a zahrnuje kapitoly věnované těžbě i energetice.
Dohoda obsahuje nové kapitoly, které vyplývají z vývoje mezinárodní agendy, jako je rovnost pohlaví a posílení postavení žen a dívek, mezinárodní bezpečnost a kybernetický prostor, bezpečnost občanů, počítačová kriminalita, udržitelný rozvoj, inovace, klimatické změny, ochrana oceánů, předcházení přírodním katastrofám, pracovní a sociální otázky, digitální politika, lidská práva, společenská odpovědnost podniků, starší a zdravotně postižené osoby, vesmírná spolupráce, veřejné zdraví nebo modernizace státu.
Nová dohoda představuje velmi významné zlepšení rozsahu působnosti a obsahu původní dohody. Podporuje cestu vpřed směrem k novým modelům rozvoje, které reagují na společné výzvy. V praxi podpis dohody znamená de facto zrušení cel ve vzájemném obchodu, což nabízí Chile skvělou příležitost pro vysoce žádané zemědělské, vinařské a rybářské produkty s dodatečným potenciálem zaujmout mezery na evropských trzích. Kromě toho bude s chilskými společnostmi a investory zacházeno stejně jako s jejich evropskými protějšky v EU, přičemž dohoda také podporuje stejné podmínky pro evropské investory na trzích v Chile, aby zde vytvářeli přidanou hodnotu.
Prozatímní provádění nové dohody (tzv. Interim Trade Agreement) vstoupí v platnost po schválení v Evropském parlamentu a chilském Národním kongresu. Plně v platnost vstoupí nová Pokročilá rámcová dohoda po ratifikaci v Chile a ve všech členských státech EU.
Současné i budoucí obchodní příležitosti pro české firmy v Chile jsou rozmanité a perspektivní. Vzhledem k tomu, že obě země nadále budují a podporují prostředí napomáhající mezinárodní spolupráci, české podniky by měly aktivně zkoumat možná partnerství, investiční příležitosti a strategická spojenectví. Synergie mezi českou odborností a chilskými ekonomickými aspiracemi vytváří úrodnou půdu pro vzájemný růst a úspěch v nadcházejících letech. S tím, jak se vyvíjí globální trh, je česko-chilské partnerství důkazem potenciálu, který se uvolňuje, když dva národy spolupracují na sdílené prosperitě.
PETRA NOSTAS ARIAS, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Investiční poradna - Mám u SETUZY 21 akcií,co s nimi je?Přišla jsem o ně se slavným Pitrou???AP. - často kladené dotazy
- X Energie, s.r.o. - tarif X Energie - Energie A++ (cenová hladina za posledních 12 měsíců)
- Bank of Canada: Bitcoin je gambling a je potřeba jej regulovat. Blockchain je ale geniální - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- X Energie, s.r.o. - tarif X Energie - Energie A++ (cenová hladina za posledních 12 měsíce)
- Počasí: V průběhu dne se bude postupně oteplovat, srážky budou většinou přecházet do deště a zároveň jich bude ubývat.
- Počasí Santiago de Chile, Chile
- Počasí statistiky Santiago de Chile, Chile
- Santiago de Chile, Chile - dlouhodobá předpověď počasí
- Strategický/Strategická Nákupčí - Volná pracovní místa
- Strategický/ strategická nákupčí - nabídka práce
- Informace o otevření hranic Chile - mezinárodní letiště v Santiagu de Chile bude k 23.11.2020 otevřeno
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?