EU a Norsko podepisují strategické partnerství v oblasti udržitelných pozemních surovin a hodnotových řetězců baterií
EU a Norsko podepisují strategické partnerství
EU spolu s Norským královstvím podepsala memorandum o porozumění, kterým se zahajuje strategické partnerství pro rozvoj udržitelných hodnotových řetězců surovin a baterií na pevnině. Jedná se o důležitý stavební blok a další hmatatelný výsledek Zelené aliance mezi EU a Norskem, kterou v dubnu 2023 oznámili předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a norský premiér Jonas Gahr Store.
Memorandum o porozumění podepsali výkonný místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, interinstitucionální vztahy a strategický výhled Maroš Šefčovič a ministrobchodu a průmyslu Norského království Jan Christian Vestre.
Nové partnerství nabízí komplexní rámec pro dlouhodobou spolupráci mezi EU a Norskem zaměřenou na budoucnost v oblasti dvou hodnotových řetězců strategického významu. Díky zeměpisné blízkosti může jejich užší integrace pomoci snížit rizika narušení obchodu a zároveň zvýšit celkovou konkurenceschopnost našich ekonomik a vytvořit vysoce kvalitní pracovní místa.
Podpis připadá na 30.výročí Dohody o Evropském hospodářském prostoru, která zajišťuje účast Norska na jednotném trhu a je základním kamenem našich vztahů. Dále ukazuje jejich potenciál.
Pět oblastí spolupráce
Toto memorandum o porozumění zavádí úzkou spolupráci mezi EU a Norskem v těchto pěti oblastech:
- Integrace hodnotových řetězců surovin a baterií usnadněním společných investičních projektů prostřednictvím společných podniků, konsorcií, zvláštních účelových jednotek a dalších forem spolupráce průmyslových subjektů, včetně propojení konečných uživatelů s dodavateli surovin.
- Spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, zatímco výsledky společných projektů poskytnou dobrý základ pro potenciální průmyslové využití a provádění. Norsko bylo velmi aktivní v rámcovém programu EU pro výzkum a inovace – Horizont 2020 a nadále tak činí v rámci stávajícího programu Horizont Evropa.
- Uplatňování přísných environmentálních, sociálních a správních norem a postupů bude usnadněno vzájemnými konzultacemi a výměnou informací o příslušných politikách a iniciativách v rámci celého hodnotového řetězce, včetně recyklace a nakládání s odpady.
- Mobilizace finančních a investičních nástrojů na podporu investičních projektů v rámci partnerství, zejména prostřednictvím Invest EU, Evropské aliance pro suroviny a Evropské bateriové aliance.
- Rozvoj dovedností nezbytných pro vysoce kvalitní pracovní místa v odvětvích surovin a baterií. To zahrnuje mobilizaci zúčastněných stran a finanční podporu pro rozvoj a zavádění odpovídajících iniciativ a využívání stávajících iniciativ, jako je Evropská bateriová akademie.
Další kroky
Po podpisu memoranda o porozumění budou EU a Norsko spolupracovat se zúčastněnými stranami na provádění plánu partnerství. Jako první činnost je naplánována akce zaměřená na navazování kontaktů mezi podniky v Hannoveru dne 22. dubna.
Pozadí
Partnerství v oblasti surovin a baterií je jedním ze základních kamenů Zelené aliance mezi EU a Norskem, která byla podepsána v dubnu 2023 s cílem posílit společná opatření v oblasti klimatu, úsilí o ochranu životního prostředí a spolupráci v oblasti čisté energie a průmyslové transformace.
Je přínosná pro obě strany a pomáhá dosáhnout ekologické a digitální transformace. V praxi bude podporovat rozvoj udržitelných dodavatelských řetězců mezi oběma stranami a umožní prosazování environmentálních, sociálních a správních norem, jakož i výměnu znalostí o surovinách.
Norsko je zemí bohatou na minerály s vzácnými zeminami, hořčíkem, titanem, vanadem, fosforitovou horninou a dalšími zvažovanými zdroji. Má rovněž velkou zpracovatelskou kapacitu pro mnoho surovin. V posledních letech odvětví baterií výrazně rostlo a v celém hodnotovém řetězci existuje mnoho nových podniků.
EU má dobře zavedený a rostoucí trh s ekologickými technologiemi, jako jsou baterie, s odhadovanou poptávkou v roce 2023 ve výši 175 GWh, což nabízí mnoho příležitostí pro dohody o odběru, společné podniky a společné projekty v oblasti výzkumu a inovací. Odvětví baterií v EU je druhým největším na světě, přičemž stávající zařízení mají až 220 GWh zvýšené kapacity a bylo oznámeno další 1 TWh projektů výroby baterií nebo je v současné době ve výstavbě. Kromě toho EU rozvíjí svůj potenciál v oblasti kritických a strategických surovin a nabízí příležitosti ke spolupráci s norskými partnery.
Vzhledem k tomu, že kritické suroviny jsou základním předpokladem pro plnění cílů v oblasti zelené a čisté energie, začala Komise v rámci akčního plánu pro kritické suroviny budovat řadu partnerství v oblasti surovin s Kanadou a Ukrajinou v roce 2021, Kazachstánem a Namibií v roce 2022, Argentinou, Chile, Zambií, Konžskou demokratickou republikou a Grónskem v roce 2023 a Rwandou v roce 2024.
Tato partnerství umožňují oběma stranám pokročit v obchodu a investicích do bezpečného, udržitelného a odolného hodnotového řetězce surovin, což je klíčové pro dosažení přechodu na klimaticky neutrální a digitalizované ekonomiky. Partnerství jsou v souladu se strategií Global Gateway, klíčovou iniciativou EU pro investice do udržitelných a vysoce kvalitních projektů ve světě, přičemž zohledňují potřeby partnerských zemí a zajišťují trvalé přínosy pro místní komunity a prostřednictvím níž EU mobilizuje až 300 miliard EUR.
Pro více informací
Evropská komise pro strategická partnerství v oblasti surovin
Stránky Evropské komise věnované diplomacii v oblasti surovin
Úvodní slovo výkonného místopředsedy Šefčoviče a ministra Vestreho
Quote
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři