EU a Austrálie podepsaly partnerství v oblasti udržitelných kritických a strategických nerostných surovin
EU a Austrálie podepsaly partnerství
EU a Austrálie dnes podepsaly memorandum o porozumění o dvoustranném partnerství za účelem spolupráce v oblasti udržitelných kritických a strategických nerostných surovin.
Memorandum o porozumění podepsali jménem EU výkonný místopředseda a komisař pro obchod Valdis Dombrovskis a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Signatáři Austrálie byli ministryně pro zdroje a severní Austrálie Madeleine Kingová a ministr obchodu a cestovního ruchu Don Farrell.
Cílem tohoto partnerství je podpořit několik společných cílů a zároveň vycházet ze vzájemných výhod. Jejím cílem je zejména umožnit EU diverzifikovat dodávky materiálů nezbytných pro ekologickou a digitální transformaci a zároveň přispět k rozvoji australského odvětví kritických nerostných surovin. Partnerství zahrnuje celý hodnotový řetězec kritických a strategických nerostných surovin: průzkum, těžba, zpracování, rafinace, recyklace a zpracování těžebního odpadu.
Kromě společného rozvoje projektů v rámci celého hodnotového řetězce v EU a v Austrálii bude partnerství rovněž zkoumat spolupráci v zemích, kde mají EU a Austrálie společné zájmy, přičemž se zaměří na snižování dopadů na životní prostředí a bude přínosem pro místní komunity. Kromě toho podporuje inovativní a digitální technologie a služby pro těžbu a další projekty v celém hodnotovém řetězci kritických nerostných surovin.
Oblasti spolupráce
Toto memorandum o porozumění posiluje spolupráci mezi Austrálií a EU v těchto oblastech:
- Integrace udržitelných hodnotových řetězců surovin, včetně vytváření sítí, společného usnadňování projektů (např. prostřednictvím společných podniků), vytváření nových obchodních modelů a podpory a usnadňování obchodních a investičních vazeb, zajištění řádného fungování, udržitelnosti a odolnosti těchto kritických dodavatelských řetězců.
- Spolupráce v oblasti výzkumu a inovací v rámci hodnotových řetězců surovin, včetně znalostí o nerostných surovinách a minimalizace environmentální a klimatické stopy.
- Spolupráce na prosazování vysokých environmentálních, sociálních a správních norem a postupů, jakož i lepšího sladění politik, a to na základě plného dodržování podmínek a bezpečnosti pracovníků a potřeby udržitelné a bezpečné produkce kritických nerostných surovin.
Podpis memoranda o porozumění poskytuje rámec pro budování bezpečných a udržitelných hodnotových řetězců kritických a strategických nerostných surovin mezi EU a Austrálií. Tyto hodnotové řetězce podpoří čistou energii a digitální transformaci a jsou relevantní pro další klíčová průmyslová odvětví, jako je obrana a letectví a kosmonautika.
EU rovněž využívá svých dvoustranných dohod o volném obchodu k prohloubení obchodních a investičních vazeb, diverzifikaci dodavatelských řetězců a posílení odolnosti svého hospodářství, zejména v souvislosti s dodavatelskými řetězci kritických surovin. EU již má největší síť obchodních dohod na světě s celkem 74 zeměmi. Nejnovější dohody se Spojeným královstvím, Novým Zélandem a Chile obsahují zvláštní kapitolu o energetice a surovinách. V současné době probíhají jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Austrálií.
Další kroky
Po podpisu memoranda o porozumění bude v příštích šesti měsících společně vypracován plán s konkrétními opatřeními k uvedení strategického partnerství do praxe.
Pozadí
Vzhledem k tomu, že kritické suroviny jsou základním předpokladem pro uskutečnění ekologické a digitální transformace, začala Komise v návaznosti na akční plán pro kritické suroviny a akt o kritických surovinách budovat řadu partnerství v oblasti surovin. Tyto dohody byly podepsány s Kanadou a Ukrajinou v roce 2021 s Kazachstánem a Namibií v roce 2022 s Argentinou, Chile, Zambií, Demokratickou republikou Kongo a Grónskem a v roce 2024 s Rwandou, Norskem a Uzbekistánem.
Pro více informací
Memorandum o porozumění (bude zveřejněno)
Diplomacie v oblasti surovin – Evropská komise (europa.eu).
Quote
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Hliník - kovy, vývoj ceny surovin
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Železo, železná ruda - kovy, vývoj ceny surovin
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- EU a Grónsko podepsaly strategické partnerství v oblasti udržitelných hodnotových řetězců surovin
- Výzkum kritických nerostných surovin v ČR (video) Kritické komodity EU - antimon, beryllium, kobalt, galium, germanium, hořčík, indium, niob, tantal a wolfram, platiny, kovy vzácných zemin, fluorit a grafit
- EU podepsala s Kanadou strategické partnerství pro suroviny
- EU a Chile posilují spolupráci v oblasti udržitelných dodavatelských řetězců kritických surovin - Global Gateway
- EU pokročila v jednáních o dohodě o kritických nerostných surovinách s USA
- Jednání EU s USA o kritických nerostných surovinách
- EU a Japonsko posilují strategickou spolupráci v digitální oblasti a u dodavatelských řetězců kritických surovin
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets