Vysoká inflace ovlivňuje kupní sílu v Turecku, oslabování měny brzdí dovoz
Vysoká míra inflace zůstává jedním z nejpalčivějších problémů současného Turecka. Za rok 2023 dosáhla dle oficiálních statistik 64,8 %. Původní předpovědi centrální banky očekávaly, že vrchol nastane v létě 2024 s roční hodnotou na úrovni 70-75 % a následně měla inflace do konce roku klesnout na 36 %. Tento scénář se však nedaří zcela naplnit a rostoucí ceny nadále negativně ovlivňují životní úroveň obyvatelstva.
Ilustrace: Shutterstock
Turecko se i v průběhu letošního roku potýkalo s nadměrně rostoucí hladinou cen. Počátkem prosince Turecký statistický institut (TÜIK) oznámil roční míru inflace za měsíc listopad 2024 ve výši 48 %. Istanbulská obchodní komora oproti tomu uvádí 58 % a nezávislá instituce tureckých akademiků, ekonomů a vědců Inflation Research Group (ENAG) dokonce 87 %.
TŘIKRÁT VYŠŠÍ INFLACE NEŽ DŘÍV
Ještě v roce 2018, kdy země přecházela na prezidentský systém vládnutí, dosahovala dvanáctiměsíční průměrná míra inflace úrovně 16 % a roční míra inflace byla 20 %. V současnosti je tedy dvanáctiměsíční průměr inflace třikrát vyšší a roční míra inflace je více než dvojnásobná, což vede k postupnému zhoršování životní situace obyvatel. Tato nelichotivá bilance se proto uvádí jako jedna z hlavních příčin slabého výsledku vládnoucí strany AKP v komunálních volbách v březnu 2024.
Kvůli růstu cen základních životních potřeb od bydlení, přes zdravotní péči a potraviny až po vzdělávání se kupní síla značné části populace každým dnem snižuje. Podle údajů Konfederace tureckých odborových svazů (Türk-Iş) za září 2024 dosahovala minimální měsíční částka potřebná pro čtyřčlennou rodinu k pokrytí základních potřeb úrovně 64 595 lir (cca 43 500 Kč). Vzhledem k tomu, že mnoho zaměstnanců pobírá pouze oficiálně stanovenou minimální mzdu ve výši 17 002 lir (cca 11 500 Kč), má podle Türk-Iş potíže vyjít se svými příjmy přibližně 60 % turecké populace (tj. cca 50 milionů obyvatel).
CITELNÝ RŮST CEN POTRAVIN
Velkou zátěží je již jen samotné každoroční zdražování potravin, které nejvíce postihuje nízkopříjmové skupiny a skupiny s pevným příjmem. Podle statistiky TÜIK ohledně spotřebních výdajů pětina nejchudších obyvatel vynakládá na jídlo 36,6 % svých finančních prostředků a tento podíl pravděpodobně dále poroste. Dle odborového svazu Birleşik Kamu-Iş se ceny potravin zvýšily v listopadu o 6,9 % (což oproti říjnovým údajům naznačuje vzestupný trend) a za poslední rok již o 82 %.
Inflace omezuje spotřebu domácností, což se promítá do zpomalování hospodářského růstu, a to na předpokládaných 3,0 % za rok 2024 a na 2,6 % v roce 2025 (oproti výraznému růstu HDP v letech 2021-23, kdy dosahoval 11,5 %, 5,7 % a 4,5 %). V důsledku dalšího oslabování turecké měny pak dochází též k poklesu dovozu, což mohou pocítit i české exportní firmy.
NADĚJE NA (POMALÉ) ZLEPŠENÍ
Po období nestandardní vládní politiky z posledních dvou let se však Turecko vrací k tradičnějším a osvědčeným ekonomickým postupům, včetně omezování veřejných výdajů, Přísnější finanční podmínky a pokračující fiskální konsolidace vzbuzují naději na zlepšení sociální a ekonomické rovnováhy, nicméně zásadní výsledky se projeví spíše až v delším časovém horizontu.
Roman Seidl, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Převod měn - Převodník měn online
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- EUR / CZK, Kurzy měn Online, Forex, Graf
- Libra, Britská libra GBP, kurzy měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI