ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  05.04.2024 12:50:00

EU navázala strategické partnerství s Uzbekistánem v oblasti kritických surovin

Partnerství EU-Uzbekistán v oblasti kritických surovin

EU a Uzbekistán dnes podepsaly memorandum o porozumění, kterým se zahajuje strategické partnerství v oblasti kritických surovin. Tato důležitá dohoda představuje významný krok k zajištění diverzifikovaných a udržitelných dodávek kritických surovin pro ekologickou a digitální transformaci v EU i Uzbekistánu.

Memorandum o porozumění podepsané výkonným místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovskisem a uzbeckým ministrem investic, průmyslu a obchodu Lazizem Kudratovem zdůraznilo společný závazek partnerů posílit spolupráci v oblasti kritických surovin.

Toto strategické partnerství se zaměřuje na tyto oblasti spolupráce:

  • integraci udržitelných hodnotových řetězců kritických surovin, mimo jiné prostřednictvím vytváření sítí, předběžného výběru návrhů projektů, společného rozvoje projektů a podpory a usnadnění obchodních a investičních vazeb v celém hodnotovém řetězci;
  • posílení odolnosti dodavatelských řetězců kritických surovin a zahájení dialogu s cílem zvýšit transparentnost opatření týkajících se investic, činností a vývozu;
  • mobilizaci finančních prostředků na projekty vyplývající z partnerství, jakož i na rozvoj infrastruktury potřebné pro rozvoj hodnotových řetězců kritických surovin, jako je mimo jiné rozvoj dodávek čisté energie;
  • spolupráci za účelem dosažení udržitelné a odpovědné produkce a získávání kritických surovin;
  • spolupráci v oblasti výzkumu a inovací, včetně sdílení znalostí a technologií souvisejících s udržitelným průzkumem, těžbou, zpracováním a recyklací kritických surovin;
  • spolupráci při budování kapacit k prosazování příslušných pravidel a při rozvoji odborné přípravy a dovedností.

Další postup

Po podpisu memoranda o porozumění budou EU a Uzbekistán spolupracovat na vytvoření operačního plánu s konkrétními prováděcími opatřeními.

Souvislosti

V souladu s cíli stanovenými v akčním plánu pro kritické suroviny z roku 2020 a ve strategii EU pro vnější energetickou angažovanost toto partnerství zdůrazňuje závazek EU navázat vzájemně přínosná partnerství v hodnotovém řetězci kritických surovin se zeměmi bohatými na zdroje.

Uzbekistán má druhé největší zásoby kritických surovin ve Střední Asii a významná ložiska různých minerálů, jako je měď, molybden a zlato. Strategie země v oblasti těžby je v souladu s jejími ambicemi zvýšit zpracování kritických surovin pro domácí i mezinárodní průmysl, zejména v automobilovém průmyslu a spotřební elektronice.

Partnerství je v souladu se strategií Global Gateway, klíčovou iniciativou EU pro investice do udržitelných a vysoce kvalitních projektů ve světě, jež zohledňuje potřeby partnerských zemí a zajišťuje trvalé přínosy pro místní komunity a jejímž prostřednictvím EU do roku 2027 uvolní až 300 miliard EUR v investicích.

V současné době EU navázala partnerství v oblasti surovin s Kanadou (2021), Ukrajinou (2021), Kazachstánem (2022), Namibií (2022), Chile (2023), Argentinou (2023), Zambií (2023), Demokratickou republikou Kongo (2023) a autonomním územím Grónska (2023).

Další informace

Akční plán pro kritické suroviny

Obchodní vztahy mezi EU a Střední Asií

Quote

Tato dohoda s Uzbekistánem, zemí oplývající přírodními zdroji, pomůže EU zajistit tolik potřebný přístup ke kritickým surovinám. Je součástí našeho širšího úsilí o navazování spolupráce s partnery po celém světě na zabezpečení materiálů pro budoucnost. V případě Uzbekistánu to významně podpoří jeho ambice v oblasti hospodářské diverzifikace a udržitelného a odolného rozvoje těžebního průmyslu. Prostřednictvím kombinace spolupráce v oblasti regulace, financování projektů a výzkumu a budování kapacit zaujímáme celostní přístup, jímž si chceme zabezpečit schopnost zajistit materiály pro ekologickou a digitální transformaci a zároveň podporovat a prosazovat naše hodnoty a vysoké standardy.
Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda odpovědný za obchodní politiku 2024-04-04

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688