Mauricius je africkým rájem vědy, výzkumu a inovací
Ilustrace: Shutterstock
Velvyslanectví ČR v Pretorii si dalo za cíl zmapovat inovační ekosystém ostrova. Mapování se soustřeďuje zejména na vědecko-výzkumné kapacity v biotechnologiích a nanotechnologiích a celkovou podporu inovací ze strany státu. Dosavadní výstupy mapování potvrzují velkou perspektivu pro česko-mauricijskou spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací.
NÁRODNÍ STRATEGIE PRO VÝZKUM A INOVACE
Vláda si je vědoma nutnosti diverzifikace ekonomiky po celosvětovém útlumu způsobeném pandemií koronaviru a důrazu na inovace a podporu vědecko-výzkumného sektoru. Proto vytvořila Národní strategii pro výzkum a inovace na léta 2023-2027 s cílem posílit výzkumný a inovační ekosystém a přeměnit tak Mauricius na znalostní ekonomiku. Plán poskytuje rámec pro udržitelný rozvoj podporující začlenění mezi vyspělé ekonomiky a zabývá se klíčovými odvětvími, jako je zemědělství, informační a komunikační technologie, zdravotnictví, obnovitelné zdroje energie a modrá ekonomika.
Klíčovými prvky, které plán podporuje, jsou posílení výzkumných zařízení a podpora spolupráce mezi univerzitami, výzkumnými institucemi a soukromým sektorem. Cílem je, aby investice veřejného i soukromého sektoru do výzkumu a inovací byly v souladu s růstovými odvětvími země. To zahrnuje vytvoření grantových schémat či partnerství a fondů rizikového kapitálu. Plán dále podporuje rozvoj dovedností, jako je například rozvoj místního lidského kapitálu prostřednictvím nabídky školení, stipendií a rozvojových programů s cílem vytvořit vysoce kvalifikovanou pracovní sílu v oblasti výzkumu a inovací.
DŮRAZ NA MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI
Velmi důležitá je rovněž mezinárodní spolupráce, především podpora partnerství s mezinárodními výzkumnými institucemi s cílem umožnit výměnu znalostí, technologií a zkušeností. Zde spatřuje Velvyslanectví ČR v Pretorii velký potenciál i pro Česko. Plán v neposlední řadě podporuje i celý inovační ekosystém. Podpora podnikání, komercializace výzkumu a podpora prostředí pro začínající podniky a malé a střední podniky jsou stěžejní aspekty pro zvyšování inovativnosti a tím konkurenceschopnosti země.
Posledním prioritním pilířem Národní strategie je rozvoj účinného politického rámce, který podporuje ochranu duševního vlastnictví – téma, které je i v Česku již dlouhou dobu velmi aktuální.
ATRAKTIVNÍ ZEMĚ PRO TALENTY A PODNIKATELE
Pokud jde o sdílenou infrastrukturu a podnikatelský lidský kapitál, Mauricius předčí sousední země s podobnou ekonomickou a regionální úrovní příjmů, a dokonce dosahuje úrovně zemí Evropské unie. To svědčí o vyšší míře rozvoje a připravenosti v těchto oblastech. Země se navíc může pochlubit rozmanitými možnostmi financování pro podnikatele. V tomto konkrétním dílčím pilíři země EU dokonce překonává.
Dostupnost zdrojů financování přispívá k atraktivitě Mauricia jako země, která se může stát útočištěm nejen pro místní podnikatele, ale také pro mezinárodní talenty, kteří hledají podnikatelské zázemí a příležitosti. Mauricius jde inovacím napřed a snaží se implementaci inovativních projektů aktivně podporovat například daňovými zvýhodněními na výzkum a vývoj nebo národními granty. Důležitou roli v inovační politice hraje instituce Mauritius Research and Innovation Council, která operuje pod Ministerstvem informačních technologií, komunikace a inovací a má za cíl podporovat inovační ekosystém ostrova.
ŠPIČKOVÉ VĚDECKÉ PRACOVIŠTĚ CBBR
Příkladem špičkového vědeckého pracoviště, které má velký přesah do praxe, je Centrum pro biomedicínu a biomateriály (CBBR). Centrum působící v rámci University of Mauritius se stalo ukázkovým příkladem budování vědecké excelence v prioritních oblastech. Zaměřuje se na výzkum v oblasti biomateriálů, medicíny, farmacie, biotechnologií či nanotechnologií.
Pro zajištění celosvětově relevantního kvalitního výzkumu CBBR navázal úzkou mezinárodní spolupráci s partnery v Evropské unii, Indii, Jižní Africe a Spojeném království, ale také s Univerzitou v Michiganu nebo americkým Massachusettským technologickým institutem (MIT). Provozuje mezinárodní program výměny výzkumných pracovníků s významným Institutem Maxe Plancka v Německu. Zajímavostí je, že CBBR využívá ke svému výzkumu mikroskopy od české firmy Tescan.
POTENCIÁL PRO SPOLUPRÁCI S ČESKEM
Mauricijská strana (nejen CBBR) má velký zájem o spolupráci s českými subjekty z oblasti vědy, výzkumu a inovací jak na státní/univerzitní, tak i firemní úrovni. Příležitosti se nabízí v navazování meziuniverzitní spolupráce (česká ambasáda v Pretorii již pilotně propojila CBBR s jednou českou univerzitou), v oblasti výměny PhD studentů nebo společného výzkumu v biotechnologiích či nanomateriálech. Perspektivním sektorem je dále vzájemné sdílení zkušeností v oblastech jako například získávání venture kapitálu pro začínající startupy či mentoring.
Přestože se jedná o relativně malý trh, potenciál spolupráce je na Mauriciu obrovský pro všechny hráče triple helix českého inovačního ekosystému. Česká inovační centra, startupy z oblastí fintech, IT či biotechnologií jsou na Mauriciu vítány.
Miroslav Veselka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Ivan Boháček převzal z rukou předsedkyně Rady pro vědu, výzkum a inovace ocenění za popularizaci vědy a výzkumu
- Technologické startupy budou moci získat až 5 milionů korun, ministryně pro vědu, výzkum a inovace podpořila projekt Technologická inkubace
- Novým náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové bude Pavel Doleček
- Zprávy Věda a výzkum - Věda a výzkum
- Ústav Pro Nanomateriály, Pokročilé Technologie A Inovace - Pracovník Výzkumu Do Oddělení Nanomateriálů V Přírodních Vědách (8280) Vř6, nejvyšší mzda - Volná místa
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?