OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  06.05.2024 06:00:00

Otázka, kterou řeší statisíce Čechů (Důchodová gramotnost)

Několik státem podporovaných finančních produktů nově soupeří o stejné daňové zvýhodnění. Kdy je vhodnější doplňkové penzijní spoření a kdy dlouhodobý investiční produkt?

V doplňkovém penzijním spoření (DPS) investuje na důchod více než 1,8 milionu lidí a v penzijním připojištění (PP) 2,4 miliony. V letošním roce však dochází k významným změnám, které se těchto produktů dotýkají, ať již jde o výši státního příspěvku, daňové úlevy či o nabídku investičních možností.

Otázka za milion

V nově státem podpořeném dlouhodobém investičním produktu (DIP) je zatím minimum klientů, nicméně zájem o něj roste. Stále více a více klientů penzijních společností si klade otázku, zda nesnížit příspěvek na DPS nebo PP a nově na stáří neinvestovat také prostřednictvím DIPu. Přestože u DIPu stát neposkytuje státní příspěvek, je tato otázka zcela pochopitelná, a to například z následujících důvodů:

  • všechny výše uvedené produkty od letošního roku soupeří o stejnou výši daňové výhody (včetně investičního životního pojištění)
  • poskytovatelů DIPu je již dnes více než penzijních společností, díky vyšší konkurence lze u některých poskytovatelů investovat s výrazně nižšími poplatky než v DPS a PP
  • DIP poskytuje širší nabídku investičních možností než DPS a PP
  • zatímco u PP se zdanění u jednorázového výběru peněz nevyhnete, u DIPu to však možné je: Jak se vyhnout dani z investic? Časovým testem. Penzijko ho neumí, DIP ano
  • DIP nabízí vyšší likviditu než DPS, je možné mít více DIPů, což se hodí pro případ, že z vážných důvodů (např. zdravotních) by bylo nutné peníze vybrat (v takovém případě by se zrušil jen jeden DIP a státu se tak vracela jen část daňové úspory)
  • peníze na důchod je vhodné z důvodu rozložení rizika nemít jen u jedné penzijní společnosti
  • podmínky daňového zvýhodnění jsou pro DIP i DPS stejné: peníze lze čerpat v 60 letech a později, přičemž investovat je třeba minimálně 10 let a déle (při nedodržení podmínek se vrací daňová úspora za posledních 10 let)

DPS se ještě vyplatí, ale…

Odpověď na výše položenou otázku je tedy následující. Pokud plánujete na důchod investovat částku 500 až 1 700 měsíčně, vyplatí se zatím stále využívat DPS, u kterého stát od 1. července navyšuje státní příspěvek pro vyšší úložky (do příspěvku 500 měsíčně se však neposkytuje). Efekt státního příspěvku pro nižší investované částky u DPS (20 % z příspěvku účastníka) je vyšší než daňová úspora u DIPu (15 % z příspěvku účastníka).

Popsaný efekt však mohou na dlouhodobém horizontu lehce smazat aktuálně vyšší poplatky u DPS ve srovnání s nejlevnějšími DIPy. Lze proto očekávat, že i penzijní společnosti poskytující DPS budou z důvodu konkurence DIPu nuceny v budoucnu snižovat poplatky a také nabídnou zajímavé alternativní fondy, což je jim nově legislativou umožněno. Kdo má rád garance, tak ho také mohou u vybraného DPS oslovit garantované fondy: Investovat na důchod do akcií a přitom neprodělat? Ne, nezbláznil jsem se. V této podobě se zatím u DIPu nenabízí.

Důchodové portfolio

Ponechat si DPS stále v důchodovém portfoliu má tedy svůj význam. Pro vyšší úložky nad 1 700 a čerpání daňového zvýhodnění je však již vhodné začít využívat popsané výhody DIPu (pokud vám do důchodu zbývá více než 10 let). Aktuálně doporučované rozložení investice na důchod znázorňuje následující tabulka:

Důchodová gramotnost Otázka, kterou řeší statisíce Čechů 1

Avšak pozor! DIP je se svojí širokou investiční nabídkou a rozmanitou poplatkovou strukturou složitější produkt než DPS a PP. Je zde vyšší riziko, že ho nastavíte nevhodně nebo si sjednáte nevýhodnou variantu, to i s výrazně vyššími poplatky než najdete u DPS a PP. Nákladovost u DIPu se může měnit nejen podle toho, jakou podkladovou investici zvolíte, ale některých DIPů i podle toho, jak si sám pro sebe nastaví provizi za jeho sjednání jeho distributor. DIP je totiž státem méně regulován než DPS.

Pamatujte proto na to, že pokud si sjednáte drahý DIP nebo ho nevhodně nastavíte, můžete být na tom ještě hůře než v DPS. Před sjednáním DIPu si proto nastudujte více informací a sledujte nezávislé srovnávací ukazatele a konkrétní produktová doporučení, která se v brzké době budou v médiích objevovat. Přeji vám proto dostatek objektivních a nezávislých informací pro správnou volbu.

Nepamatujete si, jak je to s výší poplatků u DPS a DIPu? Přečtěte si předchozí článek k tomuto tématu: Důchodová gramotnost: sníží vám to důchod, ale Jurečka to není. (http://www.opojisteni.cz/spektrum/akademie-penez-snizi-vam-to-duchod-ale-jurecka-to-neni/c:26979/)

Dušan Šídlo
Akademie peněz

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Et 17:00  10 situací, kdy v zahraničí cestovní pojištění nepomůže OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
St 14:21  Výběr pojistného dle předpokladů, pojišťovny i přes to dál směřují k deficitu a… Svaz zdravotních pojišťoven ČR (Svaz zdravotních pojišťoven ČR)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688