Patria (Patria Finance)
Investice  |  18.05.2024 16:01:00

Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting? - Přehledně

Velkou část společností čeká letos nebo v následujících letech povinný reporting v ESG – tzv. zpráva o udržitelnosti podle evropské směrnice CSRD1. Součástí výroční zprávy tak bude auditovaný report o oblasti ochrany životního prostředí, sociální odpovědnosti a způsobu řízení (corporate governance). Některé společnosti jsou povinny pracovat na reportingu už letos, jiné čeká povinnost v příštích letech a některé jsou z CSRD úplně vyňaty. Jak jsou tedy pravidla nastavena? Kompletní přehled přinášíme v tomto článku.

Povinnost podat první report v roce 2025

Povinnost zveřejnit první report dle CSRD již v roce 2025 za účetní období roku 2024 vzniká těm největším a strategicky nejvýznamnějším podnikům. Do této kategorie patří velký podnik/velká účetní jednotka, která má přes 500 zaměstnanců a která je zároveň společností veřejného zájmu – např. je veřejně obchodovanou společností, bankou nebo pojišťovnou.

Povinnost podat první report v roce 2026

Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2026 za účetní období roku 2025 vzniká velkým podnikům odlišným od těch vyjmenovaných v předchozím odstavci. Velký podnik či velká účetní jednotka je společnost, která plní aspoň 2 ze 3 kritérií: (1) aktiva více než 500 milionů ; (2) roční úhrn čistého obratu více než 1 miliarda , (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období více než 250.

Povinnost podat první report v roce 2027

Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2027 za účetní období roku 2026 vzniká:
malým a středním podnikům, jejichž cenné papíry jsou veřejně obchodované;
• malým a nepříliš složitým institucím ve smyslu nařízení č. 575/20132; a
• kaptivním pojišťovnám a zajišťovnám.

Je nutné doplnit, že CSRD umožňuje malým a středním podnikům spadajícím do této skupiny odložit plnění reportingové povinnost až o dva roky. V nejzazším případě by tak první report takový podnik podával až v roce 2029 za účetní období roku 2028. Pokud se však podnik rozhodne využít této možnosti, musí uvést důvody, proč nebyl report poskytnut.3

Které podniky reportovat nemusí?

Z povinnosti reportovat podle CSRD jsou vyňaty tzv. mikropodniky.

Mikropodnikem či mikro účetní jednotkou je společnost, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot: (1) aktiva celkem 9 milionů , (2) roční úhrn čistého obratu 18 milionů , (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10.

Přehled velikosti podniků používaný v ESG reportingu

Tabulka znázorňuje kritéria dělení podniků dle CSRD. Pro zařazení do příslušné kategorie musí podnik splňovat minimálně dvě ze tří uvedených kritérií:

ff

Závěr

Evropská směrnice CSRD bude po velkých podnicích a také po některých malých a středních podnicích vyžadovat sestavení zprávy o udržitelnosti. Zpráva bude součástí výroční zprávy a bude ji ověřovat auditor. Účinnost směrnice nastává postupně od větších podniků směrem k menším. Velké podniky budou reportovat již za letošní rok.

__________

1 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2464 ze dne 14. prosince 2022, kterou se mění nařízení (EU) č. 537/2014, směrnice 2004/109/ES, směrnice 2006/43/ES a směrnice 2013/34/EU, pokud jde o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (dále jen „CSRD“).
2 Definice malé a nepříliš složité instituce je obsažena v čl. 4 odst. 1 bodu 145 nařízení č. 575/2013.
3 Čl. 19a odst. 7 směrnice 2013/34/EU.

vv filip

Autorem textu jsou Veronika Civínová, vedoucí advokátka pro kapitálový trh kanceláře KLB Legal & Filip Jindra, právník advokátní kanceláře KLB Legal.

Veronika se celou svou více než 10letou praxi věnuje oblasti finančního práva. Pomáhá dlouhodobě finančním institucím – od získání prvotní licence, přes každodenní činnost compliance, až po rozšiřování oprávnění a mezinárodní působení.

Filip se zaměřuje na oblast kapitálového trhu. Mezi jeho specializace patří smlouvy a obchodní právo.

Názory autorů se nemusí shodovat s názorem Patria.cz. Nejedná se o individualizované právní poradenství. Za tyto informace nenese Patria.cz odpovědnost.

Tým KLB Legal se finančnímu právu a náhradám škody věnuje od roku 2012. Více než 20 zkušených právníků s řadou domácích i mezinárodních ocenění nabízí zastoupení v Česku i v zahraničí.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688