chslegal.eu (CHS Legal)
Práce  |  24.03.2024 17:26:00

„Home office“ neboli výkon práce na dálku

Je již celkem běžné, že zaměstnanec nevykonává práci pouze na pracovišti zaměstnavatele, ale může si s ním sjednat, že bude pracovat z domova, nebo také z jakéhokoliv jiného místa, které je k tomu vhodné. Nově si však tuto dohodu musí obě strany mezi sebou sjednat písemně. Pokud by tak neučinili, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 300 tis. Kč od inspektorátu práce. Dohoda o práci na dálku může být včleněna přímo do pracovní smlouvy případně dohody o práci konané mimo pracovní poměr, nebo může být sjednána zcela samostatně.

Obsah dohody o práci na dálku

Zákoník práce neříká, co v dohodě být musí, ale je nanejvýš vhodné si sjednat místo výkonu práce na dálku, její rozsah či způsob, jak se budou určovat nebo schvalovat jednotlivé dny, kdy bude zaměstnanec na „home office“, způsob rozvržení pracovní doby, dále způsob komunikace, přidělování a kontroly úkolů – na jaké systémy musí být zaměstnanec během práce připojen, aby například mohl spolupracovat s kolegy. Praktické je také uvést v dohodě způsob zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, řešení náhrady nákladů při výkonu práce na dálku, možnost skončení dohody o práci na dálku či sjednání požadavku na nezbytnou součinnost zaměstnance při vedení evidence pracovní doby.

Podmínky práce na dálku

Když už zaměstnanec na dálku pracuje, zaměstnavatel je povinen mu rozvrhovat práci. Pakliže je to pro obě strany výhodnější, mohou si ujednat, že si bude zaměstnanec pracovní dobu rozvrhovat sám. Musí však vždy respektovat požadavky dané zákoníkem práce, mezi něž patří zejména délka směny maximálně 12 hodin a dodržování přestávek v práci nejdéle po 6 hodinách práce. Je také možné v dohodě upravit dobu, kdy si zaměstnanec práci rozvrhovat nesmí – typicky v noci, ve svátek a o víkendech.

Práci na dálku však nemůže vykonávat každý zaměstnanec, není nárokovatelná, ale zaměstnavatel musí vždy respektovat zákaz diskriminace a zachovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci. Povaha vykonávané práce však může možnost výkonu na dálku jednoduše vyloučit. Pokud zaměstnavatel odmítne výkon práce na dálku, musí to zaměstnanci odůvodnit.

Náhrada práce na dálku

Náklady na práci na dálku je možné hradit dvojím způsobem. Buď zaměstnanec doloží výši skutečně vynaložených nákladů, což je však administrativně poměrně náročné, nebo může čerpat paušální náhradu, které je pevně daná vyhláškou. Pro rok 2024 vyhláška stanoví náhradu ve výši 4,50 za každou odpracovanou hodinu. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může také dohodnout na variantě, kdy bude výkon práce na dálku probíhat zcela bez náhrady, to si však musí sjednat opět jedině písemně.

Ukončení práce na dálku

Pokud již strany nemají zájem v práci na dálku pokračovat, mohou její výkon ukončit dohodou, případně výpovědí, a to z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, vždy však písemně.

PRO DALŠÍ INFORMACE SE NA NÁS S DŮVĚROU OBRAŤTE:

Mgr. Martina Petlachová, právnička - kontakt: petlachova@chslegal.eu

Mgr. David Cigánek, advokát a partner - kontakt: ciganek@chslegal.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688