Podnikatelům rostou paušály, kdy je výhodné danit paušálem
Pro OSVČ byla stanovena jednotná částka, která jim zajistí úhradu daně z příjmů a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Paušální daň je cestou, jak minimalizovat administrativní zátěž i jak ušetřit na výdajích. Paušální daň můžete nebo nemusíte využít. Komu se paušální daň vyplatí?
Paušální daň bez podávání daňového přiznání
Vyplnit složitý formulář daňového přiznání vyžaduje láhev vína, spoustu času, studia, pročítání, nervů nebo cestu za účetním či daňovým poradcem. Nepříjemná administrativní zátěž může být minulostí, pokud se podnikatel přihlásí k paušální dani. Předem se na celý rok zaváže k úhradě pevně stanovené částky. Nemá pak povinnost podávat daňové přiznání ani vést některou z forem účetnictví.
Nižší administrativní zátěž je určitě motivací, splnit si sen o vlastním podnikání. Placení paušální daně ale nemusí být výhodné hned v prvním roce, kdy zpravidla dosahujete nízkých příjmů z důvodů pronikání na trh i vysokých počátečních výdajů. V prvních měsících podnikání vám může pomoci některá z půjček pro začínající podnikatele. Hledejte ji přes srovnávač půjček MojeNebankovka.cz.
Při placení daně paušálem už není možnost uplatnit slevy na dani nebo odečíst výdajový paušál. Co když vám během roku poklesnou příjmy? Co když dlouhodobě onemocníte?
Paušální daň nemůžete uplatnit v případě, kdy vaše roční příjmy z podnikání přesahují 2 miliony korun, jste zároveň zaměstnancem nebo jste plátcem DPH.
Pro placení paušální daně byly stanoveny 3 pásma. Výše paušální daně se každý rok mění, protože se odvíjí od aktuální průměrné mzdy. Daň se stanovuje podle výše příjmu z podnikání a podle oboru činnosti. V prvním pásmu je daň stanovena na 7 498 Kč, ve druhém pásmu na 16 745 Kč a ve třetím pásmu na 27 139 Kč. Částky platí pro rok 2024.
Jestli se vám paušál vyplatí si můžete spočítat na některé přehledné kalkulačce. Obecně se dá říci, že je paušální daň výhodná pro ty, kteří mají roční výdělek ve vyšších pásmech (nad 800 tis korun) a uplatňují jen minimum slev na dani.
Petr Holub
Po úspěšně ukončeném studiu financí na vysoké škole jsem se věnoval účetní a daňové problematice. Mám zkušenosti z oblasti řízení středních i velkých firem, orientuji se v dotačních titulech, obchodním právu, investicích, tržních analýzách a predikcích. Mám doktorát z ekonomie a rád pro vás pravidelně zpracovávám aktuality a důležité informace z dění na finančních trzích.
MojeNebankovka
Největší a precizně připravený srovnávač bankovních a nebankovních půjček v ČR pomáhá občanům i podnikatelům. Přináší pravidelně aktualizované recenze finančních produktů, sleduje aktuální dění, poradí v začátcích podnikání, v účetní i daňové oblasti. Portál, kde najdete nejen nejlevnější půjčky, ale i zajímavé a užitečné informace. Moje Nebankovka: vyhledává, radí, vzdělává.
Více informací na https://mojenebankovka.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka