Aktivita v americkém sektoru služeb se zvedá (Ranní zpráva z finančního trhu)
Listopadový ISM se služeb v USA ukáže na zvyšující se aktivitu v sektoru, i když ta nadále zůstane pod dlouhodobým průměrem. Finální PMI z Německa, respektive eurozóny naproti tomu pravděpodobně potvrdí původní odhady a ukážou, že zde se aktivita ve službách nadále snižuje.
Sektor služeb v eurozóně nadále trpí
Sektor služeb v eurozóně se odráží ode dna, což podle nás potvrdí listopadové PMI. Již předběžná data ukázala růst PMI indikátoru ze služeb za celou eurozónu o 0,4 bodu. To ale nic nemění na faktu, že aktivita se stále snižuje, i když už ne tak rychle. To v USA se sektor nachází v pásmu expanze, která podle nás v listopadu dokonce zrychlila. Nicméně i tak se tamní ISM index stále nachází pod dlouhodobým průměrem ve výši 55 bodů, což ukazuje na spíše slabý růst. Celkově tak dnešní data spíše nahrávají dolaru, zřejmě ale nebudou mít potenciál kurzový vývoj zásadněji ovlivnit. A už vůbec ne ve středu Evropy. Regionální ekonomický kalendář je prázdný. Koruna bude čekat až na data z reálné ekonomiky, která budou zveřejněna ve čtvrtek, a příští týden na listopadovou inflaci. To mohou být před předvánočním jednáním bankovní rady ČNB statistiky, které mohou upřesnit očekávání, zda dojde ke snížení sazeb ještě letos, nebo až v příštím roce, jak zatím předvídáme my.
Koruna na úvod týdne pod prodejním tlakem
Na globálním devizovém trhu včera panoval povětšinou klid. Euro se vůči dolaru drželo stabilní v okolí hladiny 1,087 USD/EUR. A společné měně nijak neublížilo ranní zveřejnění říjnového zahraničního obchodu Německa. Data zklamala, když se exportní i importní aktivita v říjnu nečekaně snížila. Mírně horším výsledkem skončily o odpolední americké tovární objednávky za říjen. Dolar si nicméně s příchodem amerických obchodníků na trhy polepšil, a to až téměř k 1,308 USD/EUR. Zdá se, že dosavadní propad byl extrémní, dolarové sazby včera rostly s přeskupováním pozic investorů před pátečními daty z amerického trhu práce.
Koruna včera jako jediná v regionu oslabovala. Zatímco zlotý a forint v podstatě stagnovaly, kurz české měny se za ranních kotací pod 24,30 CZK/EUR vyšplhal nad 24,40 CZK/EUR. S minimálním pohybem na úrokových sazbách se jednalo o korekci z příliš silných úrovní, kterých koruna dosáhla v minulém týdnu. V pátek jsme se poněkud překvapivě nedočkali reakce na slabá data HDP za Q3 23. Dnešní statistiky o vývoji mezd za Q3 23 důvodem pro oslabení koruny nebyly. Zveřejněný růst mezd v podstatě odpovídal, tržnímu očekávání i předpokladům ČNB. Data tak nijak nepomohla rozluštit hádanku, zda ČNB začne snižovat sazby ještě letos, či až v novém roce, jak předpokládáme my. Podrobněji jsme mzdový vývoj během Q3 23 komentovali zde https://bit.ly/47IuOMi.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz