Americký index ISM ve službách se posune dále pod dlouhodobý průměr (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americký zahraniční obchod za červenec zřejmě vykáže hlubší deficit, než tomu bylo v předchozím měsíci. Mírně si pohorší i ISM index z oblasti služeb, ačkoli stále zůstane bezpečně nad padesátibodovou hranicí. Německé tovární objednávky podle našeho odhadu zkorigují svůj předchozí růst. Celozávodní dovolené v Česku pak povedou k mírnému poklesu tuzemské průmyslové produkce za červenec. V lehkém deficitu se ocitne i zahraniční obchod.
Závodní dovolené zbrzdily český průmysl
Americká bilance zahraničního obchodu za červenec se zřejmě ve srovnání s červnem prohloubí. Zatímco ve druhém čtvrtletí firmy čerpaly ze svých zásob, nyní očekáváme opětovný tlak na růst importů, a to jak ze strany korporací, tak i spotřebitelů. Z červnových 65,5 mld. USD tak deficit zahraničního obchodu dosáhne podle našeho odhadu 69,2 mld. CZK. ISM ze služeb zůstane i v srpnu pod svým dlouhodobým průměrem (55 bodů). Odložená poptávka byla již uspokojena, takže očekáváme další drobný pokles indexu z červencových 52,7 na 52,5 bodu.
Německé tovární objednávky podle našeho odhadu v červenci výrazně propadnou, a to o -5,1 % m/m po červnovém růstu o 7,0 % m/m. Ten byl ale podpořen mimořádnými objednávkami letadel. Vzhledem k ekonomické situaci v Číně zatím výraznější oživení továrních objednávek nečekáme. V nadcházejících měsících bude úspěchem jejich stabilizace.
V Česku bude zveřejněn tradiční trojboj, tedy červencová průmyslová výroba, zahraniční obchod a výsledek českého stavebnictví. U průmyslové produkce pravděpodobně došlo k nepatrnému meziměsíční poklesu, a to hlavně v důsledku vlivu celozávodních dovolených. Po robustním růstu o 0,9 % m/m v červnu tak očekáváme, že průmyslová produkce v červenci meziměsíčně mírně klesla, a to o 0,2 %. Vlivem vývoje cen na komoditních trzích i situaci v českém průmyslu se zřejmě v mírném deficitu ocitla česká obchodní bilance ( 1,2 mld. CZK. Více jsme se měsíčním předpovědím věnovali zde: https://bit.ly/CMF_Sep23_CZ.
Regionální měny ztrácejí
Společná evropská měna včera ztratila 0,5 % a je nejslabší za poslední tři měsíce (kurz 1,074 USD/EUR). Zpřesněná data mapující náladu v sektoru služeb v eurozóně ukázala, že výsledek je ještě o něco horší, než naznačoval první odhad (finální PMI 47,9 bodu). Naopak dolaru nahrává, že přestože americká centrální banka už další zvýšení sazeb zřejmě nedodá, úrokové sazby na stávající úrovni pravděpodobně nějakou dobu zůstanou. Z amerických centrálních bankéřů dnes vystoupil Christopher Waller, který se vyjadřoval právě v tomto duchu. Pozornost poutal i vývoj cen ropy. Ta poprvé od listopadu 2022 překročila hranici 90 dolarů za barel. Přispělo k tomu oznámení, že Saúdská Arábie prodlouží dobrovolné snížení produkce ropy o 1 milion barelů/den do konce letošního roku.
V regionu žádná zajímavější data zveřejněna nebyla. Stejně jako euro, i regionální měny ztrácely. Nejméně česká koruna, která oslabila o 0,1 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,16 CZK/EUR. Naopak největší ztrátu utrpěl maďarský forint, který přišel o více než jedno procento a posunul se na 386,6 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil o 0,5 % na 4,49 PLN/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři