Válka na Ukrajině se podepíše na slabší ekonomické aktivitě (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek nabídne první odhady dubnové ekonomické aktivity měřené indexy PMI, a to jak z Evropy, tak i z USA. Válka na Ukrajině a politika nulové tolerance vůči covidu v Číně vedly k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích a dále urychlily tempo růstu spotřebitelských a výrobních cen. Za duben tak očekáváme zhoršení v oblasti průmyslu i služeb, v obou sektorech by však indexy PMI měly zůstat vysoko v pásmu expanze.
PMI zaznamenají v dubnu pokles, avšak setrvají nad 50 b.
Dnešek přinese z hlediska ekonomických dat v podstatě pouze předběžné odhady indikátorů PMI za duben, které budou nadále ve vleku negativních dopadů války na Ukrajině. Ta vedla k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích poté, co na začátku roku došlo k jejich zmírnění. Turbulence na komoditních trzích navíc přispěly k dalšímu razantnímu zdražení výrobních vstupů. Negativně v tomto ohledu působí i silná koronavirová omezení v Číně, která prodlužují dodací lhůty. Očekáván je tak pokles PMI indikátorů ve zpracovatelském průmyslu, a to jak v Evropě, tak i v USA. Zejména vysoká inflace, která se podepisuje na nižší kupní síle domácností, ale i nejistota s válkou spojená, pak pravděpodobně povede k poklesu evropských PMI z oblasti služeb. Přes negativní tendence vývoje však očekáváme, že ukazatele PMI setrvají vysoko v pásmu expanze. Mimo umělého nadhodnocení z důvodu prodlužujících se dodavatelských lhůt v průmyslu se v tomto odráží stále relativně robustní poptávka. Objednávkové knihy výrobních podniků zůstávají plné a domácnosti mohou prozatím čerpat z předchozího nárůstu úspor.
Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila
Důvěra spotřebitelů v eurozóně zaznamenala v dubnu mírné zlepšení, když se naopak čekal její další pokles. I přes tuto dílčí korekci strmého propadu z března zůstává spotřebitelský sentiment v eurozóně na nejnižší úrovni od listopadu 2020. Mimo nejistoty kolem války na Ukrajině se na tom významně popisuje i výrazné tempo zdražování. Konečný odhad březnové inflace v eurozóně přinesl jen nepatrnou revizi. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen činil 7,4 %, zatímco předchozí odhad byl o desetinu vyšší. O desetinu směrem dolů na 2,9 % byla revidována také jádrová inflace. Ve středoevropském regionu byla sledována čísla polské průmyslové produkce za březen, která dopadla lépe, než se čekalo. Meziročně produkce vzrostla o 17,3 %, tedy téměř totožně jako v únoru, zatímco analytici očekávali vlivem negativních dopadů války na Ukrajině růst v průměru pouze o 11,6 %. To může být pozitivní signál i pro tuzemskou průmyslovou produkci, která bude zveřejněna za zhruba dva týdny. Důvěra podnikatelů v oblasti Filadelfie podle ukazatele amerického Fedu v dubnu klesla více, než se čekalo. Přetrvávající napjatost amerického trhu práce pak potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, který se nadále pohyboval poblíž 180 tisíc a byl tak nižší než před koronavirovou pandemií.
Koruna se po velkou část včerejška obchodovala mírně pod hranicí 24,40 CZK/EUR, kam se dostala na konci předchozího dne. Korunové sazby nepatrně vzrostly především vlivem dalšího nárůstu zahraničních sazeb. Dolar i tak vůči euru nadále oslaboval, když během včerejška ztratil cca 0,2 %. Zatímco dolarové sazby již v sobě zahrnují vidinu poměrně razantního zpřísňování měnové politiky Fedu v následujících měsících, v případě eurových sazeb očekávání tak silná nejsou. V posledních dnech se však sázky na brzké ukončení programu QE a zvýšení sazeb ECB rychle zvyšují. Akciové trhy včera během evropského obchodování rostly tempem poblíž 1 % a v zelených číslech otevíral také americký trh. Pozitivním impulsem je hlavně výsledková sezóna, která prozatím přináší nad očekávání dobré výsledky firem. Ze společností, které jsou zahrnuty v rámci indexu S&P 500, výsledky zveřejnilo zatím 83 z nich a v 80 % případů překonaly tržní očekávání.
Šéf amerického Fedu Powell v našich včerejších večerních hodinách na konferenci IMF připustil možnost dvou a více zvýšení úrokových sazeb o 50 bb v tomto roce. Řekl doslova, že zvýšení o 50 bb bude na stole na květnovém zasedání, jako důvod uvedl především velmi napjatý trh práce. Ten dále přiživuje již tak vysokou inflaci. Powell ve svém projevu také citoval pasáž ze zápisu z posledního jednání FOMC, která právě zmiňuje, že jedno nebo více zvýšení sazeb o 50 bb bude třeba ke zmírnění silných inflačních tlaků. Finanční trh již s 50 bb zvýšením sazeb počítá jak na květnovém, tak ale i červnovém zasedání.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Válec, objem válce
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Kryptoměny - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři