Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Práce  |  16.11.2023 19:14:53

Komentář: 17. listopad - otevření dveří svobody a migrace v České republice

17. listopad je připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii. Pro Českou republiku je významnou připomínkou pádu komunistického režimu, přeměny politického zřízení na pluralitní demokracii a v oblasti hospodářství změny ekonomiky plánované na tržní.

Šlo o pomyslné otevření dveří západnímu světu. Dalším mezníkem byl rok 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Tím se a zrušily hranice a otevřela možnost volného pohybu osob v rámci Evropy.

Od té doby Česká republika zaznamenala nárůst migračních proudů, kdy každým rokem přichází do země více lidí. Tento příliv osob z různých zemí Evropy i světa má vliv na různorodost společnosti a ekonomický vývoj státu. Vstup do Evropské unie umožnil občanům z různých zemí volně cestovat a pracovat v České republice, stejně tak Čechům bydlet a pracovat v státech EU. Je důležité si uvědomit, že migrace přispívá k různorodosti kultur, zvyklostí a dovedností, které obohacují českou společnost a pracovní trh. 17. listopad znamenal pro Českou republiku vstup do nové éry příležitostí a mobility.

Dnes stojíme před další výzvou týkající se zajištění potřebných pracovníků, nacházíme se v globálním boji o talenty. Migrační politika se stala podmínkou transformace ekonomiky. S trvale nízkou mírou nezaměstnanosti a předpokládaným nárůstem poptávky po vysoce kvalifikovaných pracovnících, zejména v oblasti IT, technologií a výzkumu, je nutné, aby Česká republika upravila svou migrační politiku tak, aby mohla přilákat a udržet zahraniční talenty.

V současnosti se koncepce migrační politiky nevěnuje dostatečně potřebám moderní znalostní ekonomiky. Oproti jiným vyspělým státům, které si uvědomují význam migrace pro svůj rozvoj, zůstal český migrační rámec založený na zastaralých principech, pocházejících z 90. let minulého století. Vývoj imigrace můžeme nahlédnout v přiloženém grafu. Rostoucí tendence je vidět hlavně posledních 10 let.


Zdroj: https://www.czso.cz/csu/cizinci/cizinci-pocet-cizincu
 

Mirek Mejtský, specialista na globální pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners


Společnost Petyovský & Partners byla založena v roce 2015 a je jedinou poradenskou firmou na českém trhu, která pod jednou střechou poskytuje celý rozsah zásadních služeb v oblasti globální mobility. Více než 40členný tým odborníků se zabývá všemi aspekty ekonomické migrace. Petyovský & Partners se stali imigračním partnerem největších korporací v České republice, malých a středních podniků, ale také nových investorů na českém trhu.

Jedná se o pomoc s nezbytnou administrativou spojenou s vyřízením víz, pracovních povolení, zaměstnaneckých a modrých karet, povolení k pobytu a jejich prodlužováním. Jsou experty na přeshraniční zdanění, sociální zabezpečení a zdravotní pojištění expatriantů v České republice. Zajišťují relokaci žádaných vysoce kvalifikovaných IT specialistů a technologů především ze zemí EU, ale i mimo EU. Nabízí také vysoce personalizované služby na míru, jako jsou například relokace rodinných příslušníků a hledání školních a předškolních zařízení pro děti relokovaných pracovníků. Dále poskytují podporu s hledáním bydlení, nedílnou součástí zprostředkování rychlého přesunu pracovníků z různých lokalit světa v plném souladu s místními předpisy je také zajištění optimálního bydlení a začlenění do české společnosti.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688