ECB dnes ponechá úrokové sazby beze změny (Ranní zpráva z finančního trhu)
Vzhledem k trendově klesající jádrové složce inflace a narůstajícím ekonomickým nejistotám předpokládáme, že ECB ponechá na svém zítřejším zasedání nastavení měnové politiky nezměněné. Z druhé strany Atlantiku se dočkáme silných dat v podobě prvního odhadu HDP za Q3 23 či týdenních statistik z tamního trhu práce. Domácí kalendář je prázdný. Doporučujeme se tedy seznámit s novou makroekonomickou prognózou Komerční banky a výhledy pro klíčové segmenty finančních trhů. Ekonomické výhledy jsou k dispozici zde https://bit.ly/CEO_4Q23_CZ.
Třetí čtvrtletí bylo pro USA úspěšné
Vyšších úrokových sazeb se dnes euro nedočká, naopak dolar může získat podporu díky robustním datům. Sílící dolar proti euru pak není příliš povzbudivou zprávou ani pro měny zemí středoevropského regionu. Zde je jinak ekonomický kalendář pro dnešek prázdný.
V souladu s tržním konsensem předpokládáme, že ECB nastavení úrokových sazeb na dnešním jednání nezmění. Že další zvyšování sazeb nebude potřeba již avizovala samotná centrální banka. Výzvou pro ni bude růst dlouhodobých úrokových sazeb, což výrazně přispívá k utahování měnových podmínek, a tím ohrožuje případný hospodářský růst. Zároveň by ale rostoucí mzdy a utažený trh práce mohly v příštím roce vést k dalšímu zrychlení inflace. ECB tak s dalšími kroky bude chtít pravděpodobně vyčkat na nová data z reálné ekonomiky (HDP za třetí čtvrtletí bude zveřejněn v prosinci) a také na revizi strategie využívání jejích klíčových nástrojů, která by měla proběhnout na jaře. Z té by mělo vyplynout, jaká výše bilanční sumy je pro ECB optimální a jak se k této úrovni dopracovat. Vzhledem k vysoké jádrové inflaci, která se na dvě procenta nedostane dříve než v roce 2026, očekáváme první snížení úrokových sazeb až v roce 2025. Podrobněji k dnešnímu zasedání v našem speciálním reportu, který je dostupný zde https://bit.ly/3S6wcDC.
Americká ekonomika během Q3 23 rychle rostla. Předpokládáme, že bylo dosaženo nadkonsensuálního růstu o 4,8 % mezičtvrtletně anualizovaně. Výrazným způsobem se na tomto čísle podílela silná spotřebitelská poptávka, významným přispěvatelem byl ale i čistý vývoz. Postupně ale předpokládáme, že se utažené měnové podmínky do síly spotřebitelské poptávky negativně promítnou, již za Q4 23 bude růst spotřeby výrazně nižší (čekáme 1,5 % po předpokládaných 3,9 % pro Q3 23 mezičtvrtletně anualizovaně). Pro polovinu roku 2023 nadále počítáme s recesí v americké ekonomice a s Q2 24 by měl být zahájen cyklus snižování dolarových sazeb.
Koruna opět testovala hladinu 24,70 CZK/EUR
Před dnešním zasedáním ECB, na kterém se zvýšení úrokových sazeb nepředpokládá, mělo včera euro tendenci proti dolaru mírně ztrácet. Z ranní otevírací úrovně 1,06 USD/EUR se kurz pomalu sunul směrem těsně pod 1,055 USD/EUR. Bez odezvy trhu tak zůstal lepší výsledek německého Ifo indexu. Zlepšení bylo zaznamenáno v obou složkách, tedy v hodnocení aktuální situace i očekávání.
Silnější dolar se propsal i do slabších středoevropských měn vůči euru. Náladě na maďarském forintu nepomohlo ani včerejší výraznější než očekávané snížení úrokových sazeb ze strany tamní centrální banky. Na korunovém trhu jsme se dočkali vyjádření člena bankovní rady ČNB J. Kubíčka pro agenturu Bloomberg. Podle svých slov bude zvažovat, zda na zasedání 2. listopadu zvedne ruku pro ponechání úrokových sazeb nezměněných, či se rozhodne pro snížení sazeb. Zejména vyšší jádrová inflace pro rok 2024 ho ale nabádá k opatrnosti. Sázky trhu na výrazné snižování sazeb pro rok 2024 vnímá jako ambiciózní, ale ne nemožné. Obdobně i T. Holub pro Reuters uvedl, že má dilema, jestli začít pomalým snižováním sazeb již na nadcházejícím listopadovém a/či prosincovém zasedání, nebo rychlejším až v příštím roce, kdy bude znám dopad tradičního lednového přecenění do inflace. Koruna tak během včerejší seance oslabila z cca 24,60 až k cca 24,70 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka