Přechod k digitálnější koordinaci sociálního zabezpečení: Komise navrhuje opatření, která Evropanům usnadní život a práci v zahraničí a cestování do zahraničí
Komise dnes ve zvláštním sdělení navrhla konkrétní kroky k další digitalizaci koordinace systémů sociálního zabezpečení v Evropě. Sdělení stanoví opatření k zajištění rychlejšího a jednoduššího přeshraničního přístupu ke službám sociálního zabezpečení prostřednictvím plného využití digitálních nástrojů a snížení administrativní zátěže pro občany a podniky.
Opatření zlepší výměnu informací mezi vnitrostátními institucemi sociálního zabezpečení a urychlí přeshraniční uznávání nároků na dávky a jejich přiznávání. To usnadní Evropanům život a práci v zahraničí a cestování do zahraničí, podnikům podnikání v jiných zemích EU a vnitrostátním správním orgánům přeshraniční koordinaci sociálního zabezpečení.
Navzdory dřívějším iniciativám na zlepšení přeshraničního toku informací o sociálním zabezpečení se vnitrostátní instituce, poskytovatelé zdravotní péče a inspektoráty práce stále potýkají s problémy týkajícími se přístupu k údajům a jejich sdílení, které způsobuje nedostatečná interoperabilita mezi vnitrostátními systémy. Náklady vznikají například při vydávání a ověřování dokladů prokazujících nároky.
Dnešní sdělení hodnotí pokrok, jehož bylo dosud dosaženo při digitalizaci koordinace sociálního zabezpečení, představuje probíhající iniciativy v této oblasti a navrhuje budoucí opatření k plnému využití výhod, které může digitalizace přinést.
Hlavní navrhovaná opatření
Komise členské státy vyzývá, aby:
- urychlily vnitrostátní provádění elektronické výměny informací o sociálním zabezpečení (EESSI) tak, aby byla do konce roku 2024 plně funkční v celé Evropě. Systém EESSI digitalizuje výměnu mezi vnitrostátními institucemi sociálního zabezpečení, aby se upustilo od časově náročných a těžkopádných postupů v listinné podobě,
- poskytovaly více postupů koordinace sociálního zabezpečení plně online, aby se občané mohli ještě snadněji stěhovat do zahraničí a pracovat v zahraničí a aby měli zajištěný rychlý přístup k dávkám, na které mají nárok. Členské státy mohou vycházet z nařízení o jednotné digitální bráně, které předpokládá, že nejpozději od 12. prosince 2023 budou některé důležité správní postupy občanům a podnikům poskytovány v plném rozsahu online,
- se plně zapojily do pilotních činností týkajících se evropského průkazu sociálního zabezpečení (ESSPASS), prostřednictvím kterých se zkoumají způsoby zjednodušení přeshraničního vydávání a ověřování dokladů o nároku občanů na sociální zabezpečení,
- spolupracovaly na zavedení peněženek digitální identity EU (EUDI), které občanům EU umožní nosit digitální verze dokladů o nároku, jako je evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), což institucím sociálního zabezpečení, inspektorátům práce a poskytovatelům zdravotní péče usnadní okamžité ověřování těchto dokladů.
Komise bude podporovat členské státy EU při provádění těchto opatření tím, že jim bude poskytovat technickou pomoc, a to i prostřednictvím Nástroje pro technickou podporu, a uvolněním finančních prostředků EU, například z programu Digitální Evropa, programu InvestEU, Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu plus.
Aktivní úlohu bude rovněž hrát Evropský orgán pro pracovní záležitosti, a to shromažďováním příkladů osvědčených postupů a usnadňováním pravidelné výměny mezi vnitrostátními orgány.
Další postup
Komise vyzývá Evropský parlament a Radu, aby schválily přístup stanovený v tomto sdělení, a vyzývá členské státy a všechny zúčastněné strany, aby na provádění svých opatření spolupracovaly. Komise bude podporovat a sledovat provádění tohoto sdělení na výročních setkáních se zástupci členských států.
Pokrok v digitalizaci koordinace sociálního zabezpečení je rovněž důležitý v souvislosti s probíhajícími jednáními spolunormotvůrců o revizi předpisů EU pro koordinaci sociálního zabezpečení. Komise vyzývá Evropský parlament a Radu, aby urychleně dosáhly dohody o revizi a zmodernizovaly tento právní rámec, a bude i nadále podporovat spolunormotvůrce při dosahování tohoto cíle.
Souvislosti
Občané EU mají právo cestovat do jiné země EU a pracovat a žít v jiné zemi EU. V roce 2021 žilo a/nebo pracovalo v jiné zemi EU, Evropského hospodářského prostoru (EHP) / Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) nebo ve Švýcarsku celkem šestnáct milionů cizinců z EU, EHP/ESVO nebo Švýcarska. Předpisy EU (nařízení č. 883/2004 a nařízení č. 987/2009 o jeho provádění) chrání práva občanů v oblasti sociálního zabezpečení při pohybu v rámci Evropy, například pokud jde o zdravotní péči, rodinné dávky a důchody, a zajišťují, aby měli občané co nejrychleji přístup k dávkám, na které mají nárok, v celé EU.
V roce 2021 mělo v Evropě přibližně 235 milionů lidí evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který jim pomohl získat neplánovou nezbytnou lékařskou pomoc při pobytu v zahraničí. Důchodcům, kteří mají bydliště v jiné zemi, bylo rovněž vyplaceno šest milionů důchodů. Kromě toho vnitrostátní správní orgány obdržely 3,6 milionu žádostí o doklad o sociálním zabezpečení v přeshraničních situacích.
Díky systému elektronické výměny informací o sociálním zabezpečení (EESSI) vyřešily instituce sociálního zabezpečení v členských státech od roku 2019 rychleji a bezpečněji 16,5 milionu případů týkajících se sociálního zabezpečení osob, které cestují, žijí, studují nebo pracují v jiné zemi EU. Každý měsíc dochází k výměně 2,5 milionu elektronických zpráv.
V současné době dvanáct institucí členských států testuje systém ESSPASS pro přeshraniční digitální vydávání a ověřování dokladů o nároku občanů na sociální zabezpečení, jako je „přenosný dokument A1“ pro účely práce a evropský průkaz zdravotního pojištění pro zdravotní péči.
Další informace
Otázky a odpovědi: digitalizace v oblasti koordinace sociálního zabezpečení
Digitalizace v oblasti koordinace sociálního zabezpečení
Přihlaste se k bezplatnému odběru elektronického zpravodaje Evropské komise týkajícího se zaměstnanosti, sociálních věcí a sociálního začleňování.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Cestování do Bavorska
- Česká pošta a koronavirus - opatření v souvislosti s pandemií COVID-19
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- OSVČ - zálohy na sociální a zdravotní
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
?