Jan Dvořák (Salutem Fund)
Okénko nemovitosti  |  26.07.2023 12:39:33

I mírný pokles úroků z hypoték vybízí k investici do nemovitostí

ČBA Hypomonitor před pár dny zveřejnil údaje o červnovém čerpání hypotečních úvěrů. Kromě výše úrokových sazeb dosáhly ukazatele 12měsíčních maxim.

Ochota půjčovat si na bydlení roste: včetně refinancování dřívějších hypoték a úvěrů ze stavebního spoření si lidé v červnu půjčili celkem 14 miliard korun. Nově poskytnutých hypoték bylo 3,8 tisíce, průměrná velikost hypotéky byla 3,07 mil. Kč.

Úrokové sazby hypoték se naproti tomu mírně snížily na 5,86 %, což je druhá nejnižší hodnota od října loňského roku.

Rostoucí objem nových hypoték ukazuje, že na trhu nemovitostí dochází ke zvyšování poptávky. O stejném svědčí i zvýšení velikosti poskytnuté hypotéky. Takový vývoj samozřejmě negarantuje, že probíhající pokles cen nemovitostí dosáhl dna, ale funguje jako brzda poklesu. Nedramaticky pomalý pokles ceny nemovitostí je vhodnou dobou pro investice.

Zde se nabízí prostor pro lidi, kteří neřeší otázku bydlení, ale jsou ochotni vzít si hypoteční úvěr na pořízení investiční nemovitosti. Na trhu totiž existují developerské či realitní společnosti, které investorům do bytů v několika regionech garantují roční výnos nejčastěji mezi 6-7 %, někde dokonce i na úrovni 8 % (např. v Ústí nad Labem, Jirkově nebo v Šumperku), tedy o 1-2 procentní body nad aktuální úrovní hypoteční úrokové sazby.

Investoři, kteří zvládnou financování z vlastních zdrojů, získají výnos až 8 %. Jejich náklady spojené se správou bytu a sháněním nájemníků mohou být nulové, pokud tyhle starosti nechají na realitně-investiční společnosti, u které si byt koupí. Součástí dlouholetých smluv bývá nejen garantovaný nájem a tedy výnos, ale i možnost zpětného odkupu bytu za původní kupní cenu. Riziko na straně investorů bývá minimální.

Pomoc s pořízením hypotéky na koupi investičního bytu nabízí např. společnost VBReal, člen Salutem Group. Obhospodařuje desítky bytů právě v regionech s nejvyšší výnosností. Majitelům bytů zajišťuje mj. správu a vyplácení fixního nájmu i při neobsazenosti bytu.

 

Jan Dvořák

Jan Dvořák působí v týmu Salutem Fund jako Head of Research a věnuje se makroekonomickým tématům a analýzám realitního trhu. Pravidelně sleduje jednotlivé trendy, které mají vliv na vývoj tuzemského i zahraničního trhu s nemovitostmi a dává je do kontextu investičních příležitostí na realitním trhu.

Během své více než 20leté praxe se pět let věnoval auditu v PwC či internímu auditu v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank). Patnáct let působil v oblasti kontrolingu u mezinárodní společnosti, zabýval se i kontrolingem v oblasti investic do nemovitostí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a ve Velké Británii získal titul Fellow Chartered Certified Accountant.


Salutem Fund

SALUTEM FUND SICAV, a. s., je fond kvalifikovaných investorů formy akciové společnosti s proměnným kapitálem a je obchodovaný na Burze cenných papírů v Praze. Salutem Fund byl formálně založen roku 2020, v jeho portfoliu se ale nachází nemovitostní společnosti s mnohaletou historií. Patří mezi ně například Real-Vita Prostějov a.s. (www.real-vita.cz), ASPELL a. s. (www.aspell.cz), Salutem Services s. r. o. (www.salutemservices.cz), Salutem – Realitní I, s.r.o. (www.salutem-jedna.cz). Činnost Fondu dozoruje Česká národní banka. Depozitářem fondu je Československá obchodní banka, a. s., obhospodařovatelem je TILLER investiční společnost a.s. a auditorem renomovaná společnost NEXIA AP a. s.

Více informací na www.salutemfund.cz.


Zprávy a články k hypotékám


Poslední zprávy z rubriky Okénko nemovitosti:

22.03.2024  Hrozí České republice deflace? Jan Dvořák (Salutem Fund)
30.01.2024  Výhody investic do malých fondů Jan Dvořák (Salutem Fund)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688