Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  26.07.2023 06:15:54

10 dopravních nehod, u nichž vám pojišťovna z povinného ručení nic nedá

Povinné ručení chrání řidiče před placením škod způsobených ostatním účastníkům silničního provozu. Místo řidiče je uhrají pojišťovna. Jenže i u povinného ručení se může stát, že byť jste pojištěným viníkem nehody, vše nakonec zaplatíte sami. 

Že povinné ručení nechrání řidiče a jeho auto, víme všichni. K tomuto účelu se sjednává pojištění havarijní. Ale bez plnění se ocitnete i u následujících 10 nehod, kterými způsobíte škodu jiným lidem. Uhradit ji pak budete muset zčásti nebo zcela sami. 

1. Škoda nad pojištěný limit

Mezi prvními vás jistě napadne škoda, která přesahuje v povinném ručení sjednaný limit. Povinná minimální pojistná částka je stanovena 35 milionů korun. Ale pokud soud vyčíslí škody na zdraví a životech například na 40 milionů korun, oněch 5 milionů, co limit překračují, jde za vámi.

2. Škoda způsobená úmyslně

Pokud se prokáže jakýkoliv úmysl způsobit škodu, pojišťovna nic hradit nebude. Nezáleží pak ani na tom, zda byl úmysl jen na straně řidiče, například ze zlosti. Nebo šlo o dohodnutou „nehodu“, aby se její účastníci dostali k hotovým penězům. Prokázaný úmysl automaticky ruší výplatu pojistného.

3. Škoda na vozidle blízkého příbuzného

Jezdíte na dovolené společně, ve více autech za sebou? Pak nikdy nejezděte přímo za sebou, vždy mezi sebe pusťte alespoň jedno cizí auto. Pokud byste totiž nedobrzdili a narazili do vozu blízkého příbuzného před sebou, plnění z povinného ručení se na vaši situaci nebude vztahovat. Stejné je to i v situaci, kdy doma parkujete, a opřete se o auto svého partnera. Ani tady si z povinného ručení nic nevezmete.

4. Škoda z organizovaných závodů, soutěží

Jakmile se svým autem zúčastníte závodu nebo soutěže, a způsobíte tady nehodu, pojišťovna se od ní bude distancovat. Alespoň co se povinného ručení týká. Pro tyto účely se sjednávají speciální pojistky. Jinak je tomu, když půjde o soutěž pořádanou jako součást běžného provozu, u níž se musejí po celou dobu dodržovat předepsaná dopravní pravidla.

5. Škoda při nehodě, kde viník nesplnil své základní povinnosti

Všichni řidiči mají své základní povinnosti, jak se chovat nejen při provozu, ale i po dopravní nehodě. A pokud se prokáže, že byly tyto povinnosti porušeny, může pojišťovna odmítnout pojistné plnění, nebo jej po viníkovi nehody požadovat zpět. 

Jde především o tyto povinnosti:

  • sepsat společný záznam o nehodě

  • ohlásit nehodu pojišťovně

  • řídit jen s platným ŘP

  • neřídit přes uložený zákaz řízení

  • zavolat Policii ČR k nehodě většího rozsahu (škoda nad 100 000 Kč, újma na zdraví, újma na dalším majetku - například poničení pozemní komunikace)

  • coby senior mít lékařské osvědčení ke způsobilosti řídit

6. Škoda na jízdní soupravě

Jestliže řídíte auto se zapřáhnutým vozíkem, s obytným přívěsem, pak se škody způsobené vozíkem na autě nebo naopak nepočítají do škod uznatelných z povinného ručení. Ani v případě, že vozík (přívěs) není váš, a škoda byla způsobena i na něm.

7. Škoda způsobená autem bez platné STK

Jakmile vyjdete na silnice s autem bez platné technické kontroly, může sice pojišťovna hradit škody z vámi způsobené nehody, ale část plněné (výjimečně celé) si od vás může vymoci zpět. Týká se to i situace, kdy nehodu způsobí technická závada na vozidle. 

8. Škoda z neoprávněného použití auta

Co je neoprávněné použití auta? Viník dopravní nehody jej řídil bez souhlasu vlastníka. Nejde o situaci, kdy byl vůz ukraden. Jen nesprávně použit - například na jízku jinou trasou, než jakou majitel vozu určil. Často se vztahuje na služební/firemní auta. 

Podobná situace může nastat, pokud k firemnímu autu není jako řidič připsán životní partner, ale auto je poskytnuto i k soukromým účelům. Jakmile bude auto řídit (u firmy nezapsaný) partner, půjde o neoprávněné použití auta.

9. Škoda pod vlivem alkoholu, drog

Už dávno minuly doby, kdy byl alkohol polehčující okolností. Dnes je tomu přesně opačně. Nehody způsobené pod vlivem návykových a omamných látek pojišťovna sice zaplatí, ale pak je bude vymáhat od viníka zpět. Stejně tomu bude v případě, že se řidič odmítne podrobit zkoušce na přítomnost těchto látek.

10. Škoda ve válečných a teroristických událostech

Přímá souvislost provozu auta při takových událostech není pojišťovnou z povinného ručení vůbec hrazena. Ani v ČR, ani při výjezdu autem do zahraničí, a to ani do zemí, kde povinné ručení sjednané v ČR také platí.

Výčet situací, kdy pojistné plnění odmítne pojišťovna uhradit (nebo alespoň ne v plném rozsahu), není úplný. Jde o výčet nejčastějších situací. Další najdete v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a samozřejmě v pojistných podmínkách té pojišťovny, kde máte pro tento rok povinné ručení sjednáno.

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 15:42  Škody z každodenních rizik rychle rostou. Ochrana se tak více než vyplatí Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Út   8:00  Už malé dítě by mělo být finančně gramotné Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Po   0:00  Porodné jen na dvě děti Petr Holub (MojeNebankovka)
Pá   0:00  Spořte bezpečně a s vysokou likviditou Petr Holub (MojeNebankovka)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688