Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
Makroekonomika  |  26.04.2022 11:13:25

Dun & Bradstreet snížil rating Slovensku. Na stole může být otázka recese

„Vypuknutí války v sousední Ukrajině a zavádění sankcí vůči Rusku ohrožují Slovensko, když představují hrozbu jak pro společnost, tak i ekonomiku země. S ohledem na současnou situaci snižujeme rating Slovensku na úroveň DB3d se zhoršujícím se výhledem,“ uvádí se ve zprávě nadnárodního leadera v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení Dun & Bradstreet, který působí ve 120 zemích světa.

Rating Slovenska byl snížen v kategorii mírného rizika o jeden kvartil z DB3c na DB3d z důvodu možných ekonomických a sociálních dopadů na zemi kvůli probíhající válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Očekává se, že světové dodavatelsko-odběratelské řetězce budou nadále pod tlakem a vysoké ceny potravin a paliv zůstanou na několikaletých maximech. Slovenská ekonomika zároveň už delší dobu zápasí s růstem inflace, poklesem poptávky po úvěrech či zvýšenou opatrností bank při poskytování půjček.

Obecně lze považovat výhled pro slovenskou ekonomiku z důvodu aktuální geopolitické situace v Evropě jako komplikovaný. Nad Slovenskem je vidět zdvihnutý varovný prst z důvodu hrozící energetické krize, která pramení z vysoké závislosti na dodávkách plynu, roky a nukleárního paliva z Ruska. Právě prudký růst cen energií a inflace zhoršují krátkodobý ekonomický výhled, přičemž vysoké ceny přispějí e snížení nákupní schopnosti slovenských domácností a vymažou efekt postpandemického oživení. V důsledku války se očekává ekonomické zpomalení, přičemž není vyloučený propad až do recese na přelomu roku 2022 a 2023.

V rámci zemí bývalé V4 má aktuálně nejpříznivější hodnocení podle Dun & Braadstreet Slovensko a Česká republika na stupni DB3d. Maďarsko a Polsko jsou hodnoceny DB4c. Německo, náš nejvýznamnější obchodní partner má rating DB2d.

D&B Indikátor rizikovosti zemí poskytuje mezinárodní komparativní hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Tento kompozitní index je výsledkem důkladné analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

Politické riziko:  situace interní a externí bezpečnosti, politická kompetence a konzistence, rovněž tak jiné takové faktory, které stanovují, zda země podporuje otevřené podnikatelské prostředí
Komerční riziko:  neporušitelnost kontraktu, soudní kompetence, regulační transparence, stupeň systémové korupce a další faktory, které určují, zda obchodní prostředí usnadňuje provádění komerčních transakcí
Makroekonomické riziko:  míra inflace, státní rovnováha, růst zásoby peněz a všechny takové makroekonomické faktory, které určují, zda je země schopna zajistit trvalý ekonomický růst a přiměřenou expanzi obchodních příležitostí
Externí riziko:  stávající účetní bilance, kapitálové toky, devizové rezervy, míra externího zadlužení a všechny faktory, které určují, zda země může generovat dostatečné množství deviz, aby splnila domácí i zahraniční investiční závazky

D&B Indikátor rizikovosti zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a-d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko, než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

DB1 – nejnižší riziko návratnosti investic  
DB2 – nízké riziko návratnosti investic
DB3 – mírné riziko návratnosti investic
DB4 – střední riziko návratnosti investic
DB5 – vysoké riziko návratnosti investic
DB6 – velmi vysoké riziko návratnosti investic
DB7 – nejvyšší riziko návratnosti investic
     

 

 

Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.

Více se můžete dozvědět na: www.dnb.com/cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

04.10.2022Dun & Bradstreet snížil rating Německu, letos podruhé Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
07.04.2022Dun & Bradstreet snížil rating Německu Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
29.03.2022Dun & Bradstreet snižuje rating Polsku Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688