Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Podnikání  |  21.04.2022 12:00:59

V prvním čtvrtletí si živnost v Česku založilo více než 19 tisíc lidí, nejvíce od roku 2013. Zároveň lidé ukončili nejméně živností za posledních 12 let

Během prvního čtvrtletí letošního roku si založilo v České republice živnost 19 564 lidí, o třetinu více než za stejné období v minulém roce a nejvíce od roku 2013. Počet přerušených živností se meziročně snížil o 1 653 na konečných 34 343. K tomu v prvním čtvrtletí ukončilo svou živnost pouze 10 800 podnikatelů, meziročně o 8 % méně a zároveň nejméně od začátku roku 2010. Díky tomu přibylo za první tři měsíce v Česku celkem 8 764 podnikatelů, což je o 3 423 více než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Výsledky za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že Češi měli na začátku roku důvěru v českou ekonomiku a její budoucí vývoj. To je rozdílné oproti začátku minulého roku, kdy lidé měli jen malou naději na brzké rozvolnění protiepidemických opatření a vnímali situaci na trhu spíše negativně. To se letos změnilo a ochota lidí pouštět se do nového podnikání opět stoupla. Do těchto výsledků se ale zatím nepromítla dramatická situace na Ukrajině a zhoršující se situace na světových trzích, proto nelze čísla za první čtvrtletí přeceňovat,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V březnu začalo v České republice podnikat 6 605 lidí, o 832 více než v únoru. Činnost naopak přerušilo 8 939 podnikatelů, o 1 112 více než předešlý měsíc. Počet lidí, kteří své podnikání zcela ukončili, naopak stoupl. V březnu jich bylo 3 954, o 767 více než v únoru.

Za velmi dobrými výsledky prvního čtvrtletí tak stojí zejména kombinace dvou faktorů: „Zaprvé je to počet nových živností v letošním lednu, který výrazně přesahoval dlouhodobý průměr, když dosáhl na 7 186. Za druhé to je fakt, že počet ukončených živností od začátku roku ani jednou nepřesáhl čtyři tisícovky a průměr za měsíc tak byl poměrně nízký. Zejména v únoru ukončilo podnikání málo lidí, vysvětluje Věra Kameníčková a dodává, že se tak stalo i navzdory nižšímu počtu přerušených živností v prvním čtvrtletí, které statistiky často ovlivňuje.

Počet nových podnikatelů, kterých v prvním čtvrtletí přibylo 8 764, způsobil výraznou změnu ukazatele poměru nově vzniklých živností vůči těm zaniklým. Na 10 zaniklých živností připadlo na začátku letošního roku 18 nově vzniklých. Minulý rok to přitom bylo, stejně jako v letech 2020 a 2019, 13 nových na 10 zaniklých. V roce 2018 pak vzniklo 12 živností a v roce 2017 pouze 11 živností na 10 zaniklých.

Nejvíce lidí začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze, živnostníci meziročně ubyli pouze na Liberecku

Od začátku roku zahájilo svoji činnost nejvíce podnikatelů v Praze (3 767), ve středních Čechách (2 662) a Jihomoravském kraji (2 258). Nejméně lidí začalo během uplynulých tří měsíců podnikat na Karlovarsku (466), v Libereckém kraji (741) a na Vysočině (809).

Počet podnikatelů s ukončenou živností byl nejvyšší opět v Praze (1 757), následovala jižní Morava (1 286) a střední Čechy (1 200). Nejméně podnikatelů zaniklo v Karlovarském kraji (274), na Vysočině (403), a na Zlínsku (445). V Libereckém kraji jako jediném začalo podnikat méně lidí než ve stejném období minulého roku, konkrétně o 232 méně.

Poměr nových podnikatelů připadajících na každých 10 s ukončenou živností byl s hodnotou 22 nejvyšší ve Středočeském kraji. Naopak v Libereckém kraji šlo pouze o 8 nových podnikatelů na 10 končících.

Nejvíce podnikatelů přibývalo v informačních a komunikačních činnostech, nejvíce jich skončilo v obchodu

V rámci jednotlivých odvětví začalo během prvních tří měsíců nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (2 652), v profesních a vědeckých činnostech (2 215) a ve stavebnictví (2 170). U 4 098 nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (2 812), stavebnictví (1 547) a profesních, vědeckých a technických činnostech (1 485).

Nejrychleji ale přibývali podnikatelé v informačních a komunikačních činnostech , kde na 10 zaniklých připadalo 38 nových. Naopak nejméně to bylo v obchodu, kde s podnikáním začalo pouze 6 lidí na 10 zaniklých, takže živnostníků v tomto segmentu opět ubylo.

Graf 1: Počet vzniklých FOP v prvním čtvrtletí, mezi lety 2017 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet zaniklých FOP v prvním čtvrtletí, mezi lety 2017 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 3: Počet přerušených FOP v prvním čtvrtletí, mezi lety 2017 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 4: Počet vzniklých FOP připadajících na 1 zaniklou v prvním čtvrtletí, mezi lety 2017 až 2022


Zdroj: CRIF


Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. 

Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688