CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  07.05.2024 10:48:39

Znovuzrození živnostenského podnikání, v prvním čtvrtletí v Česku začalo podnikat 23 tisíc lidí

V prvním čtvrtletí letošního roku v České republice začalo podnikat 23 023 lidí, tedy o 2 341 více než ve stejném období loňského roku. Zároveň činnost ukončilo 17 408 fyzických osob podnikatelů. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Od začátku letošního roku pozorujeme výrazný zájem o podnikání. Za první tři měsíce začalo podnikat nejvíce lidí od začátku roku 2011. Důvodem může být lepšící se ekonomická situace, a tedy pozitivnější výhled do budoucna . Zároveň na statistikách vidíme oživení po loňském roce, kdy převážně neaktivní podnikatelé ukončovali svou činnost, aby se vyhnuli povinnému zavádění datových schránek,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Na 10 zaniklých podnikatelů připadlo v prvním čtvrtletí 13 nových. Čistý přírůstek podnikatelů, tedy rozdíl mezi novými a zaniklými, činil 5 614, nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2021.

V březnu začalo v Česku podnikat 6 688 lidí, jen nepatrně méně než ve stejném měsíci loňského roku. Své podnikání zároveň ukončilo 3 440 lidí, nejméně od července 2022.

Praha se rozrůstá o podnikatele, na Karlovarsku jich ubývá

Nejvíce osob začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze (4 263), ve Středočeském kraji (3 188) a v Jihomoravském kraji (2 569). Nejvíce lidí své podnikání ukončilo ve Středočeském kraji (2 297), v Praze (2 208) a v Jihomoravském kraji (1 827). Nejrychleji přibývali podnikatelé v hlavním městě, kde připadlo 19 nových na 10 zaniklých subjektů. Úbytek naopak zaznamenal pouze Karlovarský kraj s 8 novými podnikateli na 10 zaniklých. V Ústeckém a v Plzeňském kraji se počet podnikatelů nezměnil.

Podnikatelů přibývá nejrychleji v informačních a komunikačních činnostech

Z pohledu hlavních odvětví začalo v prvním čtvrtletí podnikat nejvíce lidí v profesních, vědeckých a technických činnostech, a to 2 987. Následoval zpracovatelský průmysl s 2 946 novými podnikateli a stavebnictví, kde začalo podnikat 2 580 lidí. Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v odvětví obchodu (4 616), ve stavebnictví (2 567) a ve zpracovatelském průmyslu (2 292).

Nejrychleji se rozrůstá podnikání v odvětví informačních a komunikačních činností, kde v prvním čtvrtletí na každých 10 zaniklých podnikatelů připadlo 37 nových. Podobně silné je odvětví kulturních a rekreačních činností s 36 novými podnikateli na 10 zaniklých. Úbytek podnikatelů zaznamenává hned šest odvětví: zemědělství a lesnictví, nakládání s nemovitostmi, ubytování a stravování, vodní hospodářství, obchod a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Nevýraznější je úbytek v posledním zmíněném odvětví. V posledním čtvrtletí zde začali podnikat pouze 3 lidé na každých 10 podnikatelů, kteří svou činnost ukončili.

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688