Patria (Patria Finance)
Cestování  |  29.10.2021 17:55:00

Je to sice horší, ale za to delší cesta

Ve Spojených státech, a nejen tam, roste tlak na financování rozpočtových deficitů, a tudíž se probírají i různé způsoby, jak dostat více peněz z daní. Podobně jako v minulosti ale stojí i nyní téměř úplně mimo tuto diskusi oblast, která je svou podstatou historickou relikvií a která ve svých důsledcích páchá možná více škody než užitku.

1. Náklady a náklady: Onou relikvií myslím daňovou uznatelnost úrokových nákladů. K čemu tu totiž dochází? V principu k tomu, že pokud dáme do firmy peníze z levé kapsy, nemůže náklad takto poskytnutého kapitálu použít na snížení daňového základu, ale pokud do ní dáme peníze z kapsy pravé, již tak činit může. Takže pokud má nějaká společnost třeba provozní zisk 100 dolarů, vyplatí 10 dolarů na dividendách a 10 na úrocích, tak tu druhou položku si může započítat do uznatelných nákladů, tu první ne.

Tento přístup má nějaké historické kořeny a kryje se s tím, jak je konstruována výsledovka firem – od provozního zisku jsou odečteny úrokové náklady a to, co zbude, je považováno za zisk patřící majiteli firmy. Bezpochyby do tohoto pohledu promlouvá to, že zisk je reziduem, jeho výše předem známá není – ve srovnání se „známostí“ provozních nákladů, ale i nákladu kapitálu, který je poskytnut ve formě půjčky a kterému se říká úroky.

V principu ale nejsou úroky nákladem stejného typu jako třeba nákup materiálu, ale typu stejného jako náklad vlastního jmění. Nic na tom nemění fakt, že zatímco u útoků je tento náklad jasně definován a většinou pokryt, u vlastního jmění je jeho výše hůře odhadnutelná a aktuální výše zisků (či přesněji řečeno toku hotovosti na vlastní jmění) se nemusí ani zdaleka rovnat tomu, jaký je náklad vlastního jmění.

Této logice odpovídá i standardní a dobře odargumentovaný pohled na vliv struktury kapitálu na hodnotu firmy: V dokonalém světě bez daní je úplně jedno, jestli firmu financujeme jen vlastním jměním, jen dluhem, či nějakým mixem. Což je v souladu s intuicí – hodnota firmy nemůže být dána tím, jestli peníze do ní vkládáme z levé, či pravé kapsy a dáme jim jiný název (detailní vysvětlení ale dnes nechám stranou).

2. Jen neškodný přežitek? Proč ale rýpat do současného systému? Jen proto, že nedává ekonomický smysl a nereflektuje nějaký systematický přístup k věci? To určitě ne, to bychom se pak urýpali do bezvědomí. Jde o to, že tento systém může škodit. Je totiž celkem zřejmé, že pokud jsou úrokové náklady uznatelné, samo o sobě to vede k preferenci dluhu před vlastním jměním. Opět je to i v souladu s teoriemi o vlivu kapitálové struktury na hodnotu firmy:

Pokud rozšíříme onen výše zmíněný dokonalý svět bez daní na svět s daněmi, kapitálová struktura najednou hodnotu firmy ovlivňuje – čím více dluhu, tím nižší daňová zátěž, a tím vyšší hodnota firmy. Ne že by tím byla najednou nějaká hodnota vytvořena, ale míň jí jde směrem ke státu a více směrem k poskytovatelům kapitálu.

Pokud pak nějaké nastavení systému vede k preferenci dluhu nad vlastním jměním, mělo by mít opravdu dobrý důvod. Proč? Protože tato preference sama o sobě zvyšuje rizikovost systému – téma, které minimálně po roce 2008 není třeba dlouze rozebírat. A konec konců i vývoj posledních dvou let ukazuje, že je lepší mít systém více flexibilní – to jest více financovaný vlastním kapitálem, než systém svázaný pevnými instrumenty. Onen dobrý důvod pro daňový systém preferující dluhy já přitom nenacházím – viz vše výše.

Možné by bylo napravit popsané pokřivení zrušením uznatelnosti úroků, či zavedením uznatelnosti nákladu vlastního jmění. To by ale v praxi bylo v podstatě neproveditelné – uznatelnost dividend je totiž jen hrubou aproximací. Pokud má totiž například nějaká firma náklad vlastního jmění/požadovanou návratnost 10 %, nemusí dividendy vyplácet vůbec, nebo jen ve výši, která pokrývá zlomek tohoto nákladu. A daňová uznatelnost založená na odhadech nákladu vlastního jmění by byla v praxi asi také těžko proveditelná. Z tohoto důvodu by bylo lepší zrušit uznatelnost u dluhu. Samo o sobě by to mělo zvýšit výběr daní, narovnalo by to logiku systému systém a snad by to snížilo i tendenci zadlužovat se.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688